Investici do nemovitosti partnera musíte při rozvodu prokázat
Nemovitost se získává často společnou koupí. Ovšem také se stává, že jeden z manželů měl ve svém vlastnictví nemovitost již před svatbou, nebo ji během manželství zdědil. Pokud se manželé nedohodnou na tom, že za nějakých pravidel převedou polovinu nemovitosti na druhého z nich, zůstane v jejich výlučném vlastnictví. Nebude tedy patřit do společného jmění manželů (SJM), a nebude se tudíž vypořádávat při rozvodu.
Ovšem to, co je nutno vypořádat, jsou investice, které do této nemovitosti plynuly ze společného jmění manželů – tedy z peněz, které manželé našetřili, případně si půjčili. A ještě naopak. Pokud manželé v předmětné nemovitosti nebydlí, ale pronajímají ji, zisk z pronájmu pak již do společného jmění manželů patří. Pokud však jsou s danou nemovitostí spojené dluhy, týkají se pouze majitele nemovitosti a součástí společného jmění manželů (SJM) nejsou.
Podle právníků se investice do cizí nemovitosti rozchodem či rozvodem stávají z právního hlediska takzvaným bezdůvodným obohacením, které lze po partnerovi požadovat zpět. Tento požadavek vychází u ustanovení občanského zákoníku v § 742 (odst. 1, písm. b), kde se konstatuje, že nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla: každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek.
Je-li tedy za doby trvání manželství investováno ze společných peněz do nemovitosti jednoho z manželů, má tento manžel povinnost druhému manželi polovinu takto vynaložených investic nahradit v rámci vypořádání SJM.
Často však nastává problém prokázat tyto investice (neboli vnosy do cizího majetku). Při řízení o vypořádání společného jmění manželů totiž soud nezjišťuje, co vše manželé ke dni zániku jejich manželství vlastnili a kdo z nich případně investoval do majetku toho druhého. Takže záleží na tom, aby manželé sami prohlásili, který majetek se dělí a zda do dělení majetku patří také investice do nemovitosti ve výhradním vlastnictví jednoho z nich.
Tuto investici však musí ten, kdo si ji nárokuje, soudu řádně prokázat. Protože často jde o delší časové období, jsou někdy tyto důkazy složitější. Například v případě postupné rekonstrukce nemovitosti, kdy se třeba v průběhu deseti let postupně investovaly statisíce korun, je nutno, aby si manželé uchovávali příslušné doklady. Především faktury, doklady o zakoupeném materiálu, kupní smlouvy, smlouvy o dílo a podobně. Problémem někdy bývá, jak ocenit vlastní práci, pokud byla nemovitost opravována svépomocí daného manžela, případně jeho rodiny.
V takovém případě je třeba doložit dané tvrzení jinak, například svědeckými výpověďmi, fotografiemi „před“ a „poté“ a podobně. Ovšem cena těchto prací nebude počítána jako hodinová sazba krát počet odpracovaných hodin. Vnos se zde spočítá tím, o jakou reálnou částku tyto práce zvýšily hodnotu nemovitosti.
Pokud budou důkazy dostatečné, soud by k tomu měl přihlédnout při rozdělení majetku a o danou částku snížit hodnotu aktiv náležejících do SJM vlastníkovi nemovitosti.
Dohoda o majetku ve společném jmění manželů je předpokladem pro tzv. rozvod dohodou. Uzavírá se ideálně před podáním návrhu na rozvod, měla by mít písemnou formu a úředně ověřené podpisy. Dohodu lze uzavřít ještě kdykoli v průběhu rozvodového řízení. Pokud z jakéhokoli důvodu k uzavření dohody nedojde, je třeba obrátit se do tří let od rozvodu na příslušný okresní soud. Po této lhůtě totiž každému z manželů náleží to, co v té době užívá. A investice do majetku druhého by tak již investorovi nemohla být přiznána.
Související články
Když „spolu navždy“ nevyjde. MOOY usnadňuje vypořádání při rozvodu, je-li ve hře nemovitost
I když podle statistik u nás rozvodů v dlouhodobém horizontu ubývá, jen za loňský lok skončilo v Česku téměř 20 tisíců manželství a míra rozvodovosti se blížila ke 40 procentům. Mimo statistiky navíc…
realitní zpravodaj
3. 6. 2024
Plánujete společné bydlení ve vlastní nemovitosti? Co je dobré nepodcenit, než se k sobě nastěhujete?
Na rozdíl od manželů je však třeba v případě společného bydlení či koupě nemovitosti daleko více přemýšlet, kdo bude co vlastnit či pronajímat. Společné jmění v partnerství právně neexistuje V…
realitní zpravodaj
10. 7. 2023
Jak je to s platbou nájemného a poplatků za byt při rozvodu manželů
U jednotlivých typů bydlení jsou poměrně značné rozdíly. Projdeme si tedy ty nejčastější. Nájemní byt Nájemné by měl platit ten z manželů, který zůstal v nájemním bytě bydlet. Je přitom jedno, zda…
realitní zpravodaj
9. 5. 2023
Jak postupovat, když chce váš spoluvlastník vyplatit svůj podíl na nemovitosti?
Velkou výhodou je, když spoluvlastníte nemovitost s někým, s nímž máte stejné cíle a podobné finanční možnosti. Často na velkou nemovitost je tak více rukou na práci, údržbu i financování potřebných…
realitní zpravodaj
26. 4. 2023
Nemovitost, v níž je rodinná domácnost, nelze zastavit bez souhlasu druhého manžela
I když občanský zákoník platí již takřka sedm let, ještě stále se označuje jako "nový" a mnoho pojmů, které zavedl do praxe, je širší veřejnosti neznámých. Proto je dobré při právních úkonech…
realitní zpravodaj
2. 5. 2022