Plánujete společné bydlení ve vlastní nemovitosti? Co je dobré nepodcenit, než se k sobě nastěhujete?

realitní zpravodaj

10. 7. 2023

Dříve běžný pojem druh – družka se již nepoužívá. Nesezdané partnery, kteří spolu sdílí společnou domácnost, lze podle zákona označit jako osoby blízké. Běžně se však používá pojem partner – partnerka.

Na rozdíl od manželů je však třeba v případě společného bydlení či koupě nemovitosti daleko více přemýšlet, kdo bude co vlastnit či pronajímat.

Společné jmění v partnerství právně neexistuje

V manželství se běžně setkáváme s pojmem společné jmění manželů. Pokud se manželé před svatbou smluvně nedohodli jinak, či nemají soudně oddělené jmění, spadají veškeré movité i nemovité věci pořízené v průběhu manželství do společného jmění manželů. Pak může mít samozřejmě každý z manželů výhradní jmění. Tam patří například vše, co vlastnili před vstupem do manželství, ale i to, co v průběhu manželství zdědili nebo bylo jim osobně darováno.

U partnerů společné jmění neexistuje. Každý má pouze své výhradní jmění. Což může být důležité především při koupi nemovitosti.

Jak dobře koupit nemovitost v partnerství

Běžná je koupě nemovitosti s tím, že partneři se stanou spoluvlastníky s tím, že každý vlastní jednu polovinu. U těchto partnerů jsou jejich práva a povinnosti stejné. Ovšem, co v situaci, kdy jeden z partnerů bude nemovitost financovat podstatně větší částkou, než druhý. Nebo bude splácet hypotéku?

Pokud jeden z nich bude nemovitost financovat výrazně vyšší částkou, měl by mu připadnout přiměřeně větší podíl nemovitosti, a takto by to také mělo být zapsáno v katastru nemovitostí. Pokud tam budou zapsáni oba partneři jako rovnocenní spoluvlastníci, bude těžké v případě rozchodu prokazovat, že jeden z partnerů zafinancoval nemovitost více, než druhý.

Ale pokud bude velikost podílů rozdílná ve prospěch jednoho z partnerů a bude to takto zapsáno v katastru nemovitostí, stále mají oba práva a povinnosti k dané nemovitosti, ovšem dle velikosti svého podílu. V jedné věci jsou si však partneři jako spoluvlastníci rovni, a to bez ohledu na velikost podílů: je to možnost disponovat se svým podílem – darovat jej, prodat, zastavit.

Jak postupovat při rozchodu partnerů

Pokud se partneři rozcházejí, bere se ohled na velikost jejich podílů na nemovitosti. Mají-li oba partneři podíly stejné, mají oba stejné právo nemovitost užívat, ani jeden nemůže druhého z užívání vyloučit. Pokud má jeden z partnerů větší podíl, může druhého partnera z užívání nemovitosti dle názoru advokátky JUDr. Tomešové tzv. vyloučit. V tom případě by se většinový spoluvlastník mohl domáhat vyklizení partnera. Tomu by však příslušela náhrada újmy, která by mu plynula z nemožnosti realizovat své spoluvlastnické právo.

Advokátka dr. Tomešová však radí, že nejlepším řešením je prodej nemovitosti a rozdělení financí získaných prodejem, nebo převedení vlastnického práva jednomu s vyplacením druhého.

Když nemovitost vlastní jeden z partnerů

V tomto případě je situace naprosto jasná a přehledná. Vlastník nemovitosti je plně oprávněn s ní nakládat a druhý partner nemá možnost jeho nakládání s nemovitostí ovlivnit. Partnerovi vlastníka ani nesvědčí žádné užívací právo na bydlení, takže pokud se rozejdou, musí se z nemovitosti bez náhrady vystěhovat.

Ovšem partneři si mohou své vztahy smluvně ošetřit. Například vlastník nemovitosti může svému partnerovi zřídit užívací právo v nemovitosti (služebnost bytu, resp. služebnost užívání). Vlastník může část nemovitosti na svého partnera převést, a to buď darem, nebo za úplatu, eventuálně ho zahrnout do závěti.

Ošetřit vlastnické vztahy k nemovitosti i právo bydlení je v partnerství velmi důležité, a to právě pro neexistenci rodinné domácnosti, kde mají manželé i při rozchodu lepší postavení a více práv. V partnerství vše závisí na vzájemné dohodě. Ta by neměla být pouze ústní, ale stvrzena písemnou smlouvou.

Související články

Co je to střednědobý pronájem?

Kdo hledá střednědobý pronájem? Především všichni ti, pro něž je na dobu delší než jeden měsíc ubytování v hotelu či v penzionu jednak finančně příliš nákladné, a jednak i nepohodlné z důvodů…

realitní zpravodaj

22. 5. 2023

Jak je to s platbou nájemného a poplatků za byt při rozvodu manželů

U jednotlivých typů bydlení jsou poměrně značné rozdíly. Projdeme si tedy ty nejčastější.  Nájemní byt Nájemné by měl platit ten z manželů, který zůstal v nájemním bytě bydlet. Je přitom jedno, zda…

realitní zpravodaj

9. 5. 2023

Jak postupovat, když chce váš spoluvlastník vyplatit svůj podíl na nemovitosti?

Velkou výhodou je, když spoluvlastníte nemovitost s někým, s nímž máte stejné cíle a podobné finanční možnosti. Často na velkou nemovitost je tak více rukou na práci, údržbu i financování potřebných…

realitní zpravodaj

26. 4. 2023

Jaké jsou rozdíly v přihlášení k trvalému pobytu dle typu vlastnictví nemovitosti

Zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech, stanoví, že každý občan musí být někde přihlášen k trvalému pobytu. Přihlášení může být pouze na jedné adrese a většina občanů samozřejmě…

realitní zpravodaj

25. 1. 2023

Trend se otáčí. Mnoho zájemců dává raději přednost pronájmu a ti, co chtějí prodat, musí znát správnou cenu

Prodávající už nejsou těmi, kteří si určují finální cenu a zájemci stále častěji než nákup nemovitosti, volí raději pronájem. Je situace ve všech regionech České republiky stejná, nebo jde pouze o…

realitní zpravodaj

28. 9. 2022

Nemovitosti v nabídce

ulice Za Pohořelcem 672/13, Praha
9 000 000 Kč
prodej
prodej
ulice Pešova, Praha
17 400 000 Kč
prodej
prodej
ulice Italská, Praha
588 Kč/m2/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies