Jaké jsou rozdíly v přihlášení k trvalému pobytu dle typu vlastnictví nemovitosti
O přihlášení k trvalému pobytu kolují nejrůznější nepravdy. Někteří majitelé bytových domů dávají do nájemní smlouvy ustanovení, že se nájemce nesmí v bytě přihlásit k trvalému pobytu, a nájemci se bojí ozvat, aby neměli problémy. Skutečnost je však odlišná a tentokrát je právo na straně nájemců
Zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech, stanoví, že každý občan musí být někde přihlášen k trvalému pobytu. Přihlášení může být pouze na jedné adrese a většina občanů samozřejmě volí tu adresu, kde se trvale, resp. nejvíce, zdržuje. Objekt, kde se občan hodlá k trvalému pobytu přihlásit, musí být označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem, a musí být určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci.
Dítě do 15 let musí k trvalému pobytu přihlásit jeho zákonný zástupce, tedy nejčastěji rodič. Občan musí prokázat svou totožnost občanským průkazem, nebo jiným dokladem, který je veřejnou listinou, tj. například cestovní pas či řidičský průkaz. Pro přihlášení dítěte je třeba doložit rodný list dítěte a jeho občanský průkaz, pokud jej má dítě vydaný. Na místě pak občan vyplní poměrně jednoduchý přihlašovací lístek.
Dalším potřebným dokladem je prokázání oprávněnosti užívat daný byt či dům. A to je již pro různé typy vlastnictví odlišné. Je ovšem nutno zdůraznit, že přihlášení k trvalému pobytu má pouze úředně evidenční funkci a zásadně nezakládá žádná užívací ani vlastnická práva k nemovitosti.
Trvalý pobyt v bytě v osobním vlastnictví
V případě hlášení trvalého pobytu v nemovitosti, která je v osobním vlastnictví žadatele, stačí doložit výpis z katastru nemovitostí. Ten zakládá vlastnické právo žadatele a jeho rodinných příslušníků v nemovitosti bydlet, a tím pádem i být v něm přihlášen k trvalému pobytu.
Trvalý pobyt v nájemním bytě
Pro tento účel se předkládá nájemní smlouva či podnájemní smlouva. Ta se používá při pronájmu bytu v družstevním vlastnictví. Pokud má družstevník dle stanov či individuálního svolení družstva možnost byt pronajímat, může to být pouze na základě podnájemní smlouvy, protože on sám jako vlastník družstevního podílu je nájemcem bytu. Tudíž ten, kterému družstevník byt přenechává, bude podnájemník. Podpisy na smlouvě nemusí být úředně ověřeny, stačí, když je smlouva v písemné podobě.
Zákon nevyžaduje, aby pronajímatel bytu s přihlášením nájemce k trvalému pobytu souhlasil
To někteří pronajímatelé nerespektují a dávají do nájemní smlouvy zákaz přihlášení se k trvalému pobytu. Takové ustanovení ve smlouvě je ovšem neplatné a odbor evidence obyvatel, kde se nájemce přihlásí k trvalému pobytu, na ně nebude brát zřetel.
Oprávněnost užívání bytu lze doložit také jinou než nájemní smlouvou
Byt může být poskytnut osobám k bydlení také například na základě smlouvy o výpůjčce nemovitosti, kdy může majitel poskytnout byt komukoli bezúplatně, nebo na základě služebnosti, resp. věcného břemene, například pro dožití. Služebnost se zapisuje do katastru nemovitostí včetně osob, pro které je zřizována, a tak lze tento fakt opět doložit výpisem z katastru nemovitostí, případně osobní návštěvou majitele bytu na evidenci obyvatel, kde tento fakt doloží svým podpisem.
K přihlášení nově nastěhované osoby v domě se spoluvlastníky
Rodině spoluvlastníka se zakládá automatické právo bydlet společně (což je i součástí tzv. rodinné domácnosti). Pokud má jeden z manželů výhradní právo bydlet v dané nemovitosti, mohou v něm bydlet i členové jeho domácnosti, což je především manželka a děti. Jiné je to v případě nesezdaných partnerů. K tomu pak je třeba souhlasu všech spoluvlastníků. Pokud by si nově nastěhovaná osoba přesto v nemovitosti trvalý pobyt nahlásila, mohou se spoluvlastníci, kteří s tím nesouhlasí, obrátit na soud.
Vlastníci nemovitostí mají právo mít přehled, kdo je v jejich nemovitosti ubytován. Proto také zákon stanoví, že v případě přihlášení nové osoby je ohlašovna povinna oznámit vlastníkovi objektu změnu v počtu přihlášených osob k trvalému pobytu. Vlastník si také může podat žádost a ohlašovna je povinna mu sdělit seznam všech osob, které jsou v jeho nemovitosti přihlášené.
Související články
Co vše si může pronajímatel zakotvit v nájemní smlouvě?
Zákon je nejvyšší právní normou, a tak i z našeho úvodu je zřejmé, že nad rámec zákona pronajímatel může do smlouvy zakotvit pouze to, co zákon neřeší. Smlouva nemůže tedy být v rozporu se zákonnou…
realitní zpravodaj
1. 2. 2022
Jaká mohou být úskalí vztahů mezi pronajímatelem, nájemcem a podnájemcem?
Pronajímatel jako fyzická osoba Častým vlastníkem bytového domu je fyzická osoba. Ta je zapsána jako vlastník nemovitosti v katastru nemovitostí. Pokud je dům ve spoluvlastnictví více osob, musí být…
realitní zpravodaj
14. 12. 2021
Trvalý pobyt nezakládá další práva
Mnoho let zdánlivá noční můra vlastníků. Ovšem při bližším zkoumání to zdaleka není takové riziko, jak se na první pohled zdá. Nájemník má na trvalý pobyt právo. Právo užívat nemovitost nevzniká s…
realitní zpravodaj
13. 8. 2020
Odmítá spoluuživatel opustit váš byt? Jednejte podle práva
25.6.2019 - Chystáte se prodat nebo pronajmout váš dům či byt, ale brání vám v tom osoba, která v něm s vámi bydlí a odmítá obydlí opustit? Nebo se bojíte, že u vás zazvoní exekutoři pro dluhy…
realitní zpravodaj
25. 6. 2019
Potřebuje nájemce souhlas majitele k nahlášení trvalého bydliště?
18.5.2015 - Majitelé mají často strach z nájemců, kteří si chtějí v jejich nemovitosti nahlásit trvalé bydliště. Nikdy tento úkon i důrazně zakazují. Nájemce však nemá povinnost majitele žádat o…
realitní zpravodaj
18. 5. 2015