Zdědili jste nemovitost? Takhle zjistíte její hodnotu
Ztráta blízkého člena rodiny přináší do života mnoho nelehkostí a bolestných chvil. Kromě emocionální zátěže se pozůstalí musejí vypořádat s praktickými otázkami spojenými s dědictvím. Mezi ně patří vyřizování pozůstalosti a také odhad hodnoty nemovitostí, které přecházejí do rukou dědiců. Jak ale zjistit, jakou cenu tyto nemovitosti mají?
O tom, které nemovitosti jste zdědili, vás informuje notář. Dům, chatička, pole, garáž nebo rybník. Jednou je váš blízký vlastnil celé, jindy třeba z pětiny. A všechny mají svou hodnotu, kterou notář bude chtít znát, aby mohl vypočítat dědickou daň. Jak si s tím tedy poradit?
Prohledejte katastr a územní plán
"Od notáře získáte seznam nemovitostí. Doporučuji vzít tužku a papír, případně Excel, a vypsat si všechny nemovitosti do sloupce pod sebe. Vedle každé nemovitosti si vypište detailní informace, které o nich zjistíte. Cesta je jednoduchá. Na katastru, který je dostupný online, si vyhledejte příslušné listy vlastnictví. V nich se dozvíte podrobnosti o vlastnických právech,“ vysvětluje Dominik Ženatý, ředitel realitní kanceláře DOMA realitní makléři, který má bohaté zkušenosti v oblasti ocenění majetku.
Pakliže do dědictví patří pozemky, které mají určení bonity (BPEJ), jejich cenu zjistíte zde. "Chcete-li vědět, jestli jsou některé z nich stavební, vyhledejte si územní plán. Ten je u větších obcí dostupný na internetu, u menších budete muset navštívit příslušný stavební úřad," říká Dominik Ženatý.
Z nasbíraných údajů pak spočítáte základ pro určení hodnoty dědictví. Vedou k tomu tyto tři kroky.
Nasměrují vás ceny ostatních nemovitostí
Prvním z nich je analýza prodaných nemovitostí v dané lokalitě, které mají shodné parametry. Jejich ceny se dozvíte z kupních smluv na katastru nemovitostí. Druhým faktorem je aktuální situace na trhu, tedy ceny, za které se nabízejí podobné nemovitosti, jako je ta vaše. Třetím aspektem je posouzení výhod a nevýhod dané nemovitosti ve srovnání s ostatními, což vyžaduje objektivní pohled a sledování aktuálních trendů.
V tomto případě je dobré obrátit se na kvalitního realitního makléře, který tyto znalosti má. Makléř vám také zpracuje celou tržní analýzu, aby vám ušetřil čas a starosti. "U nás odhady cen nemovitostí, nejen pro účely dědictví, provádíme zdarma," doplňuje Dominik Ženatý z DOMA realitních makléřů.
Související články
Počet závětí přibývá, dědických sporů o majetek také
Občanský zákoník sice připouští, že závěť může sepsat osoba sama vlastnoručně, i se svědky. Stále to však bude podle zákona tzv. soukromá listina. A s tou může být v budoucnu problém. Nedávný…
realitní zpravodaj
26. 5. 2023
Jak předejít sporům při dědění nemovitosti? Jednou z možností je kolace
Možností, jak přenechat rodinný májetek budoucím generacím je více. Někteří nechají rozdělení pozůstalosti na notáři, jiní dávají přednost sepsání závěti. Když rodič daruje nemovitost jednomu z…
realitní zpravodaj
3. 10. 2022
Odkaz nebo dědictví? Jak zabezpečit nemovitost před nechtěnými dědici
Odkaz je vlastně nařízení, aby se určitá věc vyjmula z dědictví a dědici ji vydali někomu jinému. Může jej zůstavitel zřídit dědickou smlouvou, závětí nebo dovětkem. Dovětek, na rozdíl od závěti a…
realitní zpravodaj
18. 7. 2022
O nemovitosti nabývané děděním je nejlepší rozhodnout předem
Pokud zemřel blízký člověk, je to vždy událost, která zasáhne do života mnoha osob. Po prvním šoku však přicházejí na řadu praktické záležitosti. Jednou z významných je, jak naložit s majetkem…
realitní zpravodaj
12. 1. 2022
Máte více nemovitostí a dětí? Rozdělte svůj majetek včas
Zvláště vhodné je pořízení závěti v případě druhého či dalšího manželství, kdy oba manželé mají děti z předchozích vztahů. Spolu pak třeba koupili nebo postavili dům a mají ještě děti společné.…
realitní zpravodaj
28. 6. 2021