Likvidace bytového družstva po založení SVJ má svá specifika

realitní zpravodaj

Dnes

Družstvo jako takové lze zrušit několika různými způsoby. Záleží na účelu, k němuž bylo založeno. Zrušení družstva lze uskutečnit rozhodnutím členů na členské schůzi, dosažením účelu, k němuž bylo zřízeno, uplynutím doby, na kterou bylo založeno, a konečně také rozhodnutím soudu, pokud ten zjistí, že družstvo porušuje zákony. To poslední platí i pro případ, že počet jeho členů klesne pod zákonem stanovený minimální počet. A to se může týkat i situace, kdy jsou postupně jednotky převáděny na družstevníky do osobního vlastnictví, v domě vznikne SVJ, a družstvo již nemá potřebný počet členů – tj. minimálně tři.

V nedávném případu požádalo jedno bytové družstvo vedení poradenské společnosti webdomu o radu s tím, že v domě vzniklo SVJ a družstevníci až na jednoho se stali zároveň členy SVJ. Rádi by bytové družstvo zrušili, ale brání tomu jediný člen bytového družstva, který nechce využít možnosti bezúplatného převodu bytu, na který má nájemní smlouvu s BD, do osobního vlastnictví.

V odpovědi na tento doraz Ing. Pavla Gajdáčková uvedla, že „klesne-li počet členů pod počet stanovený zákonem, soud družstvo i bez návrhu zruší a rozhodne o jeho likvidaci.“

Nejprve však soud družstvu poskytne přiměřenou lhůtu ke zjednání nápravy. V případě, že členem bytového družstva by zůstala jedna osoba, která tak v podstatě brání v likvidaci družstva, je třeba obrátit se na soud a podat návrh na výmaz stávajícího statutárního orgánu, případně také kontrolního orgánu z důvodů zániku členství. Soud toto zapíše, ale zároveň vyzve k doplnění orgánů novými členy. Pokud tito členové nejsou k dispozici, soud nařídí likvidaci družstva. A ten jediný člen musí učinit veškeré úkony a družstvo zlikvidovat.

Toto řešení je však vhodné pouze v případě, že bytové družstvo má vypořádané všechny závazky, především prostředky z nájemného, případně zůstatků nevypořádaných hospodářských výsledků, a dále jestliže jsou na SVJ již přepsány všechny dodavatelské smlouvy (energie, úklid, pojištění nemovitosti apod.). Jinak by totiž peníze, které jsou na účtu družstva, zůstaly právě tomuto jedinému členovi. Proto je vhodné, aby předtím všichni členové, kteří již byty zakoupili, z družstva vystoupili a nechali si své členské podíly vypořádat.

Bytové družstvo totiž nemá právního nástupce a nelze automaticky převést zbylé peníze z bytového družstva na účet SVJ. Pokud ještě nemá družstvo vypořádané členské podíly, je lepším řešením, když zůstanou všichni členy družstva a odsouhlasí si jeho likvidaci.

Převod finančních prostředků, které jsou zálohami na opravy, údržbu a rekonstrukce společných částí mezi družstvem a SVJ je možný totiž jen tehdy, pokud o tom členská schůze družstva rozhodne ještě před vstupem do likvidace. Zároveň o tom musí rozhodnout na svém shromáždění SVJ jako o „mimořádném příspěvku členů SVJ do fondu oprav“.  Tento postup je možný v případech, když jsou již všichni členové družstva zároveň členy SVJ. V případě, že tomu tak není, je třeba zvolit řešení výplaty likvidačního zůstatku při zrušení družstva.

Vstup do likvidace znamená svolat členskou schůzi, určit likvidátora a za přítomnosti notáře rozhodnout o zrušení družstva a jmenování likvidátora. K dni předcházejícímu vstup do likvidace je třeba uzavřít účetnictví a sestavit mimořádnou účetní závěrku včetně daňového přiznání, které se odešle na finanční úřad. Likvidátor pak zašle návrh na zveřejnění rozhodnutí o vstupu do likvidace do věstníku veřejného rejstříku. Uplatnění pohledávek vůči bytovému družstvu je limitováno 90 dny. Likvidátor je povinen vyrovnat všechny nedoplatky a zažádat o souhlas správce daně o ukončení činnosti družstva jako daňového poplatníka.

Poté likvidátor sestaví ke dni skončení likvidace poslední účetní závěrku, kterou předloží členské schůzi ke schválení zároveň s návrhem na rozdělení likvidačního zůstatku. Ten se tedy rozdělí mezi členy a likvidátor zruší bankovní účet a požádá o vymazání družstva z obchodního rejstříku.

Zrušení a zánik bytového družstva je legislativně upraveno v paragrafech 756 a 757, zákona č. 90/2012 Sb. (zákon o obchodních společnostech a družstvech).

Související články

Mohou vlastníci domu odpojit neplatiči teplo a elektřinu?

Pro iDnes.cz před časem popsal předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil případ, kdy Společenství vlastníků jednotek zjistilo, že v bytě, který je odpojený od elektrické…

realitní zpravodaj

18. 4. 2024

Jak probíhá správa domu, v němž jsou byty družstevní i v osobním vlastnictví

Kdy správa domu přechází na SVJ Podle občanského zákoníku musí být SVJ založeno v bytovém domě s minimálně 5 jednotkami a 4 různými vlastníky těchto jednotek. Takže už při převodu 3 bytových…

realitní zpravodaj

26. 9. 2022

Jak postupovat, když vlastník nehradí poplatky do fondu oprav

Obvykle se výše měsíčního poplatku do fondu oprav určuje podle celkové plochy bytové jednotky. Peníze z fondu oprav se používají k údržbě a opravám společných částí domu, hradí se z něj různé…

realitní zpravodaj

1. 8. 2022

Kdy a proč měnit stanovy SVJ

Hlasování per rollam Hlasování mimo zasedání shromáždění ve společenství vlastníků jednotek bylo umožněno zákonem č. 191/2020 Sb., tzv. lex covid, který dovolil použít hlasování per rollam v SVJ i…

realitní zpravodaj

21. 12. 2021

Převody družstevních bytů do osobního vlastnictví již nejsou povinností družstva

Podmínkou k tomu, aby členové získali družstevní byt do vlastnictví osobního, bylo, že museli splnit včas veškeré své závazky vůči družstvu, především splatit příslušnou část nesplacených úvěrů,…

realitní zpravodaj

29. 1. 2021

Nemovitosti v nabídce

Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení cookies