Zdědili jste v roce 2024 nemovitost a chcete ji obratem prodat? Pozor na daň z příjmů

realitní zpravodaj

Dnes

Nejprve vás stručně seznámím se základními informacemi k dědictví. Dědictví může být lehký, ale i složitý proces, a proto je dobré se na něj předem připravit.

Závěť vs. zákonné dědění

Pokud chcete mít jistotu, jak bude váš majetek po smrti rozdělen, je dobré sepsat závěť. Ta má přednost před zákonným děděním, pokud je platná (musí tedy být sepsána u notáře s ověřenými podpisy). Nicméně, i v případě závěti musí tzv. nepominutelní dědici, tedy děti zůstavitele, dostat svůj podíl. Pokud jsou nezletilé, mají nárok na minimálně 3/4 zákonného podílu, u zletilých dětí je to minimálně 1/4.

Dědické skupiny

Pokud závěť nebyla sepsána, dědictví se rozděluje podle zákona na základě dědických tříd, sepsal jsem pro vás základní přehled dědických skupin. 

-    První třída: děti, manžel/manželka nebo registrovaný partner dědí rovným dílem. Pokud některé z dětí nežije, podíl připadá jeho potomkům.
-    Druhá třída: manžel/manželka, rodiče zůstavitele a osoby, které žily se zůstavitelem alespoň 1 rok před smrtí ve společné domácnosti (za splnění podmínek,např. z důvodu výživného na zemřelém). Manžel/manželka dědí polovinu, ostatní rovným dílem.
-    Třetí třída: sourozenci a osoby, které žily se zůstavitelem ve společné domácnosti (stejné podmínky jako u druhé třídy), dědí rovným dílem.
-    Čtvrtá třída: prarodiče zůstavitele.
-    Pátá třída: prarodiče rodičů zůstavitele.
-    Šestá třída: vnuci sourozenců a děti prarodičů zůstavitele (tety a strýcové).

Pokud zůstavitel nemá žádné dědice, dědictví připadá státu.

Jak je to tedy s daněmi?

Od roku 2014 je majetek získaný dědictvím zcela osvobozen od daní. Dědická daň byla zrušena a podle současné legislativy se na dědictví nevztahuje ani daň z příjmů. To znamená, že ať už zdědíte peníze, nemovitost nebo jiný majetek, nebudete muset platit žádnou daň. Pokud zdědíte nemovitost, jejíž hodnota přesahuje 5 milionů korun, musíte tuto skutečnost nahlásit finančnímu úřadu. Neoznámení této povinnosti může vést k vysokým sankcím.

Po převzetí nemovitosti v dědictví se stáváte jejím majitelem a máte povinnost platit daň z nemovitosti. První krok je podat daňové přiznání k nemovitosti. Následně vám finanční úřad každý rok zašle výzvu k zaplacení daně automaticky. Kromě majetku můžete dědit i dluhy. Abyste měli jasno v tom, co zdědíte, můžete požádat notáře o soupis veškerých pozůstalostí, který zahrnuje jak majetek, tak i závazky. Dědictví je možné odmítnout, ale máte na to pouze 30 dní od chvíle, kdy vám soud tuto možnost sdělí.

Časový test

Zdědili jste pozemek, byt či dům a nechcete ho využívat? Přemýšlíte o prodeji, ale nejste si jistí, jaké daně musíte platit? Při prodeji se na vás může vztahovat daň z příjmů. Zde je klíčové znát tzv. časový test, který určuje, zda budete muset daň platit.

Pokud nemovitost (nebo družstevní byt) vlastníte déle než určitou dobu, jste od daně z příjmů z prodeje osvobozeni. Časový test se liší podle toho, kdy byla nemovitost nabyta:

-    Před 31. 12. 2020: časový test je 5 let.
-    Od 1. 1. 2021: časový test se prodloužil na 10 let.

Pokud jste dědicem v přímé linii (např. rodiče–děti), zkracuje se tato doba o dobu, po kterou nemovitost vlastnil zesnulý. U nepřímé linie (např. sourozenci, tety) se vlastnictví zůstavitele nezapočítává. Pokud tedy jste v jednom domě žili s rodiči, kteří bydleli v přízemí a vy v prvním patře, tak doba kterou jste tam žili se započítává do časového testu. 

Pokud nemovitost prodáte před uplynutím časového testu, zaplatíte daň z příjmů:

-    Fyzické osoby: 15 % (u vyšších příjmů progresivní sazba 23 %)
-    Právnické osoby: 21 % (od roku 2024 zvýšení z 19 %)

Daň se počítá ze základu, kterým je rozdíl mezi prodejní cenou a odhadní cenou nemovitosti pro dědické řízení.

Michal Kučera, eDO Reality

Související články

Co dělat při úmrtí spoluvlastníka nemovitosti

Jak to bude s energiemi? Spoluvlastník v první řadě potřebuje zajistit pro nemovitost i nadále dodávky energií a jejich úhradu. Můžeme předpokládat, že oba spoluvlastníci mají přehled o tom, odkud…

realitní zpravodaj

10. 10. 2024

Zdědili jste nemovitost? Takhle zjistíte její hodnotu

O tom, které nemovitosti jste zdědili, vás informuje notář. Dům, chatička, pole, garáž nebo rybník. Jednou je váš blízký vlastnil celé, jindy třeba z pětiny. A všechny mají svou hodnotu, kterou notář…

realitní zpravodaj

23. 1. 2024

Odkaz nebo dědictví? Jak zabezpečit nemovitost před nechtěnými dědici

Odkaz je vlastně nařízení, aby se určitá věc vyjmula z dědictví a dědici ji vydali někomu jinému. Může jej zůstavitel zřídit dědickou smlouvou, závětí nebo dovětkem. Dovětek, na rozdíl od závěti a…

realitní zpravodaj

18. 7. 2022

Darování nemovitosti dětem. Kdy je možné vrácení daru?

24.4.2019 - Máte rodinný dům či byt v němž bydlíte a chcete ho darovat dětem či vnoučatům? Není nic jednoduššího, pokud se tedy darování nemovitosti odehraje mezi příbuznými.Proces darování…

realitní zpravodaj

24. 4. 2019

Jak postupovat při prodeji zděděné nemovitosti

22.1.2016 - Dědické řízení je pro pozůstalé mnohdy náročným procesem. Zejména pokud jsou mezi nimi nějaké neshody. Majetek se dělí a zejména u nemovitých věcí se vlastníky může stát více dědiců. V…

realitní zpravodaj

22. 1. 2016

Nemovitosti v nabídce

ulice Tichá, Plzeň
4 450 000 Kč
prodej
prodej
ulice Československé armády 1555/17, Svitavy
2 490 000 Kč
prodej
prodej
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení cookies