Při darování nemovitosti myslete na zadní kolečka

realitní zpravodaj

23. 7. 2024

Případů „dala jim dům a oni jí vyčlenili malý kumbál bez oken“ je nespočet. Ovšem jen špatný právník neporadí dárci, aby si svůj dar řádně pojistil. Také by měly obě strany – dárce i obdarovaný – vědět, že dar lze za určitých podmínek odvolat.

Odvolání daru pro nevděk, jak to nazývá občanský zákoník, nemá být hrozbou pro obdarovaného. Na druhou stranu ten si musí být vědom, že v případě nemovitosti získává vlastně zdarma věc několikamilionové hodnoty, a to by měl dárci oplatit určitou pozorností nebo činností.

Darování nemovitosti většinou probíhá tehdy, když v nemovitosti bydlí dvě generace a ta starší chce tímto vyjádřit určité generační předání štafety nad správou nemovitosti. Avšak i tak by si měla ponechat dostatečnou kontrolu, například formou výminku či služebnosti, o nichž jsme již před časem psali. Například u výminku je možné nejen určit část nemovitosti, kterou bude dárce užívat, ale lze podrobně vyjmenovat veškeré další společné prostory, které má právo užívat, a také služby, které budou s výminkem souviset (například nákupy, úklid, dovoz k lékaři, zajištění teplého jídla apod.). 

Všeho má být s mírou, to platí jak pro dárce, tak pro obdarované. Ani jedna strana by neměla zneužívat své situace „vrchního vládce“ nemovitosti. Bohužel, většinou jsou postiženi senioři v roli dárců. Pokud pak senior zůstane v nemovitosti sám, bez partnera, i třeba se zdravotními potížemi, může se ocitnout v pozici nežádoucí osoby a nový majitel mu to může dát patřičně najevo. Je známo mnoho případů, kdy se bývalému majiteli zabrání v přístupu k vodě, hygienickému zařízení, nesmí na zahrádku či do prádelny. V takovém případě již zřejmě není možná domluva a je možné odvolat dar pro nevděk.

Za nevděk se považuje mj. zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě blízké. Může to být fyzické ublížení, napadení, ale také ublížení psychické, a to způsobené jak úmyslně, tak hrubou nedbalostí. Odvolání daru se musí uskutečnit do jednoho roku od okamžiku, kdy obdarovaný dárci ublížil. Ovšem fyzické ublížení lze poměrně jasně stanovit, v případě psychického týrání může být určení této lhůty složitější. Jednak málokdo si vůbec takovou věc přizná, a ještě s ní jde za advokátem, a jednak – co kdy je tou poslední kapkou v soustavném šikanování a slovním napadání?

Pokud se dárce rozhodne k odvolání daru pro nevděk, měl by vyzvat obdarovaného písemně k vrácení daru. Musí uvést, že odstupuje od darovací smlouvy a vysvětlit, proč dar odvolává. Podle usnesení Nejvyššího soudu platí, že využije-li dárce práva na vrácení daru pro  nevděk, „zaniká darovací vztah okamžikem, kdy jeho projev vůle došel obdarovanému.“

To znamená, když mu doručí tuto písemnou výzvu. V té chvíli se dárce znovu stává majitelem věci a obdarovaný je povinen dar vydat. Dárce musí ve výzvě také požádat obdarovaného o „součinnost při vrácení“, což znamená především spolupráci při přepisu vlastnického práva na katastru nemovitostí. Ovšem případů, kdy obdarovaný nemovitost dárci dobrovolně vydá, je zřejmě minimum. Pokud obdarovaný dar odmítne vrátit, bude třeba obrátit se na zkušeného advokáta a s jeho pomocí na soud. 

Odvolání daru pro nouzi je řešením pro další mimořádné případy

Pokud se dárce dostal do stavu, kdy nemá prostředky k vlastní výživě nebo k výživě osob, ke kterým má ze zákona vyživovací povinnost (zejména se jedná o nezletilé děti), může chtít po obdarovaném, aby mu dar buď vrátil, nebo za něj zaplatil obvyklou cenu. Obdarovaný mu místo vrácení daru ale může poskytnout prostředky k výživě. To však neplatí v případě, že si dárce tuto nouzi přivodil úmyslně nebo z hrubé nedbalosti (například své peníze prosázel či jinak nesmyslně utratil).

Když se lidé obdarovávají, většinou tak činí proto, že chtějí druhého potěšit, pomoci mu v určité životní situaci, nebo ho do budoucna zabezpečit. Vztahy se ale mění, a je proto potřeba i v nejsoudržnější rodině či partnerství s tím počítat. Odvolání daru pro nevděk je nejen složitý, ale především bolestný proces, který znamená zklamání ze vztahů, a často i naprostý rozkol v rodině i mezi přáteli. Proto je třeba každé darování, a zvláště darování nemovitosti, v níž dárce žije, si řádně rozmyslet.

Související články

Výměnek nebo věcné břemeno dožití – co je výhodnější a pro koho?

Výměnek i věcné břemeno dožití se zřizuje obvykle tehdy, když nemovitost připadne darem jiné osobě, ale stávající osoba/osoby (například manželé) chtějí v nemovitosti nadále žít.  Výměnek se zásadně…

realitní zpravodaj

24. 10. 2023

Máte více nemovitostí a dětí? Rozdělte svůj majetek včas

Zvláště vhodné je pořízení závěti v případě druhého či dalšího manželství, kdy oba manželé mají děti z předchozích vztahů. Spolu pak třeba koupili nebo postavili dům a mají ještě děti společné.…

realitní zpravodaj

28. 6. 2021

Darování nemovitosti s příkazem omezuje dispoziční práva vlastníka

Za jakých podmínek lze něco darovat Právní úprava darování je obsažena v občanském zákoníku, paragrafy 628 až 630. Darování není jednostranný úkon, i když by se to mohlo zdát. Dárce sice cosi dává,…

realitní zpravodaj

21. 6. 2021

Darování nemovitosti dětem. Kdy je možné vrácení daru?

24.4.2019 - Máte rodinný dům či byt v němž bydlíte a chcete ho darovat dětem či vnoučatům? Není nic jednoduššího, pokud se tedy darování nemovitosti odehraje mezi příbuznými.Proces darování…

realitní zpravodaj

24. 4. 2019

Jak darovat nemovitost?

4.1.2016 - Stejně jako movité i nemovité věci můžeme darovat. V případě nemovitostí musí majitel i obdarovaný dodržet určitý postup. Pro uskutečnění převodu je nutné uzavřít darovací smlouvu a návrh…

realitní zpravodaj

4. 1. 2016

Nemovitosti v nabídce

ulice Panská, Olomouc
9 100 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Dvořákova 1210, Uherské Hradiště
11 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení cookies