Jak darovat nemovitost?
4.1.2016 - Stejně jako movité i nemovité věci můžeme darovat. V případě nemovitostí musí majitel i obdarovaný dodržet určitý postup. Pro uskutečnění převodu je nutné uzavřít darovací smlouvu a návrh na vklad, který bude podléhat schválení katastrálního úřadu. Jak řádně postupovat vám poradíme.
Darovací smlouva je nejčastější a zároveň nejlevnější způsob převodu nemovitosti. Využívá se samozřejmě především v úzkém kruhu rodinných příslušníků. Přestože se jedná o jednoduchý způsob převodu nemovitosti, je potřeba řídit se novým Občanským zákoníkem. Základem je darovací smlouva, která musí obsahovat jména, adresy a rodná čísla dárce i obdarovaného. Nesmí chybět podrobný popis darované nemovitosti. Na rozdíl od kupní smlouvy v darovací nesmí být uvedena kupní cena nebo jiné protiplnění.
Dárce si také může stanovit určité podmínky. Mezi nejčastější patří služebnosti, dříve známé pod názvem věcné břemeno. Majitel nemovitosti může také do smlouvy uvést, že si nepřeje, aby obdarovaný nemovitost následně prodal. Pokud tak učiní v rozporu se smlouvou, dárce může požadovat navrácení nemovitosti. Starší lidé často využívají možností výměnku, který jim poskytuje určitou ochranu, aby mohli v darované nemovitosti dožít. Nový Občanský zákoník umožňuje také dárci požadovat vrácení daru. Odvolání daru je možné z důvodu nevděku obdarovaného nebo z důvodu nouze dárce.
V případě darování mezi příbuznými se neplatí žádná darovací daň, daň z převodu nemovitosti a nemusí se podávat ani daňové přiznání finančnímu úřadu. Mimo příbuzné může být osvobozena od daně i osoba ve společné domácnosti, která se prokazatelně podílí na úhradě nákladů spojených se společnou domácností minimálně 12 měsíců před uzavřením darovací smlouvy. Spolužití musí dárce a obdarovaný prokázat na finančním úřadě.
Darování nemovitosti cizí osobě již podléhá darovací dani, která činí až 15 procent z hodnoty obdarované věci. Hodnota je určena znaleckým posudkem. Daň hradí obdarovaný a je povinen podat do tří měsíců od povolení vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí daňové přiznání a uhradit daň v daném termínu.
Po sepsání smlouvy je nutné odevzdat na katastrálním úřadě návrh na vklad. Od roku 2013 nelze podat neformální žádost, ale je potřeba vyplnit formuláře návrhu na vklad, které jsou dané katastrálním úřadem. Návrh na vklad je prakticky shrnutím darovací smlouvy a musí také obsahovat všechny výše uvedené náležitosti.
Pokud se majitel nemovitosti rozhodně darovat nemovitost, tak ho nečeká žádné velké papírování. A jestliže nechce do darovací smlouvy uvádět některou z výše uvedených podmínek, není ani třeba pomoc právníka. Jedná se opravdu o ten nejjednodušší způsob převodu nemovitosti.