Druhá splátka daně z nemovitosti má letos splatnost v prosinci
Daň z nemovitosti se vztahuje na všechny osoby, které vlastní nemovitost území České republiky. Vyměřená daň je pro většinu osob splatná k 31. květnu daného roku, s výjimkou majitelů rybníků a zemědělských pozemků, kteří ji mohou uhradit do konce srpna. Pokud však výše daně přesáhne 5 000 Kč, je možné úhradu rozdělit do dvou splátek.
Daň se vyměřuje na základě přiznání k dani z nemovitosti, které se podává vždy do 31. ledna daného roku, a to v případě, že vlastník prodal či koupil, resp. získal do vlastnictví, nemovitost. Opakované přiznání se nepodává, pouze v případě změny vlastnictví.
Pohlídejte si termín
První polovina vyměřené daně je splatná do konce května a finanční úřad rozesílá informaci o výši daně poštou spolu se složenkou, či jiným způsobem, který si vlastník nemovitosti u Finanční správy sjednal (e-mail, datová schránka ad.). Splatnost druhé poloviny vyměřené daně je do konce listopadu. Pro rok 2024 se termín druhé splátky posouvá do 2. prosince, neboť poslední listopadový den připadá na sobotu. Vzhledem k tomu, že od letošního roku se zvýšila daň z nemovitosti, a to zhruba 1,8krát, limit 5 000 Kč zřejmě přesáhlo větší množství lidí. A pokud tedy využili možnosti dvou splátek a do konce května uhradili první, zbývá jim již jen několik dnů, aby uhradili druhou splátku.
Kdy vám hrozí penále?
Finanční správa ČR má sice obvykle určitou toleranci vůči drobným zpožděním při úhradě daně z nemovitosti, avšak nelze na ni spoléhat. Obecně platí, že zpoždění do pěti pracovních dnů od data splatnosti je tolerováno bez penalizace. Pokud je daň uhrazena v tomto termínu, finanční úřad obvykle nepřistupuje k výpočtu úroku z prodlení ani k jiným sankcím. Po uplynutí této tolerance se již začíná počítat úrok z prodlení, který vychází z repo sazby ČNB navýšené o osm procentních bodů. Tato tolerance však platí pouze pro drobná a ojedinělá zpoždění. Opakované nebo dlouhodobé neplnění daňových povinností může vést k dalším sankcím. V případě výraznějšího nedoplatku a delšího prodlení může finanční úřad přistoupit až k vymáhání dlužné částky a účtování penále, což může vést k exekuci na majetku vlastníka.
Daň z nemovitostí neplatí osoby, kterým byla vyměřena částka ve výši 30 Kč a nižší. V případě spoluvlastnictví se daň z nemovitých věcí hradí vždy. Její minimální částka činí 50 Kč.
Související články
Zdědili jste v roce 2024 nemovitost a chcete ji obratem prodat? Pozor na daň z příjmů
Závěť vs. zákonné dědění Pokud chcete mít jistotu, jak bude váš majetek po smrti rozdělen, je dobré sepsat závěť. Ta má přednost před zákonným děděním, pokud je platná (musí tedy být sepsána u…
realitní zpravodaj
30. 10. 2024
Pronajímatelé, připravte si podklady pro podání daňového přiznání
A protože investiční byty jsou dnes vhodným způsobem uložení finančních prostředků, pojďme si zopakovat, jak je to s příjmy a výdaji při pronajímání nemovitostí. Jak vysoká je daň z pronájmu Na daň…
realitní zpravodaj
31. 1. 2023
Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?
Úterý 31. ledna je posledním dnem pro podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí. Daňové přiznání se podává na zdaňovací období roku 2023, tj. dopředu, ne zpětně jako v případě daně z příjmu.…
realitní zpravodaj
20. 1. 2023
Konec roku se blíží a s ním i termíny daňových přiznání
Každý finanční příjem občana podléhá dani z příjmů. Osvobození od daně z příjmu existuje a vztahuje podle zákona o dani z příjmů například na dary od blízkých příbuzných nebok od osoby, s níž žije…
realitní zpravodaj
27. 12. 2022
5 nejčastějších otázek k odpočtům úroků z hypotéky
Za co si můžu odčítat? Možnost odpočtu úroků od základu daně se vztahuje k úvěrům ze stavebního spoření nebo hypotečním úvěrům poskytnutým bankou. Nevztahuje se tedy na hypotéky od nebankovních…
realitní zpravodaj
27. 2. 2020