10 nejčastějších chyb, které lidé dělají při prodeji bytu svépomocí

realitní zpravodaj

Dnes

Říká se, že chybami se člověk učí. Když vás ale takový omyl stojí statisíce korun, je lepší se mu vyhnout. Jako u prodeje bytu svépomocí. I zdánlivě drobné chyby vás stojí spoustu peněz. A protože většina lidí neprodává byty každý den, nemůžete se utěšovat ani získanou zkušeností. Podívejte se proto, na co si dát pozor. Ušetříte si tak nervy i peníze.

Vybrali jsme 10 chyb, které jsou nejčastější. A které vás také mohou stát nejvíc peněz. Podívejte se na ně:

1. Špatný odhad ceny

Pokud odhadnete cenu příliš nízko, zbytečně se připravujete o peníze. Když ji zase stanovíte moc vysoko, bude váš byt v nabídce dlouho ležet a nezbyde vám než slevit.
Pravděpodobně se přitom dostanete i pod reálnou cenu nemovitosti. Byty, o které dlouho nemá nikdo zájem, totiž mohou působit podezřele.

2. Nepřipravíte nemovitost k prodeji

Byt prodáváte nejen popisem v inzerátu, ale i jeho fotkami. Pokud je na nich nepořádek, jsou rozmazané nebo třeba příliš tmavé, kupující se vám zrovna nepohrnou. Odradit je však mohou i fotografie plné vašich osobních předmětů. Zájemcům příliš připomínají původního majitele.

A když přidáte ještě zmatený popis plný nepodstatných detailů, moc zájemců nepřilákáte.

3. Špatně vedené prohlídky

Že na prohlídce nic není? A že stačí zájemce jednoduše provést bytem? Omyl! Pokud chcete nemovitost opravdu prodat, musíte se na prohlídku dobře připravit.
Musíte znát odpověď na vše, co zájemci chtějí vědět. A co jim potřebujete říct vy. Například o nedávné rekonstrukci bytového jádra, o měsíčních nákladech nebo o tom, co všechno najdou v okolí.

Lidé, kteří prodávají byt svépomocí, se přitom často zaměřují na nepodstatné detaily. A důležité informace zmiňují buď okrajově, nebo vůbec. A to dokáže kupující spolehlivě odradit. 

4. Neprověříte si kupce

Ne každý, kdo se ozve na váš inzerát, chce byt opravdu koupit. Nebo na to má peníze. Proto je potřeba kupující dobře prověřit, abyste nesedli na lep podvodníkovi.
Jak na to? Například tím, že získáte informace z registrů dlužníků. 

5. Nedáte o svém bytu vědět

Dali jste inzerát na Sreality a myslíte, že máte vystaráno? Tak to bohužel není. Pokud chcete najít co nejlepšího kupce, potřebujete využít i další kanály a prostředky, které prodej podpoří.

Obraťte se proto na odborníky. Vymyslí nejvhodnější kombinaci různých nástrojů přesně pro vaši nemovitost.

6. Nevyznáte se v právních pojmech

S prodejem bytu je spojená řada právních a obchodních pojmů. A pokud se v nich nevyznáte, snadno se ztratíte ve smluvních a právních kličkách.
Máte jasno v tom, jak to bude s výplatou zálohy? Jak budete řešit situaci, kdy zájemce ještě nemá jistou hypotéku? Nebo kdy a jak vám zaplatí kupní cenu, aby to bylo v souladu se zákonem?

To jsou jen některé věci, na které musíte myslet…

7. Uděláte chybu v návrhu na vklad do katastru

Návrh na vklad do katastru nemovitostí je zásadním krokem při prodeji jakékoliv nemovitosti. Pokud v něm totiž uděláte chybu, vede to až k přerušení vkladového řízení.
Vy pak musíte vzít svůj návrh zpět a začít od začátku. Navíc s tím musí souhlasit všichni účastníci vkladového řízení. To ale nemusí být jen tak – zvlášť, když má kupující sjednanou hypotéku a hrozí, že o ni kvůli nedodržení termínů přijde.

8. Máte chyby v kupní smlouvě

Jestli nejste advokát nebo notář, raději se sami do sepsání kupní smlouvy nepouštějte. Stačí totiž podcenit nebo opomenout pár detailů a můžete skončit bez bytu i bez peněz.
Nespoléhejte se ani na smlouvu, kterou navrhne kupující. Vždy si raději zajistěte profesionálně sepsaný dokument, který myslí na práva obou stran.

9. Nebaví vás vyjednávání s kupujícím

Snad každý chce kupce, který akceptuje jeho požadavky a hned po podpisu smlouvy pošle peníze na účet. Jenže najít takového zájemce je malý zázrak. Spousta lidí hledá jakoukoliv záminku, aby získala slevu.

A i když se dohodnete na ceně, můžete zjistit, že to s placením není tak jednoduché. Třeba proto, že kupující ještě nemá všechny peníze. A chce se s vámi dohodnout na specifických podmínkách platby.

Pokud na to nemáte dostatek trpělivosti (a zkušeností), můžete vás to stát spoustu peněz.

10. Spoléháte na kamarády

To, že váš kamarád nedávno výhodně prodal byt, neznamená, že s tím pomůže i vám. Možná měl jednoduše štěstí, možná měl nemovitost v lukrativnější lokalitě a možná to celé nebylo zdaleka tak výhodné, jak si myslí. Lidé si totiž neradi připouštějí svůj omyl.

Každý byt je navíc specifický. A to, co fungovalo v jednom případě, u vás zabrat nemusí. Proto se vždy raději spolehněte na profesionály v oblasti realit. Mají desítky let zkušeností a vědí, jak postupovat v nejrůznějších situacích.

Můžete si tak být jistí, že váš byt prodají co nejvýhodněji. A ušetří vám čas, nervy i peníze.

Související články

3+1 chyb při prodeji nemovitosti: Čemu se vyhnout, abyste nepřišli o čas ani peníze?

„Majitelé se často snaží prodej nemovitosti vyřešit svépomocí, ale právě tehdy se mohou dopustit zásadních chyb. Tyto chyby pak nejen snižují šance na úspěšný prodej, ale i reálnou hodnotu prodávané…

realitní zpravodaj

15. 11. 2024

Na ústní dohody nespoléhejte. Při koupi nemovitosti to platí zvláště

Mohlo by se totiž stát, že k výstavbě vůbec nedojde nebo se její realizace prodlouží o několik let a kupující bude mít vázané peníze v nedokončeném projektu. Nová role bank a stavebních spořitelen …

realitní zpravodaj

8. 1. 2024

Podvodné pronájmy tahají z lidí peníze. Jak se nenechat napálit?

Již před několika lety na to upozornily některé realitní portály, a i když se snaží takové inzeráty vyhledávat a mazat, podvodníci mají stále sofistikovanější metody, jak zájemce o pronájem připravit…

realitní zpravodaj

7. 12. 2023

Na co se připravit při prodeji nemovitosti bez realitní kanceláře

Příprava nemovitosti k prodeji Jestliže prodáváte pozemek, je celkem jednoduché udržet na něm pořádek. Zvláště pokud jste jej v minulé době nepoužívali jako odkladiště nepotřebných věcí. Prodáváte-li…

realitní zpravodaj

3. 8. 2021

Je možné použít na prodej nebo pronájem nemovitostí vzorové smlouvy z internetu?

Nájemní smlouva k nemovitosti Dobře sepsaná nájemní smlouva je předpokladem seriózního smluvního vztahu mezi pronajímatelem a nájemcem. Pokud pronajímatel zakoupil investiční byt, má činžovní dům, v…

realitní zpravodaj

20. 7. 2021

Nemovitosti v nabídce

Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies