Každý osmý Čech sdílí bydlení s dalšími generacemi
Donedávna se ve všech pádech skloňoval pojem "mamahotel" a důvody, proč se mladým nechce stěhovat od rodičů. Tento trend se v posledních letech zvrátil a čím dál více lidí ve věku nad 20 let vyhledává samostatné bydlení nebo spolubydlení s přáteli. V posledních měsících ovšem covid začíná ovlivňovat bydlení předdůchodové generace. Toto zjištění přinesla nedávná studie z Velké Británie.
Generace padesátníků se stěhuje zpátky k rodičům
Jak konstatoval zakladatel digitální komunity Rest Less, která sdružuje padesátníky a starší generaci, pandemie drasticky změnila způsob života lidí. Řada "dětí" se totiž takřka v předdůchodovém věku vrací bydlet ke svým rodičům. Jak napsal britský deník The Guardian, má to několik důvodů.
Jednak jim v dobách lockdownů dělali společnost, pečovali o ně, což se lépe praktikuje při společném bydlení, než když musí dítě pečovat o rodiče vzdálené desítky, někdy i stovky kilometrů. Dalším důvodem stěhování do rodného domu jsou finanční problémy či potíže ve vztazích.
Covid a lockdowny mění styl bydlení mnoha Evropanů
Lidé, kteří začali v době lockdownu bydlet u svých rodičů, protože potřebovali více péče, často zůstali, protože se jim bydlení s rodiči začalo líbit. Tuto zkušenost potvrzovali většinou osamělí a rozvedení padesátníci, kteří měli i v mládí s rodiči dobré vztahy.
Mnoho lidí v předdůchodovém věku má pro bydlení s rodiči jiné důvody. Přišli o zaměstnání, rozvedli se a dostali se do finančních problémů. Nejsou schopni dále hradit vysoký nájem či splácet hypotéku. Prodat dům, zrušit nájem a nastěhovat se k rodičům se proto v předdůchodovém věku rozhodlo mnoho Britů. A nejsou jediní.
Zpět k rodičům se stěhují lidé starší padesáti let i v jiných zemích. S narůstající inflací a stále se zvyšujícími účty za energie se vidina sdíleného bydlení stává nadějí pro mnohé, kteří se po mnoha letech ocitají bez zaměstnání či zůstali v důsledku zavření provozoven na dočasné nucené dovolené s minimálními příjmy.
Mnohem vyšší počet soužití seniorů s dětmi se vyskytuje v jižních zemích Evropy než v zemích severských. Například v Dánsku žijí senioři se svými dospělými dětmi pouze v 13 % případů. Na druhé straně ve Španělsku žije dohromady se svými dětmi více než 52 % seniorů a téměř 90 % Jihoevropanů se vídá se svými rodiči každý den.
Každý osmý Čech sdílí bydlení s dalšími generacemi
Vícegenerační bydlení u mladých rodin bylo již před covidem jedním ze způsobů, jakým Češi reagovali na chybějící byty. Nakonec se z toho v mnoha případech stalo trvalé řešení. Podle loňské analýzy bývalé stavební spořitelny Wüstenrot (dnes Moneta stavební spořitelna) bydlel v loňském roce v domě určeném pro soužití více generací každý osmý Čech. Necelá polovina právě proto, že si nemohla dovolit vlastní bydlení. Nejčastěji lidé sdílí bydlení s rodiči (52 %) či naopak s dospělými dětmi (32 %).
Až 70 % respondentů se přitom domnívá, že ve vícegeneračním bydlení budou žít natrvalo. Třetina dotázaných volí tuto variantu, protože nedosáhne na hypoteční úvěr. Tento trend zřejmě dále zesílí v důsledku zdražování hypotečních úvěrů, a zároveň stálého růstu cen nemovitostí i jejich pronájmů.
Návrat do rodného hnízda nemusí být pro šedesátníky jednoduchý. Je nutno počítat s určitou ztrátou soukromí, které s sebou soužití více generací přináší. Bydlení v jednom domě však nemusí nutně znamenat bydlení ve společné domácnosti. Navíc, finanční úspory a případně jednodušší péče o rodiče mohou být pro takový krok podstatným důvodem.
Související články
Nechcete se na stará kolena stěhovat? Zkuste spolubydlení
Spolubydlení je celosvětový trend Již nejen pro mladé nezadané, ale i pro seniory je již několik let zajímavou alternativou spolubydlení. Pokud je byt dostatečně velký a má potřebné zázemí, mohou jej…
realitní zpravodaj
30. 8. 2021
Mama hotely už nejsou populární. Mladí volí raději vlastní bydlení
Na Slovensku, v Chorvatsku a na Maltě se mladí stěhují od rodičů většinou až po třicítce. Nejnižší průměrný věk je u Švédů, kde opouštějí rodiče již v osmnácti lety. Nestěhují se však většinou do…
realitní zpravodaj
11. 3. 2021
Je spolubydlení společným nájmem bytu?
Kdo v případě spolubydlení uzavírá nájemní smlouvu? Nájemní smlouvu může uzavřít jeden z budoucích spolubydlících. Je třeba, aby při uzavírání smlouvy informoval pronajímatele, kolik osob bude v bytě…
realitní zpravodaj
14. 12. 2020
Pandemie nastolila nové priority v bydlení a správě bytových domů
Jak ochránit zdravé a pomoci nemocným Letošní rok byl však naprosto výjimečný vzhledem ke covidové epidemii. Správci bytových domů se tak museli v údržbě domů soustředit na nové priority. První z…
realitní zpravodaj
11. 12. 2020
Preference zájemců se mění. Roste zájem o byty s místností navíc
S tímto trendem se postupně setkávají realitní makléři nejen v České republice, ale i ve světě. Není nic neobvyklého, když například mladý pár hledá k pronájmu byt 2+KK, který by jim standardně…
realitní zpravodaj
23. 11. 2020