Jak si vybrat typový projekt rodinného domu

realitní zpravodaj

26. 2. 2021

Typové projekty domů jsou oblíbené a je možno vybírat ze široké škály návrhů. Jsou samozřejmě také levnější, než projekty individuální. Ovšem – co udělat dříve? Vybrat si projekt a podle něj pozemek nebo opačně? Je to podobné pravěkému sporu, zda bylo dříve vejce, nebo slepice.

Vybrat si vhodný projekt není tak jednoduché, jak se zdá. Jestliže vlastníte stavební pozemek, musíte vybírat projekt rodinného domu také s ohledem na jeho polohu a tvar. Ale jestliže pozemek nemáte, bude vhodnější vybrat si nejprve projekt, který bude vyhovovat vašemu životnímu stylu. A teprve poté hledat pozemek. Ovšem nakonec i tento způsob nemusí být vždy úspěšný. Protože pokud hledáte pozemek ke stavbě rodinného domu v určité lokalitě, nemusíte najít ten nejvhodnější. A tak nakonec budete muset stejně své představy či vybraný projekt přizpůsobit. 

Typový projekt je samozřejmě levnější, než projekt individuální. Firma, která ho nabízí, počítá, že ho prodá vícekrát, a tím se mu náklady vložené do zpracování projektu vrátí. Je však třeba počítat, že jakákoli úprava typového projektu bude stát nemalé peníze.

Co je důležité při výběru pozemku
Již při výběru pozemku dbejte zejména na následující parametry. Důležitá je šířka a délka stavební parcely. Vezměte v úvahu, že podle stavebního zákona musí být stavba umístěna minimálně 2 metry od hranic pozemku.

Pokud je vybraný projekt například přízemní, bude zabírat větší plochu pozemku, než kdyby byly některé místnosti umístěny v patře. Umístění stavby od hranic pozemku se vztahuje i na další stavby, jako jsou kůlny nebo garáže. I s nimi je třeba počítat, pokud nejsou součástí vybraného projektu.

Důležitá je orientace ke světovým stranám a neméně významný je charakter pozemku. Zda je rovinatý nebo bude domek umístěn ve svahu. Zda je nebo bude pozemek obklopen jinými stavbami, nebo je ve volné přírodě s výhledem do kraje na jedné straně a lesem na druhé.

Důležitý je nejen tvar domu, ale především jeho užití
Při výběru projektu rodinného domu by si měla celá rodina sednout a přemýšlet, co od nového domova očekává. A položit si základní otázky. Kolik bude v domě bydlet osob? Jaké jsou jejich zájmy? Stačí členům rodiny pro jejich koníčky a povolání pracovní stůl nebo potřebují speciální prostory? Která místnost v současném domě či bytě je nejoblíbenějším místem setkávání?

Z toho vám vyplyne mnoho faktů. Pokud se rádi setkáváte v kuchyni, zvolíte spíše kuchyni propojenou s obývacím prostorem. Pokud chcete mít klid na sledování televize nebo hraní her v obýváku, vyberte si projekt, v němž bude kuchyně v samostatné místnosti, aby vás nerušily zvuky kuchyňských přístrojů.

Soukromí pro každého, zázemí pro koníčky, prostor pro práci
Dnes je běžné, že i několik členů domácnosti pracuje doma. Proto jedna pracovna málokdy stačí. Myslete na svou profesi a na to, zda budete doma pracovat stále nebo jen občas. Někdy se z koníčka vyklube práce na plný úvazek. Zvažte požadavky na prostor pro své koníčky. Samostatná dílna pro kutily, zkušebna pro hudebníky, zimní zahrada pro pěstitele květin, venkovní kuchyně pro milovníky grilování, herna nebo tělocvična.

Důležitý je také počet ložnic, aby měl každý své potřebné soukromí. Bude vám stačit jedna koupelna? Je lepší myslet včas na dobu, kdy budou například děti dospívat. I v případě, že k vám často jezdí návštěvy, vyplatí se zřídit pokoj pro hosty, který bude mít vlastní příslušenství, než rozestýlat gauč v obýváku a dělit se o soukromí jediné koupelny.

Nezapomeňte na dostatek odkládacích a hospodářských prostor, jako jsou šatny, komory, sušárna, prádelna či sklad. A v poslední řadě vezměte v úvahu stávající nebo plánovanou okolní zástavbu. A podle toho volte tvar domu.

Pamatujte, že parcelu, okolí, sousední zástavbu a sousedy dle vašich představ změnit nepůjde. Proto výběru pozemku věnujte minimálně stejnou, ale spíše větší pozornost, než výběru projektu rodinného domu. 

Související články

Proč je dobré získat kvalifikovaný souhlas souseda se stavbou

Je souhlas souseda pro realizaci stavby nutný? Sousedem je každý vlastník sousedního pozemku nebo stavby. Jeho souhlas sice není nutný pro umístění či realizaci každé stavby. Avšak pokud se jedná o…

realitní zpravodaj

15. 2. 2021

Kupujete stavební pozemek? Prověřte si, zda je opravdu stavební

Územní plán Územní plán se zpracovává na základě  zásad územního rozvoje, které schvaluje krajské zastupitelstvo pro celý kraj. Obecní zastupitelstvo pak zpracovává a schvaluje územní plán, který…

realitní zpravodaj

13. 5. 2020

Jakou vybrat ideální velikost pozemku pro stavbu rodinného domu

Jaký pozemek koupit Možná jste se ještě nerozhodli, zda stavět rodinný dům či ne. Jestliže se vám však nabídne vhodný pozemek pro stavbu domu, neváhejte. Pozemek v dobré lokalitě může být i výnosnou…

realitní zpravodaj

3. 3. 2020

Chystáte se postavit rodinný dům? Neudělejte chybu hned na začátku a pečlivě prostudujte územní plán

29.10.2019 - Každá stavba musí být řádně umístěna. Účelem rozhodnutí o umístění stavby je, aby stavební úřad zjistil, zda je stavba umísťována v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše, a zda…

realitní zpravodaj

29. 10. 2019

Jak postupovat při koupi stavebního pozemku

4.10.2017 - Zvažujete možnost postavit si vlastní dům nebo investovat do stavební parcely? Při koupi pozemku je nutné posoudit několik zásadních parametrů a počítat s tím, že důkladná kontrola všech…

realitní zpravodaj

4. 10. 2017

Nemovitosti v nabídce

ulice Rostislavova, Uherské Hradiště
4 490 000 Kč
prodej
prodej
ulice Frýdlantská, Praha
7 190 000 Kč
prodej
prodej
Dukovany
9 980 000 Kč
prodej
prodej
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies