Průměrná výše hypotéky míří nad 3 miliony
V lednu bylo podle dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 8 380 hypotečních úvěrů (y/y + 29,1 %). Objem sjednaných hypoték vzrostl o 47,8 % na 24,942 mld. Kč, což je nový lednový rekord.
"Aktuální lednový výsledek dokazuje zborcení sezónního cyklu. V normálních letech patří leden a první čtvrtletí k nejslabším obdobím roku, letos je to úplně jinak. Z prvního měsíce rozhodně nelze odvozovat vývoj v celém roce, ale s velkou pravděpodobností lze říci, že letošní první čtvrtletí bude navzdory pokračující pandemii co do produkce hypoték jedním z nejobjemnějších," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.
Jedním z nejdůležitějších faktorů růstu objemu sjednávaných hypoték je růst průměrné výše hypotéky. Ta v lednu meziročně vzrostla o 375 000 Kč a aktuálně dosahuje na 2,976 mil. Kč. "Faktorů, které tlačí průměrnou výši hypotéky vzhůru je více, ale klíčovou roli z mého pohledu hraje růst cen pořizovaných nemovitostí," říká Libor Ostatek.
Ceny nemovitostí rostou napříč kraji
Podle lednových dat portálu RealityČechy.cz vzrostla průměrná nabídková cena bytů o 14,7 % na 3,92 milionu korun. V korunovém vyjádření činí tento meziroční nárůst 502 000 Kč. Cenový růst v tuto chvíli táhnou především kraje Liberecký, Jihočeský, Královéhradecký, Zlínský a Vysočina. Naopak v Praze a Brně, resp. Jihomoravském kraji ceny rostly jen v řádu jednotek procent, jak ilustruje přiložený graf.
Trend růstu cen nemovitostí v Libereckém, Jihočeském Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji rozhodně není pouze otázkou ledna. Růst cen zde byl zřejmý již v druhé polovině loňského roku. Příčinu tohoto růstu spatřujeme ve větším zájmu o nemovitosti na českých horách – Krkonoších, Beskydech, Jizerských horách nebo na Šumavě, které vlastníkům slouží k přechodnému bydlení nebo rekreaci.
Růst cen českých nemovitostí potvrzují i data HB Indexu, které monitorují kromě cen bytů i ceny pozemků a rodinných domů. Z těchto 3 skupin podle dat HB indexu rostly ve 4. kvartálu nejrychleji ceny pozemků (13,3 %), jen o něco pomaleji rostly ceny bytů (12,9 %). V případě rodinných domů meziroční nárůst činil 9,9 %.
Související články
Máme se připravit na růst cen hypoték?
Průměrná nabídková úroková sazba hypoték lednu stagnovala na 1,98 %. "V praxi však naši hypoteční experti nyní zpracovávají hypotéky nejčastěji v rozmezí od 1,79 – 1,99 %, což samozřejmě platí pro…
realitní zpravodaj
11. 2. 2021
V čem bude realitní rok 2021 jiný než rok 2020?
Jak se všechny změny roku 2020 na trhu s bydlením projeví v tomto roce, popřípadě v těch dalších? S příchodem pandemie, v polovině března roku 2020, si jen málokdo troufal odhadovat, kam bude…
realitní zpravodaj
21. 1. 2021
Spořitelny půjčily v roce 2020 na bydlení 70 miliard. Hypotéky míří za rekordem
Spořitelny loni v úvěrech atakovaly 10leté maximum Objem sjednaných úvěrů loni meziročně vzrostl o 34,9 % na 68,3 mld. Kč. Po celý rok byly obchodní výsledky lepší než v roce předchozím. Růst o více…
realitní zpravodaj
19. 1. 2021
Hypotéky lámou další rekordy. Jak to bude dál?
Příčinou růstu objemu sjednávaných hypoték je růst průměrné půjčené částky. Průměrná výše hypotéky v září meziročně vzrostla o 441 000 Kč na nové historické maximum 2,801 mil. Kč. Sazby hypoték dál…
realitní zpravodaj
21. 10. 2020
Kolik vám nyní banky půjčí na hypotéku?
Kolik je potřeba platit ze svého? Ukazatel LTV (loan-to-value ratio) říká, jak na jak velké procento hodnoty nemovitosti vám banka poskytne hypotéku. Původně ČNB doporučovala bankám financovat…
realitní zpravodaj
3. 8. 2020