Stačí přijít a bydlet
To je součástí motta nemovitostní skupiny Mint pro jejich nový projekt Mint Living, který se zaměřuje na pronájem nových bytů. Rezidenční objekty, v nichž zatím pronajímá plně vybavené byty, jsou v Praze, Brně a v Plzni. A nejsou jediní. Projektů, v nichž je možné „přijít a bydlet“, se rodí více. I když trochu pomalu.
Tento trend nájemního bydlení známe z mnoha filmů především americké provenience. Lidé se stěhují s krabicí knih, oblečením a dalšími osobními potřebami. Málokdy vidíme v těchto snímcích velké stěhovací vozy, které převážejí nábytek.
Pravdou je, že ve světě vůbec je mnohem častější pronájem kompletně zařízených bytů. Určitě to souvisí s častější migrací, zvláště ve větších zemích typu USA nebo Austrálie. Pracovní příležitost leckdo dostane tisíce kilometrů od dosavadního působiště a kdo by se chtěl vláčet takovou dálku se starší sedací soupravou, nádobím do kuchyně a otlučenými židličkami, když může mít všechno na místě, a to často v nové a designové kvalitě.
Podobně to mají mladí lidé, kteří se stěhují od rodičů do svého prvního bytu a museli by si všechno kupovat. Ale kdo ví, jak dlouho v bytě vydrží? A ne každý nábytek se hodí do jakýchkoli prostor. Pak najednou přijdete na to, že tenhle gauč se do nového bytu ne a nevejde.
Tyto starosti odpadají, pokud si pronajmete – nebo dokonce koupíte komplet vybavený byt. Pak stačí opravdu „občanka a kartáček na zuby“. V projektu, který se věnuje pronájmům a uvádíme jej v úvodu, vám nikdo nepředává ani klíč. Byt lze totiž odemknout chytrým telefonem.
Běžná je tato nabídka i u developerů, kteří nabízejí investiční byty. Zvláště v zahraničních přímořských lokalitách se počítá s tím, že kupující nebude využívat apartmán, byt či dům po celý rok. A jezdit kupovat nábytek do cizí země, když neznáte dobře jazyk ani obchodní síť, také není právě jednoduché. I když by to leckdo zvládl, je to pracné a drahé. Proto developeři vybavují apartmány alespoň základním nábytkem, jako je vybavená kuchyně, vestavěné skříně, osvětlení, případně další nábytek, už třeba dle domluvy s investorem, resp. kupujícím.
U nás je spíš běžnější, že se nabízejí starší byty s vybavením, ale to není totéž. Možná kuchyňská linka či elektrospotřebiče, ale sedět na vysezené sedací soupravě asi není to pravé ořechové. Někteří prodávající to zkouší, aby se spíše zbavili nepotřebného nábytku a nemuseli byt vyklízet. Tak to určitě není to, co by mělo být.
Ovšem existují i u nás již projekty, které nabízejí dodávku kompletního zařízení podle výběru, nebo dokonce kompletní nábytek, včetně návrhu profesionálního designéra. To už je velmi lákavé.
Vždyť pokud investujete do nového bydlení miliony korun, zasloužíte si i patřičný komfort uvnitř bytu či domu. Jenže jak to vše zvládnout při pracovním vytížení. Nakonec člověk zajde do některého skandinávského obchodu nebo „toho s velkou židlí“, vybere to, co rozměrově vyhovuje, a má vystaráno. Ovšem designér, jak jsme již psali v jiných příspěvcích, má daleko větší přehled o trhu, a to jak se týká nábytku, tak různých doplňků, které udělají z nového bydlení opravdový originál, ale zároveň takový, aby se v něm všichni členové domácnosti cítili dobře.
Kdysi jsem se setkala s bytovou designérkou – podnikatelkou, která koupila starší byt, navrhla a nechala realizovat kompletní rekonstrukci, pak ho vybavila a prodala. Protože její interiéry byly jedinečné, takový byt se na trhu sotva ohřál. Myslím, že to by uvítali i mnozí další, kteří si často nevědí se zařízením rady. Je dobře, že takovou službu začínají někteří developeři nabízet. Může to být právě ta správná přidaná hodnota, která k jejich projektům přitáhne nové zájemce.
Související články
Můžete bydlet v nebytovém prostoru?
Paragraf 2236 občanského zákona doslova k nájmu bytu v článcích 1 a 2 konstatuje: „Bytem se a rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou částí domu, tvoří obytný prostor a jsou určeny a…
realitní zpravodaj
17. 6. 2024
Za jakých podmínek je možné v bytě podnikat
Sídlo nebo provozovna? Je tu rozdíl. Pronájem bytu k jinému účelu, než je bydlení je v podstatě možný. Jestliže si pronajmete byt a následně začnete podnikat, nemělo by nic bránit tomu, abyste…
realitní zpravodaj
13. 6. 2024
Jak udělat z nebytového prostoru byt? Bez prohlášení vlastníka to nepůjde
Než se ovšem do případných úprav pustíte, prověřte si zdali jsou možné, a to nejen technicky, ale i právně. To, že se vám zdá, že něco vypadá jako byt ještě neznamená, že stejný názor budou mít také…
realitní zpravodaj
26. 10. 2022
Který prostor může a který nemůže být bytem
Základní informace lze získat ve vyhlášce č. 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby. Ta definuje nejen bytové, ale všechny ostatní stavby a určuje, co která musí splňovat. Tím se dále řídí…
realitní zpravodaj
18. 5. 2022
Jak postupovat, když si chcete vybudovat podkrovní byt v bytovém domě
Proč se smlouva o výstavbě domů s jednotkami uzavírá Smlouva o výstavbě domu s jednotkami upravuje především vztahy mezi osobami, které chtějí společně nechat vystavět dům, budou v něm vlastnit…
realitní zpravodaj
16. 8. 2021