Rozhovor: Budou ceny nemovitostí i nadále klesat?
13.1.2009 - V posledních měsících slýcháme ze všech stran, jak moc klesají ceny nemovitostí a my se dnes za vás ptáme proč tomu tak je. O rozhovor jsme požádali Michala Picha, jednatele společnosti provozující realitní a zpravodajský portál realitymorava.cz a realitycechy.cz, který má s realitami dlouholeté zkušenosti.
Proč se snižují ceny nemovitostí?
Pokles cen se dal dlouhodobě předvídat. Mnozí velcí investoři započali s prodejem svých nemovitostí již koncem roku 2007, kdy se ceny dostaly na své maximum. Například standardní panelový byt 3+1 v Olomouci se dostal k hranici 2,3 mil. Kč. Tato cena byla opravdu dalece převyšující reálnou cenu. Trh byl ovšem tuto cenu ochoten akceptovat a proto mnozí měli to štěstí a velmi dobře prodali. Líto je mi těch, kteří svou životní investicí, za jakou lze koupi nemovitosti bezesporu považovat, realizovali právě v tuto dobu. Ti, kteří si nemovitost nechají několik let, smutní být nemusí, potřebovali řešit bytovou otázku a jinou alternativu pravděpodobně neměli. Ti, jenž si pořídili nemovitost za účelem rychlého zisku, pravděpodobně "zaplakali nad výdělkem…" Ale zpět k Vaší otázce. Ceny nemovitostí se snížily zejména z důvodu snížení poptávky. V posledních letech došlo v České republice k velkému nákupu realit, který nemohl trvat věčně. Trh teď čeká určité ochlazení a stabilizace. Ceny nemovitostí, tak jak je vidíme nyní, se až nápadně podobají cenám v roce 2006. Spíš, než velký cenový propad cen realit na přelomu let 2008/2009, bych poslední období charakterizoval jako anomální výkyv v letech 2007 a 2008.
Kam až mohou ceny nemovitostí dojít?
Ceny nemovitostí jsou teď plně v rukou budoucích prodávajících. Jen na nich teď záleží kam až budou schopni sestoupit při prodeji svých bytů a domů. Realitní trh nelze zastavit, pouze na nějakou dobu přibrzdit. Lidé budou stále vstupovat do manželství, poznávat se a rozcházet, rodiny se budou i nadále stěhovat za prací atd. Je jen málo okolností, které mohou realitní trh úplně zastavit, nynější situace to ale není. Pokud ovšem prodávající poleví ze svých nároků a přistoupí na snížení cen, mohou tak strhnout celý realitní obchod ještě níže než nyní. Uvádět reálná čísla dalšího poklesu by bylo v tuto chvílí velmi neseriózní.
Proč nastala tato situace právě v druhé polovině roku 2008
Jak jsem odpověděl v první otázce. Lze především o nebývale velký zájem o nemovitosti v posledních dvou letech, který vyšrouboval ceny realit nebývale vysoko. O to hůř teď vypadají ceny nemovitostí v těchto dnech. Ke snížení cen nijak nepomohla také finanční situace na trzích v USA. V polovině roku 2007 došlo v USA k tzv. hypoteční krizi a její následky se postupem času přesunuly také do Evropy. V České republice reagovaly banky poměrně rychle. Prvním krokem bylo zpřísnění parametrů pro získání hypotečního úvěru. Reakce byla okamžitá. Pokud před koncem roku 2007 získal hypoteční úvěr každý třetí žadatel, začátkem roku 2008 to byl až každý pátý zájemce o hypotéku. Právě tato opatření začala způsobovat pokles cen v polovině loňského roku. Menší poptávka způsobila zejména pokles cen bytů.
Co doporučujete budoucím prodávajícím?
Určitě nepanikařit a nesnažit se prodat nemovitost rychle a „za každou cenu.“ K velkému poklesu již došlo a pokud nepotřebují budoucí prodávající nutně peníze měli by posečkat a nebo neslevovat z požadované ceny.
Co doporučujeme budoucím kupujícím?
Pokud lidé řeší otázku svého bydlení, neměli by dále čekat – pokud našli nemovitost, která odpovídá jejich představám ať klidně přistoupí k podpisu kupní smlouvy. Pěkné byty si svou cenu budou držet i nadále. Největší pokles byl u panelových bytů v původním stavu. U těchto bytů bych si ještě jemné snížení cen dovedu představit.
Snížily se také ceny pozemků?
To je velmi dobrá otázka. O vývoji cen pozemků se mnoho novinářů ve svých článcích nezmiňuje. Pravděpodobně proto, že by z těchto informací nebyla kdoví jaká senzace. Pozemků je stále málo a proto ke snížení cen nedošlo. Ba naopak, u hezkých pozemků na dobrém místě lze očekávat nárůst cen i v dalších letech.
Kdy odhadujete zvýšení cen nemovitostí?
Rád bych na tuto otázku odpověděl konkrétním datem, ale nejsem prorokem v oblasti realit. Nicméně pomyslné datum možná přece jenom existuje. V mnoha evropských zemích došlo k navýšení cen nemovitosti před vstupem do EU a pak následně při přechodu místní měny na Euro. Označení pevného data přechodu na Euro zajisté ovlivní ceny nemovitostí.
Máte nějakou radu, kterou by jste vzkázal na závěr našim čtenářům?
Nenechte se zmást novinovými titulky oznamující strmé propady cen. Zachovejte klidnou hlavu a pokud potřebujete koupit, tak nečekejte a kupujte. Z dlouhodobého hlediska lze totiž investici do nemovitostí brát jako jednu z nejjistějších.