Koupím byt 3+1 s výměrou pod 70 m2. U novostaveb nic neobvyklého
4.4.2013 - Není to tak dávno, kdy byla pro zájemce o koupi bytu důležitá nejen dispozice, ale také výměra v m2. Na tom se samozřejmě nic nemění až na to, že zájemci vyhledávající nové bydlení poptávají mnohem častěji byty s více pokoji. A to i na poměrně malé podlahové ploše.
Aktuální ekonomická situace nahrává bytům menších výměr. Jenže, např. do bytu 1+KK se jen stěží umístí manželská postel a dvě dětské postýlky. A co pak soukromí… Mnoho kupujících si tak vyhledává projekty, ve kterých jsou sice byty menší, ale s více pokoji. Tento trend potvrzuje i Lubomír Fišara ze společnosti CZ Novostavby Olomouc, který se prodejem nových bytových projektů dlouhodobě zabývá.
"Za posledních 30 měsíců (září 2010 – březen 2013) u nás byla většina bytů zastoupena kategoriemi 2+KK a 3+KK. Dvoupokojové byty s kuchyňským koutem tvořili 35% a třípokojové byty s kuchyňským koutem pak dokonce 36% ze všech realizovaných prodejů. Malé byty 1+KK tvořili 25% prodeje," dodává Fišara.
Přístup ke zvyšování počtu místností se ovšem netýká pouze Moravy. V Praze a Středních Čechách je situace obdobná. Zájemci se častěji dívají po bytech s více místnostmi než např. před pěti lety. U některých nových projektů se již při plánování počítá s více pokoji na menší podlahové ploše.
"O třípokojové byty s výměrou pod 70m2 je zájem, kterému jsme v našem aktuálním projektu 2Barevné Letňany vyšli vstříc a byty tohoto typu jsme do nabídky zařadili. Díky tomu máme zatím jenom jeden případ, kdy si klient přeje změnu dispozice ze dvou na tři pokoje," komentuje aktuální situaci Jaroslav Drda z pražské developerské společnosti Trigema.
Situace se ve většině případů týká spíše novostaveb než starších bytů. U starších bytů je důležitější aktuální rozmístění pokojů a jen málo který kupující následně provádí velké zásahy spojené se změnou dispozic. Pro něj je lepší porozhlédnout se po vhodnější nemovitosti.
Podle Petra Korytara z Hanácké realitní kanceláře se týká tlak na změnu dispozic pouze novostaveb, kde je prodejní cena přímo závislá na podlahové ploše a klienti jsou tak ochotni se uskromnit, aby na novostavbu dosáhli. "Cena staršího bytu není jednoznačně závislá na podlahové ploše a především i větší byty jsou v cenové relaci, na kterou je snadnější dosáhnout. Domnívám se, že mnoho klientů, kteří nedosáhnou na velký byt v novostavbě, buď udělají ústupek a sáhnou po menším bytě nebo častěji zvolí byt ve starší zástavbě s větší podlahovou plochou,"doplňuje Korytar.
Zájem o více pokojů i za cenu menší stísněnosti lze očekávat i v dalších letech. Velký obývací pokoj je sice pěkný, ale pro mnoho zájemců o bydlení může být důležitější praktičnost než efektnost řešení.