Nejčastější otázky kolem energetických štítků. Kdy je musíte mít a kdy se jim dá vyhnout?
23.1.2013 - Energetické štítky přináší řadu otázek a nejasností. Musím energetický štítek mít i když jsem zdědil dům? A co když prodávám družstevní byt? Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších dotazů, které se pravidelně diskutují na call centru společnosti Comfort Space.
Vlastním dům ale nebudu ho prodávat ani pronajímat. Musím si nechat průkaz vystavit?
Na takový případ se povinnost nevztahuje. Vystavení energetického štítku by bylo zbytečné.
Zdědil jsem dům po prarodičích. Musím mu nechat vystavit energetický průkaz? Převod na moji osobu znamená změnu majitele...
V zákoně se mluví pouze o vztahu prodávající a kupující, při jiném způsobu nabytí nemovitosti průkaz není třeba. Je především ochranou kupujícího, aby věděl, jakou spotřebu energie nemovitost má. U darů či dědictví nelze očekávat, že by měl nabyvatel možnost volby. Průkaz není nutný ani v případě rozvodu, kdy se byt převádí jen na jednoho z manželů.
Jak postupovat v případě bytového domu se společenstvím vlastníků pokud jeden (dva) vlastníci chtějí byt pronajímat, ostatní nikoli? Ostatní majitelé se nechtějí podílet na nákladech za vystavení energetického štítku.
Při prodeji a pronájmu bytu existuje možnost nahradit energetický štítek fakturami za energie a to za poslední tři roky. Nový kupující však může štítek vyžadovat, protože od ledna letošního roku je majitel budovy nebo společenství vlastníků povinen energetický průkaz zajistit při prodeji budovy nebo její ucelené části – tedy bytu. Pro pronájem bude tato povinnost platit až od roku 2016. Záleží pak již jen na sdružení vlastníků, zda se budou schopni domluvit.
Jak je to v případě bytu v družstevním vlastnictví? Potřebuji mít energetický průkaz, když ho prodávám? Jak mám postupovat?
Povinnost vlastnit energetický štítek platí při převodu nemovitosti. U družstevního bytu nejde o převod nemovitosti, ale o převod členských práv, a tudíž zde není nutné nechat si zpracovat průkaz. Od roku 2016 však půjde o pronájem ucelené části nemovitosti, všechny družstevní byty budou muset mít průkazy zpracované. Povinnost bude na majiteli domu, tedy na družstvu.
Musím mít energetický průkaz, když prodávám chatu či chalupu? Když ji v létě někomu pronajímám na týden?
Ne, tato povinnost se nevztahuje na rekreační objekty. Dále se tato povinnost netýká ani objektů či bytů s menší plochou jak 50m2. Výjimkou by bylo, pokud je nemovitost v katastru uvedena jako budova k trvalému užívání.
Jak to bude v případě bytového domu s nebytovým prostorem, ve které je například prodejna? Počítá se nebytový prostor do celkové energeticky vztažné plochy?
Záleží na tom, jak je objekt vytápěn a jak v něm jsou udělané tepelné izolace. Například v klasické panelákové kočárkárně předělané na kosmetické studio není žádná tepelná izolace mezi obchodem a byty a ani není odděleno vytápění – zde bude objekt pravděpodobně považován za jeden celek.
Průkazům energetické náročnosti budov jsme se věnovali také v těchto článcích:
Průkazy energetické náročnosti budov: schválení je za dveřmi
Prezident nepodepsal novelu o energetických štítcích
Energetické průkazy budov: mýty vs. fakta
Energetické štítky budou. Co na to realitní kanceláře?
17 nejčastějších dotazů na energetické štítky
První nemovitosti dostávají své energetické štítky
Průkaz energetické náročnosti: Odkud přišel?