Čeká tuzemský realitní trh návrat devadesátých let?
12.6.2008 - V prosinci roku 1989 jsme přestávali zvonit klíči na náměstích velkých měst a v hlavách některých jedinců, se začala rodit myšlenka jak uchopit podnikatelskou příležitost za ty správné pačesy. Začaly se rodit nové butiky, prodejny s novými i použitými vozy a nově také realitní kanceláře. První polovina devadesátých let byla ve znamení privatizace. Realitní kanceláře měly dostatek nabídek k prodeji, ale získat kupujícího nebylo zrovna nejsnadnější.
Realitní kanceláře začaly hledat nové způsoby prezentace nemovitostí a tak jsme stále častěji vídali vývěsky s nabídkami realitních kanceláří v ulicích měst, inzeráty na prodej realit v časopisech a čas od času i nejeden reklamní spot v lokální televizní stanic. Ceny nemovitostí byly na velmi příznivé úrovni, ale díky nefungujícímu hypotečnímu trhu bylo pro mnohé velmi těžké vysněnou nemovitost získat.
Druhá polovina devadesátých let začala nabírat na síle a díky možnosti financování nemovitostí hypotečním úvěrem začal stoupat zájem o koupi nemovitostí nejen k účelům bydlení, ale také jako investice. Objevily se nové komunikační kanály a tak bylo možné inzerci realit realizovat nově i pomocí internetu. Počet osobních počítačů připojených na internetovou síť, ale nedosahoval takového pokrytí jako nyní a tak byl stále nejvíce využíván tištění způsob inzerce nemovitostí.
Po roce 2000 došlo v realitním trhu v České republice k velkému zlomu. Stále více se hovořilo o vstupu České republiky do Evropské unie, k tištěné inzerci nabídek realitních kanceláří se začal stále více připojovat internet a koupit nemovitost byl stále větší problém. Realitní kanceláře začaly stále více „bojovat“ hlavně o přízeň potenciálních prodávajících a prodat jakoukoliv nemovitost nebylo nikdy snadnější. Stejně, jak stoupal zájem o koupi nemovitostí, rostly i jejich ceny. Od velkého růstu cen od roku 2000 se jejich vzestup začal zpomalovat až začátkem roku 2008. Ti, jenž před deseti lety předvídali růst cen nemovitostí měli pravdu stejně jako ti, kteří předvídali zastavení tohoto růstu. Ale asi nikdo netušil, že růst cen bude trvat tak dlouho.
Od roku 2005 se rozšířila nabídka hypotečních úvěrů a jejich získání bylo poměrně snadné i pro méně bonitní klientelu. Opět se předvídal růst cen nemovitostí, tentokrát ne díky vstupu České republiky do EU jako po roce 2000, ale kvůli stále častější úvaze přechodu měny na Euro. V mnoha zemích, jenž na Euro již přešli, došlo k nárůstu cen všech komodit včetně nemovitostí. Nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů a plánovaný přechod na Euro byly pro mnohé tím pravým impulzem pro investici do realit.
V polovině roku 2007 došlo v USA k tzv. hypoteční krizi a její následky se postupem času přesunuly také do Evropy. V České republice reagovaly banky poměrně rychle. Prvním krokem bylo zpřísnění parametrů pro získání hypotečního úvěru. Reakce byla okamžitá. Pokud před koncem roku 2007 získal hypoteční úvěr každý třetí žadatel, začátkem roku 2008 to byl až každý pátý zájemce o hypotéku. Zájem o koupi nemovitostí se začal vracet do fáze podobné začátku devadesátých let. Pro realitní kanceláře se stal opět „boj“ o kupujícího denní rutinou. Tento stav se projevil větším zájmem realitních kanceláří o prezentaci nemovitostí. Začalo se naplno využívat možností internetu a to nejen formou www stránek realitních kanceláří, ale stále více i nabídek prezentace nemovitostí realitních serverů.
Vývoj realitního trhu v dalších letech lze jen z těží odhadovat. Vzhledem k podobnému vývoji v okolních zemích před několika lety, lze očekávat další rozmach velkých realitních kanceláří z celorepublikovou působností a frančízingových společností. V západních zemích má skoro každá rodina nejen svého lékaře, finančního poradce, ale také svého realitního makléře. Tyto exkluzivní služby lze snad očekávat v dalších letech i v České republice. Povede-li to ke zkvalitnění služeb realitních kanceláří a realitních makléřů přivítá tuto změnu zajisté každý nový návštěvních realitní kanceláře.
Čtěte také:
Začal realitní trh stagnovat?
Vyplatí se investovat do nemovitostí?
Vývoj realitního trhu v Praze v budoucích 20 letech