Jak postupovat při výběru bytu. Část čtvrtá: Energetická náročnost a další provozní náklady

realitní zpravodaj

31. 1. 2012

31.1.2012 - V České republice se využívají tři základní způsoby vytápění bytových jednotek. Dálkové vytápění z teplárny, centrální kotel v domě, vytápění pomocí zdroje tepla přímo v bytě. Nároky na spotřebu tepla, ale nejsou ani tak závislé na některé z výše uvedených alternativ, jako spíše na kvalitě izolací samotného bytu či domu. Kvalitně zateplená fasáda domu ve spojení s novými okny a dobrou střechou je k nezaplacení.

Ve třech minulých článcích jsme se věnovali výběru lokality, řešení otázky, zda-li je lepší zvolit byt cihlový či panelový a také tématu spojeného s výběrem vhodného podlaží. Dnes se již přiblížíme k otázce plateb, ale zatím ve vztahu na energetickou náročnost. Byt samotný si totiž vybrat můžeme, ale způsob vytápění je již dán a většinou s ním nelze moc dělat.

Doporučuje se proto nahlédnout do vyúčtování za vytápění k dané bytové jednotce v období minimálně posledních tří let. Čím více let do minulosti se ale budete moci podívat, tím lépe. Prodávající by vám měl tato vyúčtování bez problémů poskytnout. Je to stejné, jako když se při koupi ojetého vozu ptáte na spotřebu paliva. V rámci objektivity se ovšem prodávajícího zeptejte také na počet osob, které byt využívaly. Pokud v bytě bydlel například jeden člověk a to pouze od pátku do neděle, protože přes týden pracoval na montážích, tak berte částky spojené s vytápěním s patřičnou rezervou.

Pokud by prodávající těmito vyúčtováními nedisponoval, tak spolu s ním zajděte k příslušné energetické společnosti a vyúčtování si vyžádejte.

O vybraném bytu si zjistěte maximum informací. Nebojte se zeptat na výši plateb do fondu oprav, na náklady spojené se správou domu apod. Není nic neobvyklého, když součet všech plateb za byt přesáhnou hranici tří a více tisíc. Nezapomínejte tedy na to, že splátka vašeho úvěru (pokud financujete nemovitost např. pomocí hypotéky) není jedinou měsíční částkou spojenu s užíváním bytu.

Všeobecně platí, že nejmenší energetická náročnost je u bytů nacházejících se uprostřed domu, které jsou obklopeny bytovými jednotkami nejen ve vertikálním, ale i horizontálním směru.

Při výběru bytu nezapomínejte také na zjištění světových stran. U bytu orientovaného na sever nečekejte příliš nízkou energetickou náročnost. Naopak, byt orientovaný na jih vám může v budoucnu ušetřit nemalé peníze. I v zimních měsících vám totiž může slunce rozehřát byt aniž byste museli přiliž topit. Většinou se doporučuje orientace ložnice na východ (ráno slunce, odpoledne chládek), obytné místnosti mít nasměrované na jih nebo jihozápad a komory či další technické místnosti mít klidně na sever. Čím více slunce do bytu dostanete tím lépe. V létě jej můžete velmi jednoduše redukovat pomocí žaluzií či rolet.

V příští části se budeme věnovat otázce: Technický stav

Autor:

Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies