Jak postupovat při výběru bytu. Část třetí: Podlaží
30.1.2012 - Realitní makléři většinou při zjišťování požadavků klientů slýchají: „Hlavně ne přízemí a poslední patro.“ A popravdě, není se čemu divit. Bydlení v přízemí se lidé bojí hlavně kvůli bezpečí a ruchů ze schodiště. A v posledním patře nemusí být zrovna nejlepší izolace, a kdo ví, třeba střecha netěsní. Jsou ale tyto obavy opravdu oprávněné?
Ve dvou minulých článcích jsme se věnovali výběru lokality a řešení otázky, zda-li je lepší zvolit byt cihlový či panelový. Dnes se zaměříme na soupis základních výhod a nevýhod spojených s výběrem správného podlaží.
Nemusí se totiž jednat pouze o strach z možné návštěvy nezvaného hosta nebo z obavy prosakující vody ze střechy. Často se totiž zapomíná na problém spojený s možným chladem v bytě související právě s volnou podlaží. Mohlo by se zdát, že tepelně-izolační vlastnosti do této kapitoly nepatří, ale opak je pravdou. V konečné fázi totiž není ani tak důležité zda-li bydlíme v prvním nebo druhém nadzemním podlaží. Mnohem důležitější je totiž vědět co je pod vámi. Často se vyskytuje tento problém u nových bytů. Budoucí majitel si řekne, že je výhodnější levnější byt v druhém nadzemním podlaží (pod ním jsou ještě garáže postavené nad úrovní okolního terénu), takže je otázka bezpečí vyřešena. Ale už málo komu dojde, že nejsou garáže vytápěny. Takže je na stálou zimu od noh zaděláno. Stejný problém bývá také u přízemních komerčních prostor. Přes týden je vše v pořádku, ale o víkendu se v komerčních prostorách pod bytem netopí a to je hned znát na účtu za topení.
Přízemí ale nelze zcela zatracovat. Je totiž mnoho lidí, pro které není nic lepšího než bydlení „nízko nad zemí.“ Otázka výběru toho správného podlaží je totiž také věcí naší mobility. Mnoho, zejména starších lidí, preferuje bydlení v přízemí díky lepší dostupnosti do bytu. Ne všechny domy jsou totiž vybaveny výtahem. A i ten nemusí jezdit vždy.
Tak či tak, při volbě bytu v přízemí trvejte na nižší ceně oproti stejnému bytu ve vyšším podlaží. Prodejnost přízemních bytů je totiž dle oslovených realitních makléřů mnohem složitější. U bytů nacházejících se v posledních patrech již k cenovému zvýhodnění zpravidla nedochází. A to i přes to, že zde může hrozit nejen riziko možného zatékání vody ze střechy, ale také jsou u těchto bytů kladeny vyšší nároky na vytápění. Mnohými jsou ale byty v posledních patrech vyžadovány z důvodu lepšího výhledu. Pěkný podkrovní byt s výhledem na historické centrum města může mít v tomto případě mnohem vyšší hodnotu než byt o pár podlaží níž.
U výběru patra platí stejné pravidlo jako u výběru lokality. Vždy je důležité si určit nejen současné, ale i budoucí využití bytu.
V příští části se budeme věnovat otázce: Energetická náročnost a provozní náklady
Autor: