Deregulace nájemného nahrává vlastnímu bydlení
15.12.2011 - Deregulace nájemného je pro mnoho lidí impulzem k poohlédnutí se po vlastním bydlení. Platit několika tisícové nájemné mnohdy v bytech, které by potřebovaly rekonstrukci, se většině nájemníků příliš nezamlouvá. Projevila se ale nějak v letošním roce deregulace na poptávce po vlastním bydlení?
Samotná deregulace nájemného neboli řízené navyšování cen nájmu za bytový prostor na metr čtverečný vzhledem k tržním cenám, ležela na stolech českých politiků téměř dvacet let. Velký počet obyvatel těchto bytů by ovšem mohl značně ovlivňovat výsledky voleb a tak se k deregulaci přistupovalo s velkou opatrností.
Samotná deregulace se na českém realitním trhu projevila téměř okamžitě. Realitní kanceláře zaznamenaly zvýšenou poptávku zejména po menších bytech 1+1 a 2+1, což potvrzuje i Marek Novotný, majitel olomoucké realitní kanceláře Dachi, který současně dodává, že poptávka po větších bytech již tak silná nebyla. Podle Novotného je v současnosti ze stran kupujících stále více přihlíženo také k provozním nákladům na danou bytovou jednotku. „Čím větší výměra tím větší náklady na provoz bytu a služby. Snižuje se hodnota nájemného a tedy zisk majitelů bytů,“ dodává Novotný.
Pro mnoho nájemníků bytů, u kterých dochází k navyšování nájemného, se tak otevírá cesta k otázce, zda-li je lepší dále platit nájemné nebo si pořídit bydlení vlastní. Nutno podotknout, že u mnoha bytů bylo nájemné tak nízké, že bylo v minulosti lepší v nich zůstat. Situace se ale v letošním roce značně změnila. Zvýšenou poptávku po vlastním bydlení zaznamenaly také banky a stavební spořitelny. Podle údajů společnosti Golem finance s.r.o., která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení a zprostředkovává úvěry většiny českých bank a stavebních spořitelen, byly v loňském roce v období od ledna do října poskytnuty úvěry na bydlení v celkovém objemu 115,9 mld. Ve stejném období letošního roku to ovšem bylo již 132,7 mld. K nejčastějším možným příčinám tohoto vzestupu poptávky po vlastním bydlení patří nižší ceny nemovitostí v porovnání s lety 2006-2008, pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů a zvýšený zájem právě ze stran nájemníků bytů, kterých se dotkla deregulace.
„Každý člověk si dokáže spočítat do jaké částky je pro něj výhodné platit nájemné vlastníkovi nemovitosti a kdy se mu již vyplatí platit např. hypotéku na vlastní bydlení. Nejenom deregulace, ale zejména i pokles cen nemovitostí napomohl tomu, že klienti stále více preferují vlastní bydlení před bydlením nájemním,“ dodává Marek Novotný. Tento trend lze realitními odborníky očekávat i v následujícím období.