Kritika sazebníku provizí realitních kanceláří: Je drahý a zbytečný!

realitní zpravodaj

14. 11. 2010

14.11.2010 - Česká komora realitních kanceláří přišla s jednotným sazebníkem provizí, které si mají realitní společnosti za své služby účtovat. Sazebník má ale sloužit především jako vodítko, a to hlavně pro klienty. Na adresu sazebníku se ale ozývají ostré kritiky.

Sazebník je rozhodně vyšší, než by měl být,“ říká k výši provizí zpracované Českou komorou realitních kanceláří Jíří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding. Komora dle svého vyjádření sazebník zpracovala podle obvyklých výší provizí realizovaných jednak významnými realitními firmami na českém trhu, tak i profesionálními kancelářemi s menším týmem prodejců. Kolik jich však bylo není známo.

Drahé realitky připraví o část zisku
V sazebníku je třeba uvedeno, že provize za zprostředkování zakázky bytu, domu či pozemku v hodnotě do 499 tisíc Kč odpovídá částce minimálně 35 tisíc korun. Za zakázku v hodnotě od půl milionu do 2,5 mil. je pak odpovídající požadovat provizi 5 - 7 % a odměna za zprostředkování pronájmu dle sazebníku vyjde na 2 měsíční nájmy.
Je nutno si uvědomit, že prodávající v dnešní době nikterak vysokou cenu nezíská a realitní kancelář jej pouze tím, že asistovala, připraví o podstatnou část zisku, pokud jej rovnou nepošle do mínusu. Obdobně účtovat provizi ve výši dvou nájmů - to připraví pronajímatele prakticky o roční zisk. Má s pronájmem spoustu další vydání a nájemci občas i předčasně končí a pronájem je ztrátou,“ komentuje dále Jíří Pácal. Podle něj realitní kanceláře nenesou žádná rizika, odpovědnost a jejich přínos obchodu bývá velmi malý.
Sazebník se pohybuje v obvyklých výších,“ říká naopak Miroslav Jonáš, obchodní ředitel společnosti M&M reality holding a.s. Sám ovšem k sazebníku moc důvěry nemá: „Co říci na výplod Komory, která má tolik členů jako dvoučlenné hudební těleso ve složení harmonikář a dirigent?“ Podle něho bude mít smysl až pevný sazebník a to teprve v okamžiku, kdy bude na trhu jednotná asociace, jako je tomu například v USA. „Ale to by muselo být realitní podnikání koncesované a podmíněné členstvím v asociaci. Do té doby je toto výkřik do tmy, který si teď přečetlo pár lidí a za týden si na to nikdo nevzpomene,“ nešetří kritikou Jonáš.

Příliš levné realitní kanceláře?
Podle vyjádření České komory realitních kanceláří mohou klienti díky sazebníku „odhalit“ realitní společnosti, které jsou příliš levné. Výrazně nízká provize by podle ní měla být signálem, že něco není v pořádku a kancelář tak může šetřit třeba na marketingu zakázky, na právníkovi či na advokátní úschově kupní ceny. Jiří Pácal ale tento argument vyvrací: „Odůvodnění, že ten kdo účtuje nižší provize musí jinde ušetřit, je nesmysl.Vysoké provize potřebují hlavně ti, co mají velmi málo obchodů.“
Česká komora realitních kanceláří však také upozorňuje, že při sjednávání výše odměny realitní kanceláře je nutné brát v úvahu rovněž skutečný rozsah a kvalitu poskytovaných služeb. A to žádný sazebník neřeší. „Klientům nejvíce pomůže, pokud budou realitní kanceláře pracovat s odbornou péčí a seriózně, budou poskytovat pravdivé informace a budou loajální ke svým klientům. Současnost je však taková, že odbornost tam zpravidla není žádná, loajální nejsou ani ke své firmě,“ uvádí na závěr Pácal.

Spolu se sazebníkem byl zveřejněn i vzor Zprostředkovatelské smlouvy, který má posloužit k větší transparentnosti obchodu. Sazebník provizních odměn realitních kanceláří běžně fungují na západ od našich hranic. V Česku jsme se dosud mohli setkat třeba s advokátními tarify, sazebníkem notářských úkonů či sazebníkem odměn dražebníků, kteří převážně také realizují nemovitostní transakce.

Jitka Vrbová

Nemovitosti v nabídce

ulice Fleischnerova, Brno
20 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies