Reality Praha: vývoj trhu kancelářských prostor
2.11.2010 - V první polovině roku 2008 byla Praha jedním z hlavních favoritů v oblasti nemovitostí v rámci celé Evropské unie. V Praze připadaly v tu dobu na jednoho obyvatele 2 m2 kancelářských ploch, což bylo až 4x méně než například ve Vídni nebo v Curychu.
Aktuální ceny kancelářský ploch doznaly za poslední dva roky značným změn. Díky nižší poptávce došlo u mnoha komerčních nemovitostí k poklesu jejich cen. Obdobná situace byla také u nájemních prostor. „Z důvodu úspor přecházelo mnoho společností v posledních dvou letech z větších prostor do menších,“ popsala svoji zkušenost Ing. Andrea Zouharová ze společnosti Komerční nemovitosti, s.r.o.
V letech 1990 – 2008 byla Praha městem, u kterého docházelo k nejrychlejšímu zvyšování cen nemovitostí. Další města sice kopírovala tento trend ovšem se značnými výkyvy. Poměrně rychle reagovaly na zvyšující se poptávku po realitách ceny nemovitostí například komerční prostory v Brně. Naopak v Ostravě se projevilo skokové zvýšení cen až těsně před krizí. A jak rychle ceny realit na Ostravsku vzrostly, tak rychle následně poklesly.
Dojde-li v dalších letech k opětovnému zvýšení poptávky po kancelářských plochách, může být reakce, např. developerských společností, poměrně rychlá a již o několik měsíců později můžeme vidět nová rozestavěná kancelářská centra. Ačkoliv je aktuálně na pražském realitním trhu kancelářských prostor nadbytek, může se Praha díky své dobré lokaci a atraktivitě, v dalším desetiletí přiblížit přepočet za m2 na jednoho obyvatele kancelářských ploch právě Vídni.