Reality: Dva roky od začátku krize

realitní zpravodaj

20. 10. 2010

20.10.2010 - Datum 15. září 2008 (propad Newyorské burzy) se zapsal do dějin světové ekonomiky stejně tučným písmem jako 11. září 2001 (útok na WTC) nebo jako 25. září 1929 (černý pátek na Newyorské burze). Není to jen stejný měsíc, ale také stejné místo. Skoro by se dalo říct: co se dnes děje v New Yorku, může zítra zažívat celý svět.

Nějak bylo
Tentokrát se ale nebudeme zabývat globální ekonomikou, ale Českou republikou a změnami, které prodělal český realitní trh v posledních dvou letech. Trh, který dlouhodobě posiloval po vzoru okolních evropských států. Trh, na kterém byla poptávka po nemovitostech tak silná, že mnozí realitní makléři ani nemuseli vycházet ze svých kanceláří a jejich hlavní činností bylo předávání klíčů od nemovitostí. Faktorů, které tento extrémní zájem o reality způsobovalo, bylo několik: Doznívající euforie ze vstupu ČR do Evropské unie, změna základních úrokových sazeb DPH u nových bytů a s tím spojené zdražování ostatních nemovitostí a silná poptávka po vlastním bydlení „Husákových dětí“ narozených v letech 1975-1980. Ceny mnohých nemovitostí v letech 2007-2008 naprosto neodpovídaly jejich faktickému stavu. Vždyť například panelový byt 3+1, nacházející se na pražském Jižním městě, mohl být prodáván v rozmezí 3,3 - 3,6 mil. Kč. Reálná hodnota byla ovšem o 1/3 nižší.

Vítězové této realitní bubliny byli všichni prodávající. Ti sklidili obrovské zisky a mohli si mnout ruce. Naopak, většina kupujících, kteří si svou nemovitost pořídili např. na jaře roku 2008, svůj souboj s nemovitostí prohráli. Alespoň do doby než se poptávka natolik vzchopí, aby bude možné prodat za minimálně stejnou cenu, za jakou nakoupili. Nejsmutnějším na tom je, že to může trvat 5, 10, 15 let. Někdy dokonce i více - pokud bylo potřeba provést v dané nemovitosti mnoha set tisícové rekonstrukce, které náklady spojené s pořízením nemovitosti ještě zvýšily. I zde ovšem ještě není nic ztraceno, pokud ovšem nebylo financování realizováno z úvěru. K nákladům na pořízení a rekonstrukci dané nemovitosti je potřeba totiž přičíst také navýšení spojené s úroky. Např. u výše zmíněného bytu na pražském Jižním pořízeného v letech 20007-2008 za 3,5 mil. Kč s přičtením částky 200.000 Kč na rekonstrukci a započítáním úroků z hypotečního úvěru za dobu 20-ti let, dostáváme celkovou částku panelového bytu 3+1 na hodnotu 4.500.000 Kč. Otázkou ovšem zůstává, zdali se vůbec kdy poptávka dostane tak vysoko, aby bylo možné za tuto částku byt prodat… Bohužel lidí, kteří takto nakoupili, jsou v České republice stovky, možná tisíce.

Nějak je a nějak bude
Jak jsem se nedávno doslechla na jedné významné konferenci, manažeři bank opětovně nahodili pomyslný jistič úvěrování a opět roztepali hypoteční žárovku svítící jasným a ostrým světlem. Čím nižší je nabízená úroková sazba, tím jasněji světlo svítí. Pro mnohé je právě nyní ideální doba pro koupi nemovitosti. Ceny realit dosáhly svého dna, úrokové sazby začaly postupně klesat a důvěra v trh s realitami se nevytratila na stálo…

Z dlouhodobého hlediska je  investice do nemovitosti jednou z nejjistějších. Vždy je ovšem důležité přistupovat k této životní investici s rozvahou. Vše konzultovat s nezávislými odborníky, nenechat se tlačit do nevýhodných smluv a pečlivě pracovat s oblastí financování.

Nemovitosti v nabídce

ulice Malá strana, Studénka
3 700 000 Kč
prodej
prodej
ulice Čenětická, Praha
5 745 000 Kč
prodej
prodej
ulice Pohraniční 731/33, Jiříkov
3 500 000 Kč
prodej
prodej
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies