Reality Brno: ceny začnou růst do dvou let

realitní zpravodaj

30. 8. 2010

30.8.2010 - Na brněnském realitním trhu už se obchody docela hýbou a ceny nemovitostí se již také usadily. Zatímco developeři se zde do staveb nových bytů moc nepouštějí, komerční devopment se už z krize oklepal.

V poslední době je už v moravské metropoli patrný zvýšený prodej bytů a roste i zájem o koupi rodinných domů. K oživení přispívají také plánované nové projekty a stoupající zájem o pronájem kancelářských prostor. „Realitní kanceláře mají stále větší problém se získáváním zakázek než s jejím prodejem. Na většině míst České republiky mají RK zcela opačný problém,“ uvádí k situaci v Brně Michal Pich, jednatel společnosti EuroNet Media, která provozuje servery www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz.

Pokles cen zaznamenal hlavně segment panelových bytů, rodinných domů mimo Brno, nebo v méně oblíbených částech města a nemovitosti, které byly před krizí nadhodnoceny. Ceny pozemků se nijak neměnily a není k tomu ani důvod, neboť těch zde nijak nepřibývá. Některé pozemky ale na své hodnotě dokonce získaly, zejména ty v centru města.
Poptávající klienti již tolik nespekulují nad dalším poklesem cen, které  již dosáhly svého dna, ale naopak zjišťují, že nejvhodnější doba k nákupu je  právě nyní, čemuž přispívají i současné úrokové sazby hypotečních úvěrů. Obecně lze říci, že ceny se nyní již stabilizovaly,“ doplňuje David Trllo, vedoucí oddělení investic a developmentu společnosti GAUTE, a.s.

Obezřetní developeři
A jak se těžká realitní doba podepsala na brněnském realitním trhu konkrétně? Podle Davida Trlla se změnil hodně, ať už z hlediska cen, způsobu vyjednávání při prodeji, tak i v převisu nabídky nad poptávkou, nebo ve způsobu uvažování při přípravě a realizaci developerských projektů. „Stejně tak poptávající klienti nyní více zvažují kam investují  prostředky a začíná přibývat pozemků s nachystanými projekty, které ale zpravidla nejsou zajímavé svým místem, nebo se projekt musí měnit. Stále  platí, že se prodávají nejvíce menší byty,“ uvádí Trllo.

Přestože komerční development (hlavně kancelářských budov) optimisticky plánuje novou výstavbu, u rezidenčních projektů jsou developeři stále opatrní. Mají v plánu nebo již realizují pouze malé nebo středně velké projekty a často se jedná o zastavění proluk, rekonstrukce stávajících objektů. Projekty v okrajových částech Brna jsou pak vyloženě zacíleny na cenovou dostupnost. „Naopak od některých projektů bylo často upuštěno právě z důvodu, že by v dnešní konkurenci nebyly schopny uspět a byly by neprodejné, nebo nerentabilní. Pro příklad lze zmínit nedávno dostavěný úspěšný projekt Francouzský dům, který je v perspektivní lokalitě v blízkosti centra a byl zahajován právě období počínající krize,“ říká Trllo.

Nesmrtelné pronájmy
V oblasti pronájmu nedošlo k žádným výrazným překvapením. Protože poptávka po pronájmech v Brně neklesla, ceny stagnují. Potvrzuje to i : “Situace s pronájmy je stabilní, zde k žádným velkým výkyvům nedošlo. Brno, jakožto univerzitní město, má každý rok zajištěn příjezd mnoha tisíc studentů, kteří tvoří nemalou část poptávky po pronájmech.“

Jak bude vypadat budoucnost brněnského realitního trhu závisí hlavně na ekonomickém vývoji ČR. „Cenová eskalace z posledních let byla tažena především silným převisem poptávky nad nabídkou a spekulacím na růst cen nemovitostí v budoucnu. Takový vývoj již nenastane. Očekáváme, že v průběhu následujícího roku až dvou budou ceny stagnovat a teprve poté by mohlo dojít k mírnému růstu,“ předvídá David Trllo z GAUTE, a.s.

Nemovitosti v nabídce

ulice Mohylová, Praha
21 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies