Reality USA: Florida láká nízkými cenami české důchodce i golfisty
30.7.2010 - Nemovitosti v některých částech USA je nyní výhodné pořídit jako investici. Češi však raději pořizují domky na Floridě, aby se tam mohli jezdili sami ohřát, když je u nás zima. I zde jsou nyní pořizovací ceny výhodné a plusem je i krátkodobý pronájem.
„Nedá se uvést globální číslo, o kolik klesly ceny nemovitostí v USA. Vše jsou to pouze statistiky, které vycházejí z nějakého průzkumu. Jsou zde státy, které neměly propad více než 10%, ale existují naopak státy, které propadly o 120%,“ uvádí Thomas Smid, ředitel investiční společnosti International investment estates, LLC. Podle něho jsou v současnosti k investování nejpříznivější například státy Indiana, Pennsylvania, West Virginia, Tennessee nebo Ohio.
Češi si ale pořizují nejraději nemovitost na Floridě a hlavním záměrem není investice, nýbrž rekreace. Zde byl pokles cen nemovitostí za poslední 3 roky také výrazný. „Finanční krize zasáhla v USA hlavně oblasti cestovního ruchu, kde bylo přeinvestováno do nemovitostí určených k dalšímu pronájmu (např. Californie, Florida). Ceny šly dolů asi o polovinu na východním pobřeží Floridy (oblasti Miami, Fort Lauderdale) a na západním pobřeží (Fort Myers, Cap Corale, Naples) činil pokles až dvě třetiny původní ceny. Ceny jsou na historickém minimu a v současnosti je nejlepší doba pro nákup,“ apeluje Karel Neubauer, jednatel realitní kanceláře Neura s.r.o. Z praxe uvádí příklad, kdy jeho společnost prodala dům na Cape Coralu za cenu 169 tisíc dolarů, který ještě jako novostavba před pěti lety stál 450 tisíc dolarů.
Na důchod či na golf
Jak se zdá, Češi se výhodné příležitosti chopí a prázdninové bydlení si s oblibou pořizují. „Češi poklesu cen využívají v hojné míře, zejména v oblasti Floridy, kde využívají příznivého počasí v období, kdy je v ČR podzim a zima,“ doplňuje Josef Čadil, ředitel realitní kanceláře Branco reality. „Za půl roku jsme nemovitost prodali 10 klientům. Jednalo se většinou o samostatně stojící domy. Máme ale i klienta, který zde vlastní již 5 domů,“ informuje Neubauer.
Čeští zájemci o dům preferuji lokality, jež jsou vzdálené od moře nejvíce půl hodiny autem a domy jsou již zařízené. Pokud k tomu mají bazén, jsou ideální také pro krátkodobý pronájem. „Dva měsíční nájmy zaplatí vedlejší náklady a zbytek jen vydělává. Nájem se pohybuje cca.100 USD/denně. Čím blíž k moři tím dražší,“doplňuje Karel Neubauer.
Nejvíce se podle Čadila prodávají nemovitosti v cenové relaci od 200 do 350 tisíc dolarů. „Od 250 tisíc se dají pořídit velice slušné domy do 10 let stáří s 3 ložnicemi, velkou vybavenou kuchyní, prostorným obývákem, dvougaráží, na vlastním pozemku s bazénem a klimatizací,“ popisuje Čadil. Thomas Smid ale oponuje, že kvalitní nemovitost lze sehnat ještě mnohem levněji. „Máme zkušenosti, že prodejní ceny jsou zajímavé už v částkách od 60 do 130 tisíc dolarů. Záleží samozřejmě na lokalitě, ale vždy se jednalo o domy ve vzdálenosti do 30 km od moře. Takové obchody jsme provedli a jsme schopni je zajistit,“ uvádí Smid.
Na koupi nutná hotovost
Na Floridě se nejvíce prodávají nemovitosti na východním pobřeží, a to zejména apartmány a menší byty, na západním pobřeží Floridy, které je klidnější, pak domy menší a střední velikosti. Podle Josefa Čadila si nemovitosti v USA pořizují zejména čeští podnikatelé, rentiéři, lidé v penzijním věku a stále více i milovníci golfu. „Nevýhodou je relativně velká vzdálenost. Majitelé nemovitosti využívají zejména na podzim a v zimě. Pobývají zde buď v celku cca 4 měsíce či déle, nebo pak 2 měsíce na podzim, kdy se vrací do ČR na vánoční svátky a pak se do USA opět vracejí na 2 - 3 měsíce v období leden - březen,“ říká Čadil.
Koupě nemovitosti na Floridě není ničím omezován a není nutné ani otevření účtu v tamní bance, jak některé české společnosti nabádají. Celý proces koupě probíhá velmi podobně jako v ČR a vyřízení formalit trvá 1 - 2 měsíce.
„V současné době se kupuje především za hotové, protože bankovní sektor nastavil velmi přísná pravidla pro získávání jakýchkoli půjček,“ uvádí Thomas Smid. Čeští kupci sice mají stále možnost koupit nemovitost přes hypotéku (např. společnost Branco reality nabízí financování z ČR ve spolupráci s Českou spořitelnou), ale stále musejí počítat s požadavkem 30 - 40% vlastních zdrojů. Nákup by podle českých odborníků neměl probíhat na vlastní pěst, ale raději využít zkušeného znalce tamních poměrů, a návštěva nemovitosti by měla být samozřejmostí. Za zprostředkování a zrealizování koupě nemovitosti si realitní kancelář účtuje provizi, která se pohybuje ve výši kolem 3% (bez DPH) z kupní ceny.
Zatímco u nás se Češi nebojí na koupi nemovitosti v USA využít realitní kancelář, v samotné Americe, kde trh stagnuje, lidé využívají na nákup investory či propadlé zástavy od bank.
„S českými klienty jsou jednání velmi obtížná, protože se uskutečňují na dálku. Jednak je často vše překvapuje, a jednak bylo hodně lidí již podvedeno, tak jsou opatrní,“ podává svůj pohled na Čechy Thomas Smid.
Jitka Vrbová