Celoživotní vzdělávání: pro realitní makléře platí dvojnásob
![](/_data/1738783186.jpg)
Někdo se naučí jeden řemeslný postup, absolvuje jednu odbornou školu a „vystačí“ si se vzděláním celý život. Možná to platilo dříve, ale dnes už prakticky u všech profesí platí, že kdo se přestane vzdělávat, začne zaostávat. Nejinak je tomu v realitní branži.
Změny mnoha zákonů, nové stavební materiály, nové možnosti komunikace a mnoho dalšího musí reflektovat realitní makléř. Neustálé se seznamování s novinkami na trhu, v zákonech, v platebních a marketingových možnostech znamená sledovat mnoho oblastí, z nichž se realitní byznys skládá.
Nejvíce změn v tomto oboru nastartoval zákon o realitním zprostředkování č. 39/2020 Sb. Do českého práva přinesl zejména užší vymezení pravidel pro činnost realitního makléře a realitních kanceláří, a také přísnější podmínky pro ty, kteří se chtějí realitními makléři stát. Před účinností tohoto zákona neexistoval v českém právním řádu zákon, který by přímo upravoval výkon realitní činnosti. Záležitosti s tím spojené byly řešeny pouze obecně v živnostenském zákoně.
Zákon o realitním zprostředkování tedy také vypisuje, co vše patří ke zprostředkování prodeje nemovitosti. Není to tedy „pouze“, jak by se mohli laici domnívat, zajištění prohlídky nemovitosti a uzavření příslušných smluv, ale mnoho dalších činností, které s tím souvisejí. Například poskytování inzerce, posouzení stavu nemovitosti a zpracování nabídkové ceny, marketingové služby, obstarání příslušných dokumentací k nemovitosti, zprostředkování právních a finančních služeb a mnohé další.
Jsou to oblasti, které samy o sobě jsou specializovanými profesemi, vyžadujícími mnohaleté zkušenosti a studium. A realitní makléř je má znát všechny najednou. Nebo od každého kousek?
Určitě je těch informací a znalostí k řádnému výkonu této profese zapotřebí mnoho. Také proto zákon tuto živnost zařadil mezi živnosti vázané na určitou kvalifikaci. Nyní tedy musejí mít realitní makléři vysokoškolské magisterské vzdělání v oborech „Právo, Ekonomické obory se zaměřením na ekonomii, finance nebo marketing a obchod nebo v oblasti vzdělávání Stavebnictví se zaměřením na stavitelství nebo přípravu a realizaci staveb, nebo obdobné vysokoškolské vzdělání“, a pokud mají vzdělání nižší, musí je doplnit patřičnými roky praxe a absolvováním kurzu.
Akreditované kurzy
A ty jsou také základem dalšího vzdělávání. Kurzy pořádají akreditované vzdělávací instituce, např. VRK Academy, které k tomu mají pověření ministerstva školství. Nejsou to ale pouze kurzy pro ty, kteří se chtějí makléři stát, ale také je vypisováno mnoho dalších, jimiž mohou realitní makléři získávat nové informace z potřebných oborů, mít přehled o novelách zákonů, zkrátka zůstat na úrovni tak, aby mohli poskytovat kvalitní služby.
Namátkou uveďme například širokou problematiku společenství vlastníků jednotek, vlastnické a uživatelské vztahy k nemovitostem, daňové problémy převodu bytů, domů a jiných nemovitostí, prodej nemovitostí v exekuci a insolvenci, stavební pohled na nemovitosti – skryté a zjevné vady a jak je zohlednit při zprostředkování prodeje, a mnoho dalšího.
Přednášejícími jsou odborníci z různých oborů, jako právníci, daňoví poradci, odborníci na stavební právo, oceňování nemovitostí, komunikaci s klienty, marketing, stavebnictví, výpočetní techniku, katastr nemovitostí a podobně. A setkání s těmito odborníky může realitnímu makléři rozšířit obzory a zvýšit úroveň jeho práce.
Studium na vysoké škole
Realitní makléři, kteří se chtějí posunout ještě dále, mohou využít také doplnění vědomostí na vysokých školách. Velmi populární jsou kurzy MBA, např. na Panevropské univerzitě.
Jedním z oborů je MBA Reality a Developlment, který obsahuje celkem 6 předmětů a zakončen je nejen závěrečnou prací, ale i zkouškou. Podle Jana Píbila, který tento obor vede již třetím rokem, je klíčové, aby si studenti odnesli přesně takové informace, které následně mohou ihned aplikovat ve svých realitních kancelářích. „Velkou výhodou je dálková forma studia. Se studenty se setkáváme jednou týdně, vždy v odpoledních hodinách. Díky tomu není nijak výrazně ovlivněno jejich pracovní vytížení,“ okomentoval aktuální model vzdělávání Jan Píbil. Studium probíhá většinou od září do dubna.
„Studenti se setkávají s lektory a ti je naučí nejen teoretické znalosti, ale hlavně ty praktické. Výhodu mají studenti, kteří již mají složenou zkoušku odborné způsobilosti. Ty pak čekají pouze čtyři předměty. A protože máme stále vice zájemců z Moravy, nově otevíráme kromě možnosti studia v Praze, také absolvování studia v Ostravě. Prvním krokem je rozhodnutí, druhým pak vyplnění přihlášky,“ doplnil Jan Píbil.
Ne každý zvládne být kvalitním makléřem. Celoživotní vzdělávání znamená totiž věnovat se své profesi i poté, co zamknete kancelář a jdete domů. Dobrý realitní makléř vzdělání nepodceňuje a ví, že díky tomu může zvýšit úroveň své práce a uspokojit své klienty. Pokud tedy hledáte realitního makléře, nehledejte ho jen přes internet. Poohlédněte se u něj v kanceláři a přečtěte si, co za certifikáty či diplomy mu tam visí. Nebývají to „prázdná“ ocenění, ale doklady o jeho vědomostech, které mohou pomoci také vám při úspěšném prodeji či nákupu nemovitosti.
Související články
Pojištění odpovědnosti realitního zprostředkovatele chrání i klienty realitních kanceláří
Pojištění odpovědnosti za výkon profese bylo dříve pouze dobrovolné. Již v minulosti ukládaly tuto povinnost například stanovy Asociace realitních kanceláří pro své členy, stejně tak i Evropský klub…
realitní zpravodaj
30. 5. 2022
Realitní makléři a developeři musí plnit novelizovaný zákon proti praní špinavých peněz
Novela zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, zákon č. 527/2020 Sb., přináší realitním kancelářím a developerům zvýšenou…
realitní zpravodaj
25. 2. 2021
Kvalitní realitní makléř zaručí kvalitní obchod
Do 3. března 2020, kdy vstoupil nový zákon v platnost, mohl s nemovitostmi obchodovat prakticky každý. Šlo o volnou živnost, která nebyla vázána na žádné profesní vzdělání a kvalifikaci. Tak…
realitní zpravodaj
23. 6. 2020
Zákon o realitním zprostředkování. Výše provize a informační povinnosti
Informace o závadách a omezeních nemovitosti Realitní zprostředkovatel bude muset zájemci předat aktuální výpis z veřejného seznamu, typicky katastru nemovitostí (zachycující stav max. 3 pracovní dny…
realitní zpravodaj
2. 3. 2020
Za jakých podmínek bude možné nově vykonávat činnost realitního makléře?
Podmínkou pro oprávnění realitního zprostředkovatele, tak se nove realitní makléř nazývá, bude bezúhonnost dokládaná výpisem z trestního rejstříku, kvalifikace a pojištění. Kvalifikace realitního…
realitní zpravodaj
19. 2. 2020