Stavební produkce stále v útlumu
11.6.2010 - Podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu za měsíc duben sice u nás oproti březnu vzrostla stavební výroba o 4,8 % a v porovnáním s dubnem 2009 se zvýšil o 1,6% také počet zahájených bytů, jenže ani statistiky nemusí být důkazem, že české stavebnictví má krizi za sebou. Naopak. Nadějí zůstává hlavně výstavba infrastruktury.
„Zatímco průmysl se už vzmáhá, stavebnictví zůstává i nadále v útlumu. Chybí zakázky, situaci komplikovalo i mizerné počasí,“ komentoval pro ČTK aktuální výsledky analytik ČSOB Petr Dufek. Celkový počet zahájených bytů v dubnu vzrostl meziročně o 1,6 % na 2771 bytů a počet zahájených bytů v bytových domech se v dubnu ve srovnání s minulým rokem zvýšil o 20,4 procenta. Podle statistiků i analytika růst ovlivnila nízká srovnávací základna z dubna 2009, kdy počet zahájených bytů v bytových domech klesl o 50 procent. Počet dokončených bytů během letošního dubna meziročně vzrostl o 18,4 procenta na 2891 bytových jednotek. Rostoucí počet dostavěných bytů je podle Dufka výsledkem dřívější vysoké rozestavěnosti.
Nízká srovnávací základna z loňského dubna ovlivnila také růst orientační hodnoty povolených staveb z letošního dubna. Zvýšila se o 45,9 procenta na 37,4 miliardy korun. Roli podle ČSÚ hrála také povolení finančně nákladných staveb dopravní infrastruktury, výrobních budov a fotovoltaických elektráren. Počet vydaných stavebních povolení se ale v dubnu meziročně snížil o 3,6 procenta, stavební úřady jich vydaly 9130.
Produkce v pozemním stavitelství klesla v dubnu ve srovnání se stejným loňským měsícem o 15,5 procenta. Výkon inženýrského stavitelství se snížil o 14,7 procenta. Právě výstavba infrastruktury je podle analytika ČSOB v době útlumu výstavby budov nadějí pro stavaře. Její naplnění bude ovšem podle něj závislé na dostatku peněz z veřejných zdrojů.
V Evropské unii klesla stavební výroba v březnu po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 2,4 procenta. Pozemní stavitelství se snížilo o 1,3 procenta, inženýrské stavitelství kleslo o 4,2 procenta.
Jitka Vrbová