Růst nákladů a nedostatek pracovních sil brzdí rozvoj bytové výstavby nejen v Česku

realitní zpravodaj

12. 11. 2024

Z globální studie rezidenčního trhu společnosti PlanRadar vyplývá, že nejen v České republice brání rozvoji výstavby především nedostatek pracovních sil, zdražování stavebních materiálů, ale také nízká podpora vlády. Studii provedl PlanRadar v prvním pololetí letošního roku.

Studie se zúčastnilo 669 podnikatelů ze 17 zemí světa. Mezi respondenty jsou zastoupeny architektonické ateliéry, developeři a vlastníci, generální dodavatelé i dodavatelé speciálních technologií, projektové a konzultační společnosti z Austrálie, Rakouska, Chorvatska, Česka, Francie, Německa, Maďarska, Itálie, Polska, Rumunska, Srbska, Slovenska, Slovinska, Španělska, Švýcarska, Velké Británie a USA.

Zajímavé je, že většinu podnikatelů ve stavebnictví spojují stejné základní problémy, nehledě na zemi, v níž podnikají. První otázkou výzkumu bylo, jaká byla poptávka po službách těchto firem v minulém roce. Trend sice dokládá mírné oživení, avšak na větších trzích se rezidenční sektor potýká s problémy, o čemž svědčí 17,5% pokles výstavby nových rezidenčních nemovitostí ve Velké Británii a téměř 27% pokles počtu stavebních povolení v Německu

Ve všech zemích čelí podnikatelé v bytové výstavbě třem hlavním problémům
V prvé řadě to je nedostatek pracovních sil, který následně způsobuje negativní dopady na plnění časového harmonogramu projektu, což snižuje jejich ziskovost. Tento problém uvádí více než 76 % respondentů. Největší nedostatek kvalifikovaných pracovníků mají v Chorvatsku. Následuje Slovinsko, Španělsko, Rakousko a Srbsko. A letos se tento problém zvyšuje i v dalších zemích, jako je Polsko, Rakousko, Slovinsko, Španělsko či Srbsko.

Zpoždění v realizaci projektů uvádí sto procent dotazovaných firem z Austrálie. USA, Slovensko a Francie je těsně za ní s 90 % všech oslovených respondentů. Dopadem na neplnění harmonogramu pak jsou napjaté vztahy se smluvními partnery, včetně zvýšené finanční náročnosti (penále apod.), které dopadají nejvíce na developery, resp. vlastníky budov, které se následně potýkají s neplněním závazků vůči svým klientům. 

K menší ziskovosti se přidávají stále rostoucí náklady na nákup stavebních materiálů. Hlásí je 78 % respondentů a ve Slovinsku uvedlo tento problém jako akutní dokonce 100 % účastníků zahrnutých do této studie. Primárním problémem je také zdražování stavebního materiálu v dalších zemích, jako je Španělsko, Velká Británie, Francie, Polsko či Německo. 
Podnikatelé v oblasti stavebnictví také napříč zkoumanými zeměmi pociťují nedostatek jistoty ze strany vládní politiky. Když se často střídají u vládního kormidla různé politické subjekty, podnikatelé pak váhají pustit se do nových projektů, protože si nejsou jisti, zda nové předpisy nenaruší jejich průběh nebo nezvýší náklady. V Česku takto odpovědělo 43 % dotazovaných společností.

Všichni se shodli, že vlády by také měly značně omezit regulace či zjednodušit byrokracii, pak by byla stavba bytových domů rychlejší a efektivnější. Například španělští podnikatelé uvedli, že mají na Kanárských ostrovech připravené projekty 25 000 domů, které jsou ve zpoždění kvůli vládním průtahům. Skoro 80 % dotazovaných napříč všemi zeměmi se domnívá, že vláda by měla nabízet finanční pobídky, jako jsou daňové úlevy, či dokonce daňové prázdniny a dotace na podporu výstavby dostupného bydlení.

Průzkum ukázal, že stavební firmy ve všech oslovených zemích se snaží, aby i přes tyto problémy dokázaly uspokojit vysokou poptávku po rezidenčním bydlení. Ovšem jsou i takové, které musí právě kvůli těmto překážkám své aktivity omezit.

Související články

Vláda zahájila program dostupného bydlení

Výsledkem je osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i samotná příprava bytových projektů. Ministerstvo financí…

realitní zpravodaj

12. 6. 2024

Prodeje nových bytů letos v Praze opět rostou. Dochází k postupnému zvyšování cen nabízených bytů

„Prodeje nových bytů v Praze na začátku roku výrazně oživily. Růst na trojnásobek způsobila hlavně historicky nízká srovnávací základna z loňského roku, nicméně se promítly také první pozitivní…

realitní zpravodaj

15. 4. 2024

Je dostupné bydlení v Česku minulostí? Optimismus tlumí tvrdá data!

Přišly ale lepší časy. Zlatá dekáda dostupného bydlení pak byla v letech 2010 až 2020, kdy domácnosti na bydlení vydávaly 35 až 45 % svých čistých příjmů, cena bytu se držela pod 4 mil. Kč a za…

realitní zpravodaj

5. 4. 2024

Stát musí přijít s novou bytovou strategií, konstatuje Hospodářská komora

"Žádný z těchto problémů nemá přechodný charakter, a proto bez razantních změn nedojde k jejich samovolné nápravě. Bez přijetí ucelené koncepce a strategie vedoucí k systémové podpoře vzniku nového…

realitní zpravodaj

26. 10. 2023

Stále více jsou žádané vícepokojové byty s menšími rozměry. Jak je získat?

Nejen v Hongkongu řeší obyvatelé velkých měst náklady na bydlení. V mnoha městech světa jsou centra pouze pro velmi bohaté, ti ostatní se musí spokojit s okrajovými čtvrtěmi a podstatně menšími byty.…

realitní zpravodaj

7. 7. 2023

Nemovitosti v nabídce

ulice tř. Kosmonautů, Olomouc
14 500 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Ostrava
6 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Hodonín
4 375 000 Kč
prodej
prodej
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies