Institucionální smlouvy při pronájmu prostor v administrativním či obchodním centru mají svá specifika

realitní zpravodaj

27. 5. 2024

Pokud si hodláte pronajmout v soukromém činžáku dvě tři kanceláře nebo prostor pro malý obchůdek či provozovnu, bude uzavření standardní nájemní smlouvy otázkou několika dnů. Stačí realitní kancelář s dobrým servisem, eventuálně vlastní právník, a za pár dnů je možné se stěhovat. Pokud však půjdete z malé provozovny do větší, například do velké administrativní budovy, bude vyjednávání o pronájmu delší a složitější.

Moderní administrativní budovy, nákupní centra, logistické areály – pronájem prostor v těchto budovách je od počátku jiný, než pronájem v běžných soukromých činžácích a domech. Pokud se vaše podnikání rozšířilo a rozhodli jste se stěhovat do takových prostor, počítejte s tím, že nájemní smlouva a podmínky pronájmu se budou podstatně lišit od smluv se soukromými majiteli domů

Tyto typy budov většinou vlastní velcí investoři, kteří pronajímají jejich části konkrétním podnikatelským subjektům. Neprovádějí to sami, většinou k tomu mají smlouvu s odborníky na reality, ať to jsou běžné realitní kanceláře nebo speciální makléřské firmy zabývající se pouze pronájmem komerčních prostor tohoto charakteru, často také i jejich správou. 

V případě komerčního nájmu nebytových prostor se v těchto nových budovách používají tzv. institucionální nájemní smlouvy. Smlouvy bývají velmi dlouhé, mívají desítky stránek, k tomu přílohy a vyžadují dostatek erudice a času na jednání. Nejpodstatnější pro nájemce bývají jejich práva a povinnosti, ale také co vše bude nájemce platit. 

V běžných nájemních smlouvách je cena komponována jako nájemné a služby, které zahrnují nejčastěji odvoz odpadu a úklid, energie si nájemce většinou přehlásí a hradí napřímo. Z nájemného pak musí pronajímatel hradit případné opravy budovy, koupi nových rohožek, čisticí prostředky, daně a další náklady. Teprve po odečtení těchto nákladů mu zůstane zisk. Naproti tomu institucionální nájemní smlouva je komponována jinak. V těchto smlouvách se počítá s nájemným již jako s čistým příjmem pronajímatele. 

K tomu přibývají další položky. Jednou z nich je Add on Factor. V této položce je rozpočítána poměrná část za užívání společných prostor v celé budově, jejichž vybudování a údržbu investor (pronajímatel) musel zaplatit a musí je udržovat. Nejde jen o sociální zařízení, chodby či recepci, ale třeba i o atrium, kuřácký koutek, kuchyňku, konferenční prostor a podobně.
Dalšími náklady jsou Service Charges. Do nich patří vše, co souvisí s provozem budovy.

Jsou to například daně, mzdy zaměstnanců, úklidová služba, ale třeba i mytí oken horolezci, bezpečnostní služba, provoz výtahů, eskalátorů, energie, práce daňových a účetních poradců, náklady na provozování místností pronajímatele, ve kterých úřaduje personál starající se o budovu, pojištění, výzdoba společných prostor a další. Tyto náklady bývají vyúčtovávány, a nájemci jsou tak informováni o jejich skutečné výši. A konečně, je zde management fee, což je poplatek za správu budovy jako takové.

Vyjednávání o konečné podobě institucionální nájemní smlouvy není jednoduché. Pokud jde nájemce do takových prostor poprvé, skladba plateb a složitost takové smlouvy ho může zaskočit. Nicméně je třeba si uvědomit, že u takových typů budov získává nájemce nejen prvotřídní služby, ale i určitý status, který ho ve společenském žebříčku posouvá na vyšší příčku. A za to je třeba zaplatit.

Je třeba si rovněž uvědomit, že u institucionálního nájmu (budovy) dostává nájemce vedle prvotřídních služeb i jistý punc statusu. A za ten se platí.

Související články

Rozvoj institucionálního bydlení v Česku nabírá na obrátkách

To vše jim nabízí institucionální bydlení, k němuž se začínají přiklánět i v Česku první velcí developeři. Institucionální bydlení, anglicky build to rent (BTR), je opakem běžné výstavby na prodej,…

realitní zpravodaj

17. 7. 2023

Projekty sdíleného bydlení získávají podporu i v ČR

Kolektivní bydlení není žádnou novinkou. Tato myšlenka přišla do Česka z USA již v 19. století. Sdílení mělo usnadnit ženám práci v domácnosti, proto byly v podobných domech k dispozici společné…

realitní zpravodaj

26. 6. 2023

Housing First – cesta k normálnímu bydlení

Mezi cílové skupiny, kterým Bydlení především pomáhá, patří lidé bez domova. Často mají velmi komplexní problémy: závažná duševní onemocnění, vážné zdravotní diagnózy nebo trpí závislostmi.…

realitní zpravodaj

16. 5. 2023

Projekt Housing First pomáhá nastartovat lidem bez bydlení novou životní etapu

Podle analýzy organizace České priority přináší bytová nouze zvýšené náklady nám všem. Z celkových nákladů ve výši 11 miliard korun ročně platí veřejné rozpočty přímo zhruba 2,44 miliardy Kč. Výzkumy…

realitní zpravodaj

31. 10. 2022

Osobní vlastnictví, družstevní nebo raději v majetku firmy? Typ vlastnictví výrazně ovlivňuje cenu nemovitosti

Osobní vlastnictví Osobní vlastnictví je evidované katastrem nemovitostí a prokazatelné tzv. listem vlastnictví. Vlastník, zapsaný v katastru nemovitostí, je jejím majitelem a může s ní volně…

realitní zpravodaj

10. 8. 2020

Nemovitosti v nabídce

ulice Pod Svahem, Hradec Králové
23 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Karlov, Velké Meziříčí
10 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Srázná, Jihlava
14 000 Kč
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies