Reality Zlín: důsledky krize jsou citelné až letos
11.5.2010 - Velká nezaměstnanost ve Zlínském kraji nepřispívá ke zlepšení situace na trhu s realitami. Přesto zde ale dochází od dubna k navyšování průměrných cen bytů, které již nezaostávají za průměrnými cenami celé ČR.
„Podle mého názoru je situace na realitním trhu ve Zlíně kritická. Velké podniky propouštěly, snížily lidem platy, tudíž ubyla kupní síla,“ hodnotí současný stav Jiří Vácha ze společnosti Světlo Realit s.r.o. Krizi však jeho společnost očekávala. „Věděli jsme, že je nevyhnutelná a měli jsme dostatek času se na ni připravit,“ uvádí Vácha. Realitní společnosti byly nucené často změnit i svoji strategii. „Daleko větší důraz nyní klademe na poptávající klienty a zajištění jejich financování,“ popisuje Filip Zvonek ze zlínské Agentury Zvonek.
Zlínský kraj patří mezi oblasti, kterých se ekonomická recese dotkla až letošním roce, přestože již v loňském roce zde poklesly ceny nemovitostí v průměru o 20 až 30%. „V roce 2009 se sice počítalo s poklesem realizovaných obchodů, ovšem až nyní lze pozorovat menší poptávku po koupi nemovitostí. Dle oslovených realitních kanceláří stojí za poklesem určitá nejistota obyvatel Zlína a okolí, stejně jako stále vysoká nezaměstnanost. Dalším z faktorů jsou poměrně vysoké ceny bytů, u niž kupující jen velmi pomalu reagují na aktuální situaci a realitním trhu,“ přidává svůj postřeh Michal PIch z EuroNet Media.
Podle aktuálních údajů serverů realitycechy.cz a realitymorava.cz vyplývá, že již nyní v květnu dochází ke srovnání výše průměrné ceny bytů ve Zlíně s průměrem celé ČR. Ceny se tak pohybují v průměru kolem 1,7 milionu Kč za byt. Proč zde však ceny stoupají, když se nemovitosti téměř neprodávají? „Sám si to nedovedu vysvětlit. Je to paradox, ale upozornili mě na něj sami realitní kanceláře,“ kroutí hlavou .
I levné byty se prodávají těžko
Nejvýraznější pokles zaznamenaly především byty. „Například byt 2+1 o velikosti 60m2 mimo centrum Zlína po částečné rekonstrukci se na počátku roku 2009 pohyboval kolem1,5 mil. Kč, ale koncem roku byla cena už 1,2 mil. korun,“ uvádí Zvonek. Přesto ani za takovou cenu není o byty zájem.
Největší zájem je na Zlínsku dlouhodobě o byty o velikosti 1+1, 2+1, rodinné domy do 3 milionů korun v okolí velkých měst, ve Zlíně je stále velká poptávka po půldomcích. „Zájem o byty 4+1 se zcela vytratil. Ve Zlíně je tzv. přebytováno,“ doplňuje Jiří Vácha.
„Pro většinu poptávajících obvykle není problém zajistit vyhovující nemovitost, ale háček nastává u stanovení prodejní ceny - spousta prodávajících si stále neuvědomuje propad na trhu s nemovitostmi a požaduje ceny, které byli aktuální v roce 2007 - 2008,“ komentuje všeobecný nešvar prodávajících Zvonek.
Zatímco prodej nemovitostí klesá, pronájmy zažívají renesanci. „Lidé v nejistotě jdou raději do pronájmu a platí 7-9 tisíc měsíčně, místo toho aby investovali do vlastního bydlení formou koupě a splácení hypotéky. V průběhu roku je o pronájmy největší zájem v měsíci srpnu a září, kdy roste poptávka díky studentům a je realizováno až 2-3x více pronájmů,“ popisuje Zvonek.
Co se týká stavebních pozemků, jejich cena je konstantní. Zájem o pozemky je a pokud se nacházejí na lukrativních místech, zájemci si za ně rádi připlatí.
Nové projekty na Zlínsku se v současnosti spíše dodělávají, nebo čekají na nové majitele.
„Nové bydlení se určitě prodává, ale podle mého názoru to bude trvat daleko déle, než dříve,“ uvádí Vácha. Prodej omezuje především rostoucí cenový rozdíl mezi novou a starší výstavbou.
A jaký vývoj může zlínský realitní trh v budoucnu očekávat? „V tomto ohledu jsme skeptičtí a neočekáváme zlepšení. Situace se na Zlínsku zlepší tehdy, až budou mít lidé jistotu práce. Potom nebudou mít strach se zadlužit,“ předvídá Jiří Vácha ze Světla realit s.r.o.
To Filip Zvonek z Agentury Zvonek je optimističtější: „Ve druhé polovině letošního roku očekáváme stabilizaci cen. Ceny by již neměly dále výrazně klesat, a proto předpokládáme i zvýšený zájem kupujících, kteří vyčkávali na cenové dno nemovitostí.“ Jaká bude skutečná realita, ukáže teprve čas.