Kupujete dům? Zkontrolujte vodní imise

realitní zpravodaj

12. 6. 2023

Vodní imise jsou v podstatě vodní srážky a rozlišujeme je na přímé a nepřímé. Mezi imise přímé týkající se vody patří především vyústění okapu, vyvedení trativodu, přesah okapů nebo jiné svedení vody na cizí pozemek. Mezi imise nepřímé patří spíš prach, popílek či zápach.

Přitom přímé imise jsou zakázány ze zákona vždy. Nepřímé imise jsou zakázány, pokud přesahují míru přiměřenou místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku. Každý vlastník tak má právo užívat svoji nemovitost i s tím, že se účinky tohoto užívání (například hluk, světlo, kouř, zápach apod.) projeví i na sousední nemovitosti. Nesmí však tyto účinky přesáhnout přiměřenou míru nebo (například u zvuku apod.) limity stanovené právním předpisem.

Co tedy provést s vodou, když se nesmí pouštět k sousedům

Vodu nesmí vlastník na sousední pozemek odvádět nikdy. Vlastník sousedního pozemku má právo požadovat, aby soused upravil stavbu tak, aby od něj nestékala voda nebo nepadal sníh nebo led na jeho pozemek.

Stéká-li však voda na pozemek položený níže přirozeným způsobem (například tam pramení, nebo v důsledku deště či oblevy), nemůže soused požadovat, aby vlastník tohoto pozemku svůj pozemek upravil. A také naopak – potřebuje-li soused níže položeného pozemku přítok vody, může na vlastníku pozemku nad ním požadovat, aby odtoku vody nebránil v rozsahu, ve kterém vodu sám nepotřebuje.

Také je možné domluvit se sousedem uzavření smlouvy o zřízení služebnosti okapu (§ 1270 OZ), která poskytne vlastníkovi právo svádět dešťovou vodu ze své střechy na cizí nemovitost buďto volně anebo ve žlabu. Vždy jde o to, v čí prospěch služebnost svědčí a ten pak musí udržovat žlab ve funkčním stavu. Existuje také právo na svod dešťové vody. Takže když vlastník pozemku využívá srážkovou vodu ze sousedního domu ke své potřebě, hradí náklady na vybudování a údržbu svodu on.

Vodní zákon myslí na vodní plochy na pozemku

Podle vodního zákona nejsou povrchové a podzemní vody předmětem vlastnictví a nejsou součástí ani příslušenstvím žádného pozemku. Vlastníci pozemků, na kterých se nacházejí koryta vodních toků, jsou mimo jiné povinni udržovat břehy koryta vodního toku ve stavu potřebném k zajištění neškodného odtoku vody. Musí též odstraňovat překážky a cizorodé předměty ve vodním toku, strpět na svém pozemku vodní díla umístěná v korytě vodního toku a také ohlašovat správci vodního toku zjevné závady v korytě vodního toku.

Musí také bez náhrady strpět na svém pozemku umístění zařízení ke sledování stavu povrchových a podzemních vod a ekologických funkcí vodního toku (např. plavebních znaků) a též musí strpět průchod osob podél vodních toků. Vodoprávní úřad může dokonce vlastníkům pozemků sousedících s koryty vodních toků zakázat kácet stromy a keře zabezpečující stabilitu koryta vodního toku. S vodním tokem či plochou je spojena i povinnost údržby okolní zeleně.

Budování vlastních umělých nebo nových vodních ploch, jako jsou zahradní jezírka, potůčky, tůně, případně fontány, není nijak omezeno.

Do nakládání s vodami patří také studny

Velmi důležitou součástí nakládání s vodami jsou studny. Kopané a vrtané studny jsou nejen stavbami ve smyslu stavebního zákona, ale také jsou podle vodního zákona stavbami speciálními – vodními díly.

Stavební povolení je proto třeba pro zřízení každé studny, kopané i vrtané. Rekonstrukci studny je třeba ohlásit vodoprávnímu úřadu a ten rozhodne, zda je natolik rozsáhlá, že je také třeba stavební povolení.

Voda umí na pozemku báječné věci. Dokáže živit rostliny, být lidem prospěšná i vytvářet krásná přírodní díla. Umí však také ničit a bourat. Ne nadarmo se říká, že kapka vody i kámen proráží. Proto je třeba, aby s ní vlastníci pozemku nakládali tak, aby z ní měli oni i sousedi užitek, a nikoli škodu.

Související články

Při koupi nemovitosti je třeba věnovat pozornost vlhkosti v domě

Nákup nemovitosti patří mezi největší životní investice. Bohužel, často se zapomíná na důkladnou prohlídku, během které leckdy dojde k přehlednutí, na první pohled nepatrných, ale o to důležitějších…

realitní zpravodaj

25. 10. 2022

Kdy je čas na stavebně technický průzkum nemovitosti?

Ne vše je vidět na první pohled. A zvláště u nemovitostí, které jsou postaveny z různých materiálů, se může stát, že o skrytých vadách neví ani stávající vlastník. Odhad potřebných úprav musí…

realitní zpravodaj

3. 6. 2022

Kupujete starší nemovitost? Nezapomeňte zkontrolovat otopný systém

Mnoho úprav lze provádět, i když už v domě budete bydlet. Někdy jen vymalujete obytné místnosti, přihlásíte energie, zatopíte a je hotovo. Pokud je však ve špatném stavu otopná soustava, je lepší…

realitní zpravodaj

17. 8. 2021

Cenu nemovitosti ovlivňuje její technický stav. Jak výrazně?

Kvantitativní parametry Jsou to takové, které lze změřit. Patří mezi ně celková zastavěná plocha, součet zastavěných ploch jednotlivých podlaží, celková podlahová plocha stavby, čistá podlahová…

realitní zpravodaj

26. 4. 2021

Kupujete nemovitost? Zeptejte se i na to, co není vidět

Představte si, že si zakoupíte starší dům, který pěkně zařídíte. Najednou přestane odtékat myčka. A instalatér zjistí, že závada není v čerpadle, nýbrž v kanalizaci, která vede z domu kamsi přes…

realitní zpravodaj

9. 11. 2020

Nemovitosti v nabídce

ulice Jakubské náměstí, Brno-střed
4 200 000 Kč
prodej
prodej
ulice Sadová, Libavá
1 190 000 Kč
prodej
prodej
ulice U Romzy, Olomouc
120 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení cookies