Při koupi nemovitosti je třeba věnovat pozornost vlhkosti v domě

realitní zpravodaj

25. 10. 2022

Jedním z faktorů, které mohou značně ovlivnit bydlení v rodinném domě, je vlhkost. Zvláště při koupi staršího rodinného domu by proto kupující měl věnovat značnou pozornost místům, v nichž se může vlhkost vyskytovat. A protože následné sanační práce jsou náročné, měla by skutečnost, že dům má částečně vlhké zdivo, ovlivnit i kupní cenu.

Nákup nemovitosti patří mezi největší životní investice. Bohužel, často se zapomíná na důkladnou prohlídku, během které leckdy dojde k přehlednutí, na první pohled nepatrných, ale o to důležitějších vad. Jednou z nejčastějších je vysoká vlhkost, která nemusí být na první pohled viditelná. Například, pokud prodávající těsně před zadáním prodeje realitní kanceláři nemovitost vymaloval. 

Kde se může vlhkost vyskytnout?

Typickou vzlínající vlhkost v domě většinou poznáte. Připomínají ji mokré mapy, odpadané omítky, a v některých málo větraných prostorách i zatuchlý zápach. Je třeba si uvědomit, že vlhkost se může skrývat i na těžko dostupných místech, ve sklepě, za nábytkem, za dlaždičkami, pod podlahou. K pronikání vody do zdiva dochází také vzlínáním vody z podzákladí. U starších domů bývá častou příčinou chybějící hydroizolace, případně její nekvalitní provedení nebo překročení její životnosti.

Proto se vyplatí nepodcenit prohlídku nemovitosti. V případě, že si nejste jisti, zeptejte se makléře nebo se domluvte na prohlídce s odborníkem.

Co je třeba především prověřit?

Některé příčiny problémů s vlhkostí odhalí i laik, ale odborník využije své profesionální znalosti k tomu, aby se podrobně seznámil s celou nemovitostí. Kromě viditelných vlhkých míst na stěnách prozkoumá i střechu, klempířské prvky, parapety či sokl fasády. Všude tam může být problém, který stav vlhkosti v domě ovlivňuje. Změří vlhkost a obsah solí ve zdivu, vyhodnotí pórovitost, nasákavost a hydrofobní vlastnosti použitého stavebního materiálu. Místa, kam vidět není, prověří pomocí sond. Výsledkem je ucelená informace, jakým způsobem se voda do zdiva dostává. Zda dešťovými srážkami, zatékáním, vzlínáním spodních vod či únikem z nějakého potrubí.

Následně odborník doporučí metodu, kterou se sanace provede. Ne každá metoda je totiž vhodná pro každý stavební materiál a typ stavby.

Způsoby, které stavbu zbaví vlhkosti

Častým řešením je mechanická izolace zdiva, tzv. podřezání. To se provádí podle typu zdiva podřezáním řetězovou pilou, diamantovým lanem nebo vrážením nerezových desek. Všechny jsou 100% účinné a mají vysokou životnost.

Tam, kde není možné podřezávat třeba kvůli nedostatku prostoru, se používá chemická injektáž, kdy se do předem navrtaných a pročištěných otvorů vpravuje speciální látka, například silikonová mikroemulze, polyuretanová pryskyřice, akrylátový gel a podobné.

Velmi účinnou metodou je elektroosmóza

Používá se často také u historických a památkově chráněných objektů. Proti zemní vlhkosti je možné použít také vzduchoizolaci spočívající v systému odvětrávaných kanálků a podlah. Pomocí přirozeně proudícího vzduchu je vodní pára odváděna z povrchu konstrukcí do vnějšího okolí stavby.

Odborné provedení stojí víc, ale se zárukou a vyšší účinností

Tlaková chemická injektáž stojí od 1 500 do 2 500 Kč/m2 průřezu zdiva. Za podřezání 45 cm zdi řetězovou pilou zaplatíte od 800 do 1 200 Kč/běžný metr. Zarážení nerezových plechů stojí při stejné tloušťce zdiva mezi 1 400–1 800 Kč. Instalace řídící jednotky zajišťující odvod vody pomocí elektroosmózy vyjde na 30–45 000 Kč podle dosahu základní řídící jednotky. Na 1 m2 sanované plochy tak připadá cca 80 Kč. K tomu je třeba připočíst spotřebu elektrické energie na provoz, což je zhruba 400 Kč/rok.

Na trhu je dnes mnoho výrobků, které umožňují i laikovi provést zásah, jehož cílem je odstranění vlhkosti ze zdiva. Samozřejmě pak vyjde odvlhčení levněji. Otázkou je, zda efekt bude totožný. Pokud totiž nezjistíte přesnou příčinu vlhkosti, může veškerá námaha a investice přijít vniveč. Tak je tomu například i s různými nátěry a podobnými opatřeními, které mají spíše podpůrný efekt k vybrané a profesionálně provedené metodě.

Pokud jste se rozhodli koupit dům, v němž jsou problémy s vlhkostí, nechte si předem spočítat, kolik vás bude stát odvlhčení profesionály. Tato investice by se měla promítnout v ceně nemovitosti, pokud s ní prodávající již předem nekalkuloval.

Související články

Výrazné snížení teploty v bytech a rodinných domech může způsobit problémy

V médiích se objevila tabulka navrhovaných průměrných nepřekročitelných teplot v jednotlivých místnostech dle účelu a využití, takže v každé obytné místnosti, která má okno, by teplota neměla…

realitní zpravodaj

20. 9. 2022

Kdy je čas na stavebně technický průzkum nemovitosti?

Ne vše je vidět na první pohled. A zvláště u nemovitostí, které jsou postaveny z různých materiálů, se může stát, že o skrytých vadách neví ani stávající vlastník. Odhad potřebných úprav musí…

realitní zpravodaj

3. 6. 2022

Koupili jste dům a objevili vady? Jak je správně reklamovat?

Prodávající i makléř mají informovat pravdivě a kompletně Odpovědnost za stav domu nese prodávající. Odpovídá tedy i za vady, které nezpůsobil, nebo o nich dokonce neví. Chce-li se vyhnout riziku…

realitní zpravodaj

17. 1. 2022

Kupujete starší nemovitost? Nezapomeňte zkontrolovat otopný systém

Mnoho úprav lze provádět, i když už v domě budete bydlet. Někdy jen vymalujete obytné místnosti, přihlásíte energie, zatopíte a je hotovo. Pokud je však ve špatném stavu otopná soustava, je lepší…

realitní zpravodaj

17. 8. 2021

Cenu nemovitosti ovlivňuje její technický stav. Jak výrazně?

Kvantitativní parametry Jsou to takové, které lze změřit. Patří mezi ně celková zastavěná plocha, součet zastavěných ploch jednotlivých podlaží, celková podlahová plocha stavby, čistá podlahová…

realitní zpravodaj

26. 4. 2021

Nemovitosti v nabídce

ulice Litvínovská, Praha
8 490 000 Kč
prodej
prodej
ulice Mánesova 1135, Litvínov
3 090 000 Kč
prodej
prodej
Uherské Hradiště
13 000 Kč
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies