Studenti pomáhají developerům navrhnout levné bydlení
9.4.2010 - Developerská společnost Bemett a.s. se ve spolupráci se studenty brněnské Stavební fakulty VUT rozhodla navrhnout model bytového domu pro mladé, který si budou moci v současné době finančně dovolit. Podrobnosti o projektu prozradil Jan Koubík, marketingový ředitel společnosti.
Jak vznikl nápad takového projektu? Inspirovali jste se někde, nebo je to reakce na současnou krizovou situaci?
Naším motivem nebyl ani jeden ze zde uvedených důvodů. BEMETT se od svého vzniku již 10 let zaměřuje právě na oblast startovacího bydlení. Dá se tedy říci, že se v této oblasti považujeme za “specialisty“. Nicméně i přesto, nebo naopak právě proto, že náš produkt je zaměřen ve velké míře na mladé lidi, hledáme neustále inovace a zlepšení našich projektů, ať již po architektonické, stavební nebo nákladové stránce. Chtěli jsme tedy mladým lidem dát prostor vytvořit si vlastní bydlení.
Můžete popsat, jak probíhala spolupráce mezi vaší společností a Stavební fakultou VUT v Brně? Co jste si od toho slibovali a jaká byla realita?
Celý projekt si kladl za cíl najít řešení opravdu cenově dostupného domu, které bude zároveň stále přijatelně rentabilní jak pro investora, tak stavební firmu. Za tímto účelem byl sestaven tým zkušených stavebních inženýrů s dlouholetou praxí z bytové výstavby, kteří jsou dennodenně konfrontováni s realitou na stavbách. Na straně druhé je tým doplněn váženými profesory a progresivními akademickými pracovníky, kteří vedou svůj tým pracovníků z řad doktorského studia. Je třeba říci, že se jednalo o mezioborovou fakultní spolupráci v rámci VUT FAST v Brně. Výsledkem práce zkušeného týmu byla studie univerzálního bytového domu.
Uvádíte, že jste docílili sestavení universálního bytového domu, který lze přizpůsobovat dle terénních podmínek. Takovému popisu by odpovídala dřevostavba. O jaký typ stavby se tedy jedná, můžete dům stručně popsat?
Jedná se o čtyřpodlažní bytový dům, který v každém svém modulu (vchodě) bude skrývat 13 bytových jednotek (4x 1+kk, 7x 2+kk a 2x 3+kk), dále společně s prostory pro kočárkárnu, sklepy a dalším příslušenstvím domu. Volba nejvhodnějšího konstrukčního systému je momentálně předmětem dalšího stupně projektové dokumentace nicméně 100% se nebude jednat o dřevostavbu.
Jak je možné, že se podle odhadu pořizovací náklady pohybují o 20% méně než je celorepublikový průměr (odhad hovoří o 3,5 tis. za m2)?
Je to díky jednoduchosti celé konstrukce, stavebně technickému řešení, možnosti přizpůsobit dům terénním podmínkám a modulově skládat tak, aby co možná nejvhodněji splňoval požadavky daného území.
Chcete tímto krokem poukázat na to, že developeři u nás prodávají byty za zbytečně vysoké ceny?
To rozhodně ne. Tímto krokem chceme našim klientům nabízet v daném regionu vždy co možná nejlevnější cenově dostupné bydlení, které však bude splňovat požadavky dnešní doby.
V jaké fázi se nyní projekt nachází, kdy a kde se začne stavět, příp. prodávat?
Projekt se momentálně nachází ve fázi územního řízení. Jeho výstavbu plánujeme nedaleko od Prahy.
Jaké si od projektu slibujete výsledky a hodláte se v případě úspěchu vydat touto cestou?
Prostřednictvím tohoto projektu chceme ulehčit cestu k novému vlastnímu bydlení i těm klientům, kteří díky současným cenám nemovitostí raději dávají přednost pronájmům. Stejně tak mladým rodinám s dětmi, kterým je současný byt již malý a potřebují se svou rodinou přestěhovat jak se říká do většího. V podstatě chceme oslovovat úplně stejný segment trhu jako v případě našich stávajících projektů např. Jesenice u Prahy, Brno – Slatina atd., které se v daných regionech řadí mezi ty nejlevnější.
Jitka Vrbová