Byty v Praze: je doba ledová
1.4.2010 - Realitní situace v hlavním městě zamrzla - starší byty se nabízí méně, nová výstavba se nerozjíždí a ceny už neklesají, „Je doba ledová. Zájemců o koupi bytu je přibližně o 50% méně s porovnáním s rokem 2007. Občas se u developera setkám s názorem, že pokles činí až 70%. Ceny se v současnosti nepohybují a nabídka na trhu je bídná,“ uvádí Jiří Pácal z Central Europe Holding a.s.
Upozorňuje na to, že se ovšem nemovitosti v současné době často nabízejí, nikoli prodávají. „Pokud se objevují nemovitosti v inzerci, pak jsou jejich ceny stanoveny většinou jen přáním prodávajícího a neodborností realitní kanceláře, která mu nedovede vysvětlit aktuální stav trhu. Kdo chce opravdu prodat, musí slevit ze svých představ a nesmí vycházet jen z cen z minulých let,“ dodává Pácal.
V prvním čtvrtletí přesto realitní společnosti zaregistrovaly zvýšený zájem o koupi bydlení. „Zájem ale není takový jak jsme jej znali z předchozích let, hlavně co se týká koupě bytu prostřednictvím úvěrů. Naopak v době „krize“ se objevuje mnoho zájemců kteří mají hotové peníze a mají zájem zejména o lukrativnější a dražší byty, či byty vhodné k pronájmu,“ uvádí Miroslav Vanka, jednatel ERA SEVEN reality.
Najít nájemníka není v Praze snadné
Pohyb cen bytů v hlavním městě směrem dolů se již zastavily a nyní stagnují. Kupec, který však má v současné době volné finanční prostředky na nákup nemovitosti v hlavním městě, může oproti loňsku ušetřit až statisíce korun. Podle analýzy poradenské společnosti King Sturge se kupní ceny bytů snížily loni v Praze průměrně o šest procent u starších bytů a o osm procent u nových bytů. Dle statistických údajů na portálech www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz poklesly nejvíce ceny bytů v centru Prahy, hlavně v městské části Praha 1 a 2. Průměrné ceny bytů na Praze 1 klesly v období 1.4.2010 - 1.3.2010 o 16,23%. Vývoj cen bytů v městské části Praha 2 kopíroval trend sousední část - i zde došlo k poklesu cen, ovšem už ne tak dramatickému. Průměrné ceny bytů poklesly za poslední rok v Praze 2 o 9,07%.
„Starší byty se nabízí méně, nová výstavba se již přes rok moc nerozjíždí,“ komentuje Pácal. Kupující jsou přitom mnohem obezřetnější než v minulosti. Více zvažují poměr kvality ceny, ale i užitečnost. Více pozornosti pak věnují rovněž textům smluv a smluvním podmínkám.
Jak by se mohlo zdát, situace by mohla nahrávat pronájmům, opak je však pravdou. „O pronájmy není až tak velký zájem jak by se předpokládalo. Mnoho zájemců o nájem v rámci redukce pracovních míst Prahu opustilo a tak zájem poklesl,“ vysvětluje Vanka. Nabídka přitom v hlavním městě převyšuje poptávku, takže majitelé shánějí své nájemce poměrně těžko. V posledním půlroce šly výše smluvních nájmů směrem dolů, odhady hovoří až o 10%. „Nájmy přes očekávání klesají a je jich opravdu dostatek. Největší zájem je o nájmy bytů kolem hranice 10 tisíc korun, hlavně pak o velikosti 2+kk,“ doplňuje Vanka.
Jitka Vrbová