Začátek roku nepřinesl zlom ve vývoji sazeb hypoték. Sazby dál stagnují
V lednu nabídkové sazby dál prakticky stagnují. V uplynulém měsíci měnila sazby pouze Oberbank, snižovala sazby Raiffeisenbank a oběma směry - nejprve nahoru a v závěru měsíce o 0,2 - 0,5 desetin procentního bodu dolů - posunula své sazby UniCredit bank. Důsledkem těchto pohybů je pokles průměrné nabídkové sazby hypoték o 3 setiny procentního bodu. Index GOFI 70, kterým od roku 2009 monitorujeme vývoj nabídkových sazeb hypoték s LTV do 70 %, klesl z prosincových 6,25 % na 6,22 %.
Nabídkové a realizační sazby se v lednu dál přibližovaly. Index Gofireal, který mapuje průměrnou úrokovou sazbu skutečně sjednávaných hypoték vzrostl v uplynulém měsíci o 4 setiny procentního bodu na 6,06 %. Kromě indexu Gofireal monitoruje vývoj realizačních sazeb také Hypomonitzor České bankovní asociace (ČBA), jehož aktualizaci můžeme očekávat okolo 10. února.
Jak se budou sazby vyvíjet dál? Kdy klesnou?
Při predikci vývoje úrokových sazeb vycházíme z několika parametrů, přičemž jedním z nejdůležitějších je cena zdrojů, které si banky mohou opatřit na mezibankovním trhu. K tomuto účelu monitorujeme vývoj dlouhodobých úrokových swapů (v grafu je to modrá linka).
Z tohoto monitoringu nyní vychází, že rozdíl mezi cenou zdrojů a nabídkovou sazbou hypoték se nyní pohybuje okolo 1 až 1,5 procenta, což je sice nad průměrem posledních měsíců a tento indikátor tedy naznačuje, že hypoteční sazby mají nyní prostor k poklesu. Nicméně z dlouhodobého pohledu takto velký rozdíl, který by se dal v rámci určitého zjednodušení nazvat i hrubou marží bank, není nijak výjimečný a sám o sobě nemusí automaticky znamenat snížení úrokových sazeb hypoték.
Dalším důležitým indikátorem budoucího vývoje sazeb, bude zítřejší jednání ČNB o základních sazbách, protože ty v dlouhodobém horizontu - sice nepřímo - určují trend vývoje sazeb komerčních úvěrů, jak ilustruje přiložený graf.
"Věříme, že vrchol úrokových sazeb je již za námi a očekáváme pozvolný pokles. Ke konci čtvrtletí se průměrná hypoteční sazba sníží o 1 až 2 desetiny, to není nijak silný pokles, ale posun to je," říká Libor Vojta Ostatek ze společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
Související články
Dostupnost vlastního bydlení se začíná mírně zlepšovat
Index dostupnosti bydlení (IDB), který vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku bytu, sice v prosinci klesl na 64,4 %. V meziročním srovnání je…
realitní zpravodaj
12. 1. 2023
Hypoteční sazby v prosinci mírně klesly. Přinese leden změnu trendu?
V meziročním srovnání jsou nyní nabídkové sazby o 2,09 procentního bodu výše. V prosinci 2021 banky nabízely tento typ hypoték v průměru se sazbou 4,16 %. V případě 2milionové hypotéky s 20letou…
realitní zpravodaj
5. 1. 2023
Centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změn. Jak to ovlivní hypotéky?
Sazby centrální banky jsou klíčové pro celý trh, protože od nich se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů včetně hypoték. Čím vyšší úroky, tím dražší úvěry na investice a provoz pro firmy či…
ekonomické noviny
21. 12. 2022
V čem bude realitní rok 2023 jiný než 2022?
Máme se v roce 2023 připravit na další šok, nebo přijde postupné "vystřízlivění" a návrat k normálu? Sazby hypotečních úvěrů Drtivá většina českých kupujících, kteří hledají své nové bydlení, se…
realitní zpravodaj
20. 12. 2022
Vyšší sazby hypoték nemusí být problém, pokud si vyjednáte nižší kupní cenu
Již na podzim roku 2021 začalo docházet na mnoha realitních serverech k zastavení poklesu počtu inzerovaných nemovitostí. "V listopadu 2021 jsme na našem realitním a zpravodajském portálu…
realitní zpravodaj
7. 12. 2022