Centrální banka ponechala základní úrokovou sazbu beze změn. Jak to ovlivní hypotéky?
Rada České národní banky (ČNB) dnes na svém letošním posledním zasedání ponechala základní úrokové sazby beze změn. Dvoutýdenní repo sazba tak už od 22. června zůstává na sedmi procentech. Je tak na nejvyšší úrovni od roku 1999. Lombardní sazba, která určuje, za kolik si komerční banky mohou u centrální banky půjčit peníze oproti zástavě cenných papírů, zůstala na osmi procentech. Diskontní sazba, od níž se odvíjí úročení vkladů komerčních bank u centrální banky, zůstala na šesti procentech.
Sazby centrální banky jsou klíčové pro celý trh, protože od nich se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů včetně hypoték. Čím vyšší úroky, tím dražší úvěry na investice a provoz pro firmy či půjčky na bydlení pro domácnosti.
Jak uvádí Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol, právě hypotéky jsou pro realitní trh klíčové. „Jen na pražském trhu dlouhodobě polovinu nových bytů financovali kupující prostřednictvím hypotečního úvěru. Jenže úroková sazba u hypoték za poslední rok vzrostla trojnásobně až na hodnoty, které byly běžné naposledy v devadesátých letech minulého století. To vedlo k dalšímu zásadnímu zhoršení dostupnosti vlastního bydlení,“ dodává Korec.
Jasně to dokládá proměna skladby kupujících. "Na hypotéku už často nedosáhne ani střední třída, minimálně v Praze to platí zcela určitě. Drtivá většina, konkrétně čtyři pětiny nových bytů se nyní v hlavním městě prodá kupujícím s vlastními financemi bez hypotéky. Lidé s volnými finančními prostředky se je snaží bezpečně zajistit proti současné extrémně vysoké inflaci a právě nemovitosti jsou pro to velmi vhodné. To platí dlouhodobě a nic se na tom nemění," uzavírá Korec.
Ani nárůst investičních nákupů realitní trh nezachránil od zásadního útlumu. Podle dat Ekospolu prodej nových bytů v Praze za první tři čtvrtletí letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku propadl o dvě třetiny a je nejhorší za posledních patnáct let. Otázkou je, jak dlouho se současnými drahými hypotékami a rekordní inflací se bude realitní trh z tohoto propadu vzpamatovávat.
Související články
V čem bude realitní rok 2023 jiný než 2022?
Máme se v roce 2023 připravit na další šok, nebo přijde postupné "vystřízlivění" a návrat k normálu? Sazby hypotečních úvěrů Drtivá většina českých kupujících, kteří hledají své nové bydlení, se…
realitní zpravodaj
20. 12. 2022
Dostupnost bydlení se zlepšuje. K ideálu má však ještě daleko
Stagnace úrokových sazeb hypoték a pokles cen bytů mají pozitivní vliv na dosažitelnost vlastnického bydlení. Důkazem je další pokles indexu dostupnosti bydlení, který na měsíční bázi monitoruje…
realitní zpravodaj
19. 12. 2022
Hypoteční trh stále hledá své dno, meziročně klesl o 84 procent
Banky v listopadu poskytly celkem jen 2697 hypoték, z čehož 2180 jsou nové hypoteční úvěry. Ještě loni se měsíční počet poskytnutých hypoték pohyboval kolem 9,5 tisíce. Objem nově poskytnutých…
realitní zpravodaj
15. 12. 2022
Sazby hypoték stagnují. Přijde v lednu obrat?
V listopadu nabídkové sazby rostly i klesaly. Sazby navýšila Moneta Money bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a Air Bank, v závěru měsíce však došlo v Raiffeisenbank a UCB ke korekci sazeb a…
realitní zpravodaj
8. 12. 2022
Vyšší sazby hypoték nemusí být problém, pokud si vyjednáte nižší kupní cenu
Již na podzim roku 2021 začalo docházet na mnoha realitních serverech k zastavení poklesu počtu inzerovaných nemovitostí. "V listopadu 2021 jsme na našem realitním a zpravodajském portálu…
realitní zpravodaj
7. 12. 2022