Hypoteční trh stále hledá své dno, meziročně klesl o 84 procent
Propad hypotečního trhu stále nekončí. Banky v listopadu poskytly hypotéky v celkovém objemu 7,3 miliardy korun, což představuje meziroční pokles 84 procent. Vyplývá to z aktuálních dat Hypomonitoru České bankovní asociace (ČBA). Ve srovnání s listopadem 2020 je letos objem hypoték nižší o více než tři čtvrtiny. Za celý letošní rok, tedy od ledna do listopadu, propadla aktivita na hypotečním trhu o 62 procent.
Banky v listopadu poskytly celkem jen 2697 hypoték, z čehož 2180 jsou nové hypoteční úvěry. Ještě loni se měsíční počet poskytnutých hypoték pohyboval kolem 9,5 tisíce. Objem nově poskytnutých hypoték se v posledních měsících pohybuje na nejnižší úrovni od roku 2014. Průměrná výše hypotéky se přitom za stejnou dobu zdvojnásobila.
Počet poskytnutých hypoték je nejnižší za posledních 20 let
Podle Evžena Korce, generálního ředitele společnosti Ekopsol, jsou zásadním důvodem letošního propadu rekordně vysoké úrokové sazby, které jsou nyní nejvyšší od 90. let minulého století. Úroková sazba navíc podle Hypomonitoru ČBA v listopadu u skutečně nových hypoték bez refinancování mírně vzrostla z 5,86 na 5,96 procenta. Ještě před rokem byla tato sazba podle stejného ukazatele dokonce jen 2,3 procenta. Hypotéky tak zdražují už více než rok a půl v řadě.
Domácnosti nyní za splátku hypotéky zaplatí o tisíce korun měsíčně více. Průměrná výše hypotéky je podle Hypomonitoru 2 888 296 Kč. Při splatnosti 15 let s aktuální úrokovou sazbou činí měsíční splátka 24 316 korun. Při dvouprocentním úroku pak klient měsíčně zaplatí 18 586 korun. Oproti loňskému roku tak taková domácnost zaplatí skoro o šest tisíc korun měsíčně více, Ročně jde o 72 tisíc korun, což už je v rodinných rozpočtech dost znát.
Propad hypotečního trhu dopadá také na nemovitostní trh, i ten letos zásadně brzdí. Podle dat Ekospolu prodej nových bytů v Praze za první tři čtvrtletí letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loňského roku propadl o dvě třetiny a je nejhorší za posledních patnáct let. Je to pochopitelné. Zatímco dříve nový byt financovala prostřednictvím hypotéky polovina klientů, letos se jejich podíl propadl pod dvacet procent. Zbytek tvoří lidé, kteří v nemovitostech hledají ochranu peněz před vysokou inflací. Dostupnost vlastního bydlení se tak v nejbližší době nezlepší.
Související články
Sazby hypoték stagnují. Přijde v lednu obrat?
V listopadu nabídkové sazby rostly i klesaly. Sazby navýšila Moneta Money bank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a Air Bank, v závěru měsíce však došlo v Raiffeisenbank a UCB ke korekci sazeb a…
realitní zpravodaj
8. 12. 2022
Vyšší sazby hypoték nemusí být problém, pokud si vyjednáte nižší kupní cenu
Již na podzim roku 2021 začalo docházet na mnoha realitních serverech k zastavení poklesu počtu inzerovaných nemovitostí. "V listopadu 2021 jsme na našem realitním a zpravodajském portálu…
realitní zpravodaj
7. 12. 2022
V říjnu bylo poskytnuto o čtyři pětiny méně hypoték než před rokem
Banky v říjnu poskytly 2100 nových hypoték (bez refinancování), což je jen o 50 více než v září. Průměrně se přitom letos uzavřelo měsíčně šest tisíc hypoték, loni se měsíční průměr pohyboval na 9,5…
realitní zpravodaj
24. 11. 2022
V inzerci je o 50 procent více nemovitostí než před rokem
Pokles zájmu o nákup nemovitostí, který začal již na přelomu let 2021/2022, výrazně ovlivnil rychlý růstu úrokových sazeb a opětovné zavedení parametrů (DTI, DSTI), které mnoho zájemců, jenž žádali o…
realitní zpravodaj
16. 11. 2022
Drahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražují
Růst cen nemovitostí byl v posledních dvou letech extrémní. Poptávka byla tak silná, že se někteří zájemci ani nedostali na prohlídku. Mnozí makléři totiž dokázali prodat nemovitost po telefonu. …
realitní zpravodaj
29. 6. 2022