Dřevostavby: loni bodovaly, letos čekají krizi

realitní zpravodaj

30. 3. 2010

30.3.2010 - V loňském roce sice zaznamenalo stavebnictví propad, rekordní nárůst zájmu zaznamenaly ale dřevostavby, které na popularitě dále získávají. Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD) před nedávnem informovala, že se v loňském roce zvýšil počet postavených dřevěných staveb k bydlení, v rámci ADMD, asi o 12%. V přepočtu na celkový počet je to 843 domů, což je sice oproti západním zemím stále málo, ale odborníci předvídají dřevostavbám slibnou budoucnost. Podle ADMD ovšem i na tento sektor stavebnictví ještě letos dopadne krize.

Češi už se tolik nebojí pustit do stavby dřevěných domů. Pojem dřevostavba je u nás oproti minulosti poměrně rozšířený a výhodou takového stavění jsou v porovnání se zděným domem energetické parametry a hlavně rychlost - výstavba je hotová běžně do 3 měsíců. „V dnešní uspěchané době není čas na to, aby investor, který přijde pozdě večer z práce, vyrazil ještě na stavbu. Dříve to tak bylo, ale v dnešním životním stylu to prostě není možné. Každý chce bydlet hned a dřevostavba je proto ideální volba,“ uvádí tajemnice ADMD Ing. Blanka Stávková. Nejvíce se přitom staví na okrajích měst nebo na vesnících. Podle odhadu vedou v současné době dřevostavby na Královéhradecku. O dřevostavby se podle Asociace většinou zajímají buď mladší lidé kolem 30 let, nebo lidé středního věku nad 50 let.
Zatímco loni se dřevostavbám nadmíru dařilo, letos nebude s největší pravděpodobností zvyšování počtu realizací nijak výrazné. „Finanční krize se u firem projeví teprve teď. Důvodem je to, že firmy ještě dojíždí staré zakázky. U menších firem, které staví ročně do 20 domů, se krize neprojeví, protože tyto firmy si svoji produkci uhlídají. Problémy tak mohou mít hlavně větší společnosti (ročně vyprodukují nad 100 domů), jež mají nastavenou výrobu, a jejich obrat tak klesne citelněji,“ informuje Stávková.

Dřeva je u nás dostatek
V ČR se výstavba dřevostaveb pohybuje v rozmezí 3 – 5% za rok, zatímco v západních zemích je to až 60% z celkové stavební produkce. „Dřeva v našich lesích je na vyšší produkci dostatek, takže ve dřevě problém není. Problém je spíš to, že lidé ještě úplně této technologii nevěří. Bojí se ohně, vlhkosti, škůdců atd. Navíc jsou z dob minulých stále zvyklí na zděné domy,“ vysvětluje Stávková. Všechny jmenované důvody jsou však dnes již mýtem. Naopak, tato technologie má spoustu výhod. Díky podstatně nižší hmotnosti konstrukcí a staveb na bázi dřeva se výrazně snižují náklady na přepravu materiálu i na zemní práce. Může se stavět na místech, kde jsou složité stavební podmínky, a také z celkové zastavěné plochy lze vytěžit větší plochu bydlení díky menší tloušťce obvodového skeletu. „Současný stav technologie umožňuje dosahovat srovnatelných parametrů v utlumení hluku, požární odolnosti a pevnosti. Vysoce jsou překročeny energetické parametry vzhledem k dokonale izolujícím systémům a prakticky nulové akumulaci, která je dnes vnímána jako ztrátový energetický výkon,“ doplňuje Stávková. Další výhodu lze spatřovat v celoroční výstavbě, kterou umožňuje suchý systém (spotřeba vody je v celkovém procesu dokonce až 7krát nižší) a technologické postupy nezatěžují staveniště dlouhodobými přesuny materiálu a stavební činností.

Pokud dům doslouží, je možné ho v budoucnu zásadně přestavět nebo provést demolici, přičemž se ekologicky využijí všechny stavební díly. Dřevostavba je přitom cenově srovnatelná v pořizovacích nákladech s konkurenčními zdícími technologiemi. Bezkonkurenční je však v nákladech provozních po dokončení stavby a také snížením úroků z „rychlejších“ úvěrů.

Stavbu dřevěného domu je možné realizovat dvěma způsoby. Takzvaná paneláž vychází z předvýroby prvků stěn, stropů, případně střešních konstrukcí, ve výrobní hale a hotové prvky jsou na staveništi následně sestaveny. Druhý sytém - tzv. staveništní montáž - spočívá v tom, že je výroba všech konstrukcí hrubé stavby realizována přímo na místě konečné stavby. U obou variant je možné dosáhnout stejného výsledku, odlišným postupem. Obě však tvoří menší část z celkové dodávky stavebních prací nezbytných k realizaci a dokončení stavby.

Stejným způsobem se staví i v jiných zemích a naše technologie je s ostatními zeměmi srovnatelná. „Jsem přesvědčena o tom, že si lidé dřevostavby v budoucnu oblíbí ještě více a jejich produkce v ČR vzroste. Navíc máme u nás velice šikovné architekty, kteří investorovi postaví dům do slova na míru,“ ukončuje optimisticky Blanka Stávková.

Jitka Vrbová

Nemovitosti v nabídce

ulice Panská, Brno-střed
13 100 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Africká, Praha
17 500 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Želivského, Kolín
11 500 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies