Novela zákona o evidenci skutečných majitelů se týká i SVJ. Co vše se mění?
Vymezení skutečných majitelů se v zákoně o jejich evidenci od 1. října 2022 mění a definice skutečného majitele bude jednodušší. Na její implementaci je navázáno poskytování evropských dotací České republice.
Přijetí novely bylo klíčové pro čerpání více než 180 miliard z Národního plánu obnovy Evropské unie.
Co je evidence skutečných majitelů?
Evidence skutečných majitelů je elektronický rejstřík veřejné správy, v němž jsou evidováni skuteční majitelé firem či svěřenských fondů. Jeho cílem je především omezit možnou korupci například při čerpání dotací či zadávání veřejných zakázek.
Novela této evidence ruší rozlišení skutečného majitele jako koncového příjemce prospěchu z hospodaření dané společnosti, a osoby s koncovým vlivem tak, jak se to rozlišovalo dosud.
Zásadní změna spočívá v zavedení jednotné charakteristiky skutečného majitele. Pod tento pojem se pro účel tohoto zákona řadí fyzická osoba, která danou společnost nejen vlastní, ale také kontroluje, a tím z ní může mít prospěch. Může to být tedy nejen majitel – vlastník určitého podílu ve firmě, nebo osoba s hlasovacími právy většími než 25 %, ale také v některých případech osoby ve vrcholném vedení korporace, u fundace (resp. nadace), ústavu či obecně prospěšné společnosti pak jsou jako skuteční majitelé definováni především zakladatelé, členové správní a dozorčí rady, ředitel, svěřenský správce či osoba oprávněná k výkonu dohledu nad správou dané společnosti či instituce.
Novela rozšířila okruh společností
Doposud v § 7 stávajícího znění zákona existovala výjimka, dle které skutečného majitele neměla řada kategorií. Typicky šlo o stát a územní samosprávné celky (obce, kraje), státní podniky, školy či veřejné výzkumné instituce. Výjimku měly také církve, SVJ a další. Počet výjimek byl v novele omezen, a tak se od 1. října rozšiřuje působnost zákona na církve a náboženské společnosti, na politické strany a hnutí, na oborové a zaměstnavatelské organizace, honební společenstva a společenství vlastníků jednotek.
Co musí nově povinné spolky a SVJ učinit
Je třeba zajistit, aby údaje v evidenci odpovídaly novele, a to do šesti měsíců od nabytí její účinnosti. I když údaje velké většiny podnikatelů i organizací, které měly dosud výjimku, se zřejmě dle zdůvodnění novely tzv. propíšou do evidence z jiných rejstříků automaticky, doporučuje se provést kontrolu, zda se údaje z jiných rejstříků do Evidence skutečných majitelů propsaly, a zda odpovídají skutečnosti. Pokud nedojde k automatickému průpisu, musí být návrh na zápis podán prostřednictvím soudu, nebo může být proveden na žádost notářem.
Novela také rozšiřuje možnosti dálkového přístupu do evidence skutečných majitelů. Změna míří především na poskytovatele dotací, kteří získají údaje bez spolupráce s žadateli. Žadatelé tedy nebudou muset poskytovatelům předkládat výpisy z evidence.
Nesplnění povinnosti zapsat skutečného majitele do evidence může mít dle novely za následek až zákaz vyplatit této osobě jakýkoliv prospěch. Znamená to, že například pokud SVJ nebude mít evidenci v pořádku, nemusí mu být přiznána dotace na zateplení či jiné energetické úspory a rekonstrukce.
Související články
Je možné do stanov SVJ zakotvit smluvní pokutu?
A společenství se snaží bránit. Ne vždy je však obrana zákonná a možná. Jaké povinnosti lze vlastníkům zakotvit do stanov SVJ Jsou to zejména povinnosti hradit stanovené příspěvky na správu domu a…
realitní zpravodaj
11. 10. 2022
Má spoluvlastník povinnost účastnit se shromáždění SVJ a hlasovat?
Bytových domů ve správě SVJ je dnes v České republice většina. Častým jevem bývá, že i byty v družstevním vlastnictví se po splacení anuity přetransformují ve společenství vlastníků jednotek (SVJ). A…
realitní zpravodaj
24. 8. 2022
Stačí účast pouze jednoho z manželů při hlasování na shromáždění vlastníků jednotek?
Zdálo by se to jednoduché. K hlasování o bytě, který je ve společném jmění manželů, by měla stačit na shromáždění přítomnost jednoho z manželů, který hlasuje za celou jednotku. Nicméně i dnes to může…
realitní zpravodaj
9. 8. 2022
Jak postupovat, když vlastník nehradí poplatky do fondu oprav
Obvykle se výše měsíčního poplatku do fondu oprav určuje podle celkové plochy bytové jednotky. Peníze z fondu oprav se používají k údržbě a opravám společných částí domu, hradí se z něj různé…
realitní zpravodaj
1. 8. 2022
Do jaké míry odpovídá statutární orgán SVJ za způsobené škody?
V případě, že si SVJ zvolí výbor, je to tzv. kolektivní orgán. To znamená, že členové výboru nemohou rozhodovat jako jednotlivci a nemohou samostatně jednat za společenství bez ohledu na názor…
realitní zpravodaj
21. 2. 2022