Zákaz topení tuhými palivy v kotlích I. a II. emisní třídy začne platit již v roce 2022

realitní zpravodaj

6. 12. 2021

Jen necelý rok mají vlastníci starých kotlů na tuhá paliva čas na výměnu za kotel nový. I když je možná kotel stále funkční, od 1. 9. 2022 začne v ČR platit zákaz topení tuhými palivy v kotlích I. a II. emisní třídy. To bude mít obrovský dopad zejména na obce bez plynofikace, v nichž žije zhruba milion obyvatel.

Zákaz se týká především starých uhelných kotlů s ručním přikládáním, ale i zastaralých prohořívacích nebo odhořívacích kotlů na dřevo, tedy kotlů bez ventilátoru, který řídí přívod spalovacího vzduchu. Podle odhadů odborníků zbývá vyměnit minimálně 300 000 starých tepelných zdrojů. Budete-li tedy právě teď kupovat starší domek, nezapomeňte řádně zkontrolovat tepelný zdroj. Mohlo by se stát, že se povinnost vyměnit kotel za nový bude vztahovat i na vás.

Jak poznat, že kotel je nutné vyměnit
Vyměněny musí být všechny kotle na pevná paliva, vyrobené před rokem 2000, a to bez výjimky. Tyto kotle byly vyrobeny podle staré normy, která neznala zařazení do tříd. Povinná výměna se týká také drtivé většiny ručně přikládaných kotlů bez ventilátorů, vyrobených v letech 2000 až 2010, které většinou spadají do emisních tříd I a II. Nové kotle musí být zařazeny do emisní třídy III– V. Emisní třídy jsou od roku 2000 uváděny na výrobním štítku kotle. Ty starší často výrobní štítky nemají, ale to je nepodstatné – vyměněny musí být všechny.

Pokud kotle vyrobené v letech 2000–2010 splňují potřebné emisní třídy, je třeba, aby majitel nechal každý třetí rok kotel zkontrolovat. Doklad o kontrole pak uchová pro případnou kontrolu obcí.

Za co kotel vyměnit?
Existuje obrovské množství moderních strojů pro vytápění rodinných domů. Pořídit si lze plynový kotel, pokud je ovšem v obci plyn, nebo elektrokotel. Pro novostavby jsou nyní populární tepelná čerpadla, což jsou velmi kvalitní zdroje tepla. Ovšem ne pro každý dům a každou situaci se hodí.

U starších objektů je výměna zdroje složitější a vyžaduje podstatně více finančních prostředků. Tepelné čerpadlo nebo plynový kondenzační kotel totiž potřebují otopnou soustavu, která pracuje na podstatně nižší teplotě než kotel na pevná paliva. Takže je třeba ji celou vyměnit. Je také většinou nutné upravit spalinové cesty, tj. vyvložkovat nebo postavit nový komín.

Pokud majitelé nemají dostatek prostředků na takové investice nebo nechtějí z jiných důvodů dělat zásadní změny, je možné využít moderní automatický kotel na pevná paliva. Důležité je dodržet pokyny výrobce, co se týká druhu paliva. To uvádějí výrobci v průvodní dokumentaci.

U starších objektů vedou dřevěné pelety
České domácnosti využívají pro vytápění, přípravu teplé vody, či vaření minimálně 700 tisíc kotlů a 500 tisíc kamen, krbů a sporáků na pevná paliva, a tak budou pevná paliva zaujímat i nadále své místo. A to jak kusové dřevo pro lokální vytápění, tak dřevní pelety jako náhrada uhlí v nových automatických kotlích.

Sice tyto kotle nejsou úplně bezobslužné, jako například plynové či tepelná čerpadla, avšak poskytují jejich majitelům za cenu běžné údržby i určitou nezávislost. Drtivá většina pevných paliv jsou totiž palivy domácími, jejichž dostupnost a cena nejsou příliš závislé na aktuální mezinárodní politické a ekonomické situaci. Navíc si lze tato paliva naskladnit na několik sezón dopředu v závislosti na jejich výhodné ceny a dostupnosti.

V současné době běží na Ministerstvu životního prostředí pouze jeden program, z něhož lze čerpat dotaci, a to podpora výměny nevyhovujících kotlů v obcích Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kotlíkové dotace byly v loňském roce uzavřeny. Předpokládá se však, že by mohla být v druhém pololetí letošního roku vyhlášena další výzva. 

Související články

Kupujete-li nemovitost, nezapomeňte na kvalitu komínů

Hlavní zásady správného použití spotřebiče paliv Podle druhu prostoru je nutné správně zvolit i druh spotřebiče. Ne každý spotřebič může být umístěn v jakémkoliv prostoru. Pro správnou funkci…

realitní zpravodaj

11. 11. 2021

Jaká nová dotační podpora čeká majitele a stavebníky rodinných domů?

Při stavbě nebo koupi nového rodinného domu Dotace se poskytuje na výstavbu nebo nákup nového rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností. Vyšší dotaci získáte, pokud postavíte úspornější…

realitní zpravodaj

2. 11. 2021

Vybíráte si dům a přemýšlíte čím topit? Co takhle dřevem?

Proč se lidé vracejí k topení dřevem? Pro mnoho rodin na vesnicích je dřevo jako zdroj vytápění jasná volba. Dřevo tu totiž vždycky bylo a bude. Je to jeden ze základních obnovitelných zdrojů energie…

realitní zpravodaj

26. 10. 2021

Blíží se nové kotlíkové dotace. Ušetřit bude možné až 95 % pořizovacích nákladů

Kdo může žádat Domácnosti s čistým příjmem, který nepřekročil v roce 2020 limit 170 900 korun (14 242 Kč na osobu a měsíc). Započítány budou jen běžné příjmy za rok 2020 – zdanitelné příjmy, důchody…

realitní zpravodaj

21. 10. 2021

Kupujete starší nemovitost? Nezapomeňte zkontrolovat otopný systém

Mnoho úprav lze provádět, i když už v domě budete bydlet. Někdy jen vymalujete obytné místnosti, přihlásíte energie, zatopíte a je hotovo. Pokud je však ve špatném stavu otopná soustava, je lepší…

realitní zpravodaj

17. 8. 2021

Nemovitosti v nabídce

ulice Na Pokraji, Kamenice
28 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Skopalíkova 3766/27, Brno
640 000 Kč
prodej
prodej
ulice Severní, Česká Lípa
10 500 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies