Blíží se nové kotlíkové dotace. Ušetřit bude možné až 95 % pořizovacích nákladů
V rámci nové etapy programu Nová zelená úsporám mohou žádat domácnosti o výměnu zastaralého kotle za nový. Nízkopříjmové domácnosti si však mohou počkat na kotlíkové dotace, které budou vypisovat kraje počátkem roku 2022. Tyto výzvy mohou pokrýt až 95 % nákladů na pořízení nového tepelného zdroje.
Kdo může žádat
Domácnosti s čistým příjmem, který nepřekročil v roce 2020 limit 170 900 korun (14 242 Kč na osobu a měsíc). Započítány budou jen běžné příjmy za rok 2020 – zdanitelné příjmy, důchody a vybrané typy dávek. U nezletilých dětí a studentů do 26 let žijících ve společné domácnosti s žadatelem se počítá nulový příjem. Domácnosti, kde žijí jen důchodci se starobním důchodem nebo invalidním důchodem 3. stupně, mají na dotace nárok automaticky. Nemusejí tedy dokládat příjmy a mohou automaticky žádat o kotlíkové dotace s 95% dotací.
Žadatel musí být vlastníkem nebo spoluvlastníkem nemovitosti, tedy rodinného nebo bytového domu, bytové jednotky nebo trvale obývaného rekreačního objektu. Kotlíkovou dotaci lze získat i na chatu – resp. trvale obývaný rekreační objekt, který je ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví žadatele.
Na co je možné získat podporu
Na výměnu kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. Podpora bude poskytována na instalace realizované od 1. 1. 2021 ve výši 95 % ze způsobilých výdajů do maximální výše dotace. Výše podpory na plynový kondenzační kotel minimálně energetické třídy A to bude 100 000 Kč na elektrická a plynová tepelná čerpadla min. energetické třídy A+ a na kotel na biomasu stejné třídy je to 130 000 Kč. Na výměnu plynového kotle není možné kotlíkovou dotaci čerpat.
Co je třeba doložit k žádosti a co po výměně kotle
Žádosti bude možné podávat na krajských úřadech od počátku roku 2022. K žádosti je mimo formuláře třeba doložit doklad o kontrole technického stavu a provozu původního zdroje tepla (žadatel prokáže, že původní zdroj splňoval třídu kotle vhodnou k výměně), doklady prokazující vlastnický vztah k nemovitosti (např. výpis z katastru nemovitostí), fotodokumentaci stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a na komínové těleso.
Po výměně starého kotle je třeba předložit úřadu fotodokumentaci nově instalovaného zdroje tepla, doklad o instalaci a uvedení zdroje do provozu, v případě obnovitelných zdrojů energie vystavený oprávněnou osobou, protokol o revizi spalinové cesty podle vyhlášky č. 34/2016 o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty, zprávu o montáži zpracovanou oprávněnou osobou, potvrzení o ekologické likvidaci starého kotle a účetní doklady (faktury a bankovní výpisy nebo jiné doklady potvrzující zaplacení kotle i prací s výměnou souvisejících). Do výdajů je možné zahrnout pořízení nového topidla, náklady na jeho instalaci a stavební práce, výdaje za novou nebo zrekonstruovanou otopnou soustavu nebo nezbytné zkoušky, měření a zpracování dokumentace.
Pro bližší informace je dobré sledovat webové stránky www.kotlikydotace.cz. V případě odborných dotazů se lze také obrátit e-mailem na Státní fond životního prostředí (dotazy@sfzp.cz), zavolat na zelenou linku 800 260 500, nebo navštívit příslušné pracoviště krajského úřadu.
Související články
Nová zelená úsporám vstupuje do nové etapy a přináší významné novinky
Nová zelená úsporám šetří výdaje za energie i náklady na vstupní investice Cílem nově připraveného programu bylo zahrnout dotace pro úsporné bydlení pod jeden program, ze kterého budou moci majitelé…
realitní zpravodaj
20. 9. 2021
Kupujete starší nemovitost? Nezapomeňte zkontrolovat otopný systém
Mnoho úprav lze provádět, i když už v domě budete bydlet. Někdy jen vymalujete obytné místnosti, přihlásíte energie, zatopíte a je hotovo. Pokud je však ve špatném stavu otopná soustava, je lepší…
realitní zpravodaj
17. 8. 2021
Nový trend - aktivní dům. Čím se liší od pasivního?
Běžná novostavba rodinného domu spotřebuje 80-140 kWh/m2. Náklady na vytápění se stále pohybují v řádech desetitisíců. A i když se stavějí stále úspornější budovy, stejně je spotřeba energie na…
realitní zpravodaj
11. 11. 2020
Rekuperace zvýší hodnotu vašeho domu
Nové předpisy pro stavbu rodinných domů se zaměřují na úspory energie, a to nejen formou zateplení a použitím stavebních materiálů, ale také instalací nových moderních forem vytápění a větrání. Velmi…
realitní zpravodaj
20. 7. 2020
Nízkoenergetický rodinný dům. Od roku 2020 jiný nepostavíte
20.12.2019 - Od 1. ledna 2020 vstupuje v platnost vyhláška č. 78/2013 Sb., zpřísňující podmínky týkající se energetické náročnosti budov. Od nového roku lze tedy stavět pouze budovy s téměř nulovou…
realitní zpravodaj
20. 12. 2019