Je lepší koupit byt před nebo po rekonstrukci?
Kupujete-li starší byt, nebo naprosto nový od developera, cena se bude lišit nejen podle plochy bytu a lokality, ale také podle toho, v jakém stavu byt je. I stav nového bytu může být velmi rozdílný, zařízený úplně, či bez příček a vybavení. To pak také určuje jeho cenu.
Starší byt po rekonstrukci může být výhrou v loterii
Když kupujete starší byt, může mít velmi rozdílnou úroveň. Některé byty jsou kompletně zrekonstruované a moderně vybavené. Ty se pak prodávají za cenu odpovídající takřka novému developerskému projektu. Některé mohou být i dražší, pokud jsou umístěny v atraktivních lokalitách, kde je dostatek služeb, obchodů i dobrá dopravní dostupnost. To totiž nemusejí mít ani dobré developerské projekty, které často vznikají na krajích měst či v místech, kde se infrastruktura teprve buduje.
Byt před rekonstrukcí bývá nejlevnější
Starší byt před rekonstrukcí by měl být nejlevnější. Bude vyžadovat značné investice, které by ovšem měl posoudit odborník. Při dnešních změnách cen se málokdo orientuje na trhu stavebních prací a materiálů a není schopen obsáhnout, co vše bude v daném bytě třeba renovovat. Proto je dobré, když zájemce nebo jeho makléř pozve do bytu stavebního technika, který posoudí stav bytu a připraví návrh potřebných oprav. Z takového materiálu se pak dá vyjít při výpočtu financí, které bude třeba do bytu investovat. Jedině tak lze dojít ke konečné ceně, kterou vás bude byt stát, než v něm bude možné kvalitně bydlet.
Nový byt – standardní vybavení nebo shell & core?
Pojmem shell & core se označují byty v novostavbách, které jsou předávány po dokončení hrubé stavby, tedy bez dokončujících úprav interiéru, včetně příček. Obvykle si vlastník sám rozhoduje o tom, kde budou příčky, vybere si vnitřní dveře, podlahové krytiny, obklady, typ schodiště, sanitární vybavení, někdy i okna, jejich styl a tvar.
Prodej v tomto stádiu je výhodný pro obě strany, šetří peníze a čas budoucího vlastníka i developera. Vlastník má velký prostor pro uplatnění svých představ o bydlení a developer se nemusí zabývat individuálními požadavky jednotlivých klientů na různé změny, ať již to jsou jinak umístěné příčky, odlišné obklady, podlahové krytiny a podobně.
Byt ve stavu shell & core je tedy značně odlišný od běžného nového bytu, který je standardně (nebo i nadstandardně) zařízen a vybaven omítkami, podlahami, sanitou, případně dle dohody i kuchyňskou linkou. Tento byt je nutno přijmout ve stavu, v jakém je, nebo se s developerem dohodnout na změnách, které však s sebou vždy přinesou vícenáklady.
Při prodeji zařízeného bytu záleží na kvalitě zařízení
Nemusí vždy platit pravidlo, že zařízený byt se prodává hůře než prázdný. Záleží totiž na tom, čím a jak je zařízen. Starší zařízené byty, v nichž dosud někdo bydlel, se prodávají výjimečně. Lidé se většinou stěhují se stávajícím zařízením nebo si touží byt naprosto nově vybavit podle svého vkusu. A tak tyto typy bytů kupují většinou ti, kteří jsou ve městě, či dokonce v zemi, noví a potřebují rychle bydlet. Byt zařízený starším nábytkem přivítají také studenti nebo lidé, kteří hledají startovací byt a jejich finanční prostředky jsou napjaté.
Ovšem v zahraničí je běžná varianta, že investor byt koupí, vyklidí, kompletně zrekonstruuje a vybaví. Pak jej prodá. Tento styl prodeje bytů k nám ještě tak úplně nedorazil, i když někteří investoři již své luxusní nemovitosti zařízené nabízejí. Zdálo by se, že si takové byty hledají složitěji majitele, ale někdy opak může být pravdou.
Pokud člověk není sám designér, nemá přehled v oboru, musel by stylovému zařízení bytu věnovat stovky hodin času nebo zařízení stejně svěřit odborníkovi. Kdežto při koupi bytu zařízeného na míru mu tato fáze odpadne, a navíc se může hned nastěhovat.
Každá varianta má svá pro i proti. Samozřejmě je to především záležitost finanční. Koupit starší byt před rekonstrukcí nebo nový byt ve stavu shell & core znamená, že náklady na zařízení bytu jsou čistě ve vašich rukách. Ovšem vyžádá si to nemalé úsilí a spoustu času. Kupní cena nového či zrekonstruovaného a luxusně zařízeného bytu bude určitě vyšší. Vlastník ale ušetří čas a může okamžitě bydlet.
Související články
Je možné použít na prodej nebo pronájem nemovitostí vzorové smlouvy z internetu?
Nájemní smlouva k nemovitosti Dobře sepsaná nájemní smlouva je předpokladem seriózního smluvního vztahu mezi pronajímatelem a nájemcem. Pokud pronajímatel zakoupil investiční byt, má činžovní dům, v…
realitní zpravodaj
20. 7. 2021
Cenu nemovitosti ovlivňuje její technický stav. Jak výrazně?
Kvantitativní parametry Jsou to takové, které lze změřit. Patří mezi ně celková zastavěná plocha, součet zastavěných ploch jednotlivých podlaží, celková podlahová plocha stavby, čistá podlahová…
realitní zpravodaj
26. 4. 2021
Co vše může ovlivnit čistý výnos nemovitosti
V procesu nákupu investiční nemovitosti a stanovení její skutečné ceny hraje její využití podstatnou roli. Předpokladem je samozřejmě řádné zanesení nemovitosti v katastru a její zkolaudování dle…
realitní zpravodaj
16. 11. 2020
Kupujete nemovitost? Zeptejte se i na to, co není vidět
Představte si, že si zakoupíte starší dům, který pěkně zařídíte. Najednou přestane odtékat myčka. A instalatér zjistí, že závada není v čerpadle, nýbrž v kanalizaci, která vede z domu kamsi přes…
realitní zpravodaj
9. 11. 2020
Koho informovat o rekonstrukci bytu
Stavební úřad, bytové družstvo a SVJ Stavební zákon užívá pro rekonstrukci pojem stavební úprava. Ta je definována jako rekonstrukce bytu, která mění dokončenou stavbu, ale zachovává vnější půdorys…
realitní zpravodaj
11. 2. 2020