Jaký je rozdíl mezi stavebním pozemkem a parcelou?

realitní zpravodaj

7. 6. 2021

Pozemkem se podle katastrálního zákona rozumí část zemského povrchu oddělená od sousedních částí hranicí územní jednotky, katastrálního území, hranicí vlastnickou, či hranicí stanovenou regulačním plánem, územním rozhodnutím nebo územním souhlasem, případně hranicí jiného práva. Parcelou je pak pozemek, který je geometricky a polohově určen, zobrazen v katastrální mapě a označen parcelním číslem.

Pozemek nelze úplně zničit. Lze jen ovlivnit jeho hodnotu, a to někdy velmi podstatně. Pozemky se liší především svým umístěním a využitím z hlediska technického, právního a komerčního. Hodnotu pozemku může zvýšit, nebo naopak snížit, změna územního plánu. 

Ke zvýšení hodnoty přispěje také vybavení inženýrskými sítěmi, dostupnost dopravy a další infrastruktury. V budoucnu lze předpokládat, že obce a developeři se budou snažit dosáhnout zvýšení cen pozemků určených pro bytovou výstavbu i úpravou okolí. Vždyť pohled jiskřící hladinu jezírka je naprosto odlišný od pohledu na bahnitý prostor bývalého rybníku zarostlý náletovými rostlinami.

Investice do pozemku se vyplatí
Zakoupení pozemku je bezpečným uložením peněz a během několika let i jejich zhodnocení. Je to v podstatě nejméně riziková investice. Pokud budete potřebovat peníze, lze pozemek prodat, nebo jej použít jako bankovní zástavu. Navíc se nemusí prodávat celý. Lze jej rozdělit a prodat jen část, nebo prodat zvlášť jednotlivé části – nové pozemky.

Při nebezpečí zvýšené inflace znamená pozemek jistotu, která ochrání vaše peníze před znehodnocením. Ani v době krize nikdy neklesne pozemek v ceně tolik, jako byt, nebo jiný finanční nástroj, jako například akcie.

Pozemek lze také snadněji udržovat. Pokud koupíte dům jako investici, musíte jej udržovat v dobrém provozuschopném stavu. V případě pozemku stačí často dbát na oplocení, případně jej občas posekat. Mimo daně z nemovitosti nemá pozemek žádné nároky na další náklady, jako jsou energie, poplatky do fondu oprav a podobné.

Možná rizika
Pozemky jsou v podstatě nezávislé na společenském zřízení, formách vládnutí i na ekonomických změnách. Výjimkou je několik historických etap. U nás to byla pozemková reforma v roce 1919 a komunistický únorový převrat roku 1948, po němž následovala krádež pozemků státem, schovaná pod akci „Kulak“, což byla v podstatě likvidace soukromých zemědělců.

Reálně se může objevit nečekaná regulace ze strany obce, změna územního plánu, nebo regulace požadovaná orgány ochrany životního prostředí, která případně omezí funkčnost pozemku či výstavbu na něm. Problémem může být také připojení na sítě.

Co při nákupu pozemku sledovat
Ověřte si v katastru nemovitostí veškeré náležitosti. Zda na něm neváznou zástavní práva, zda jsou dobře stanoveny hranice pozemku. Zajděte na stavební úřad, na obecním úřadě se podívejte na územní plán, případně na regulační plán. Jestliže chcete na pozemku stavět, prověřte případné možnosti změny plánu, umístění stavby a také veškeré možnosti přístupu na pozemek a k inženýrským sítím.

Nechcete-li stavět a máte pozemek jako investici, i tak jej můžete využít, a tím dále zhodnotit vložené prostředky. Může sloužit například jako zahrada, zdroj rychle rostoucích dřevin, pro pěstování ovoce a zeleniny, nebo třeba pro zapůjčení na zahradní slavnosti, nebo pro letní ubytování turistů.  

Pozemek představuje trvalou hodnotu, je to přírodní zdroj, který nelze zmnožit, nahradit nebo totálně zničit. A právě proto se cena pozemků bude stále zvyšovat. Jsou tak v podstatě nejjistější investicí, která v budoucnu neztratí svou cenu.

Související články

Na co si dát pozor při koupi stavební parcely

Pro pozemek je důležité, že se jedná nejen o část zemského povrchu, ale také že může vzniknout jen za předpokladu, že má zákonem stanovené hranice. To mimo jiné znamená, že je také geometricky a…

realitní zpravodaj

4. 5. 2021

Napojení pozemku na inženýrské sítě. Kdo to zaplatí?

Zasíťované pozemky mají přivedené přípojky sítí na hranice pozemku. Složitější je, pokud sítě sice na hranici pozemku jsou, ale nemají kapacitu novou přípojku pojmout. Provozovatel pak nemusí…

realitní zpravodaj

14. 10. 2020

Kupujete stavební pozemek? Prověřte si, zda je opravdu stavební

Územní plán Územní plán se zpracovává na základě  zásad územního rozvoje, které schvaluje krajské zastupitelstvo pro celý kraj. Obecní zastupitelstvo pak zpracovává a schvaluje územní plán, který…

realitní zpravodaj

13. 5. 2020

Jakou vybrat ideální velikost pozemku pro stavbu rodinného domu

Jaký pozemek koupit Možná jste se ještě nerozhodli, zda stavět rodinný dům či ne. Jestliže se vám však nabídne vhodný pozemek pro stavbu domu, neváhejte. Pozemek v dobré lokalitě může být i výnosnou…

realitní zpravodaj

3. 3. 2020

Chystáte se postavit rodinný dům? Neudělejte chybu hned na začátku a pečlivě prostudujte územní plán

29.10.2019 - Každá stavba musí být řádně umístěna. Účelem rozhodnutí o umístění stavby je, aby stavební úřad zjistil, zda je stavba umísťována v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše, a zda…

realitní zpravodaj

29. 10. 2019

Nemovitosti v nabídce

ulice Panská, Olomouc
9 100 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Dvořákova 1210, Uherské Hradiště
11 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení cookies