Šetřit na právníkovi u obchodu s nemovitostí se nemusí nevyplatit

realitní zpravodaj

7. 12. 2009

7.12.2009 - Přestože se všeobecně ví, že se při koupi či prodeji nemovitosti nevyplatí šetřit na konzultaci s právníkem, existuje stále dost Čechů, kteří s úmyslem ušetřit peníze, podepisují kupní smlouvy zbrkle, aniž jim rozumí. Nedokáží totiž odhadnout rizikovou transakci, a tím se mohou připravit i o nemalé peníze.

Jeden z nejčastějších případů tvoří lidé, kteří bez rozmyslu (a bohužel mnohdy s neoprávněnou důvěrou) podepíší realitním kancelářím smlouvy o zprostředkování a následně v případě nečinnosti realitní kanceláře, nebo jejích špatných služeb, mají problém se z takových smluv vyvázat. „Kdyby se tito lidé alespoň krátce poradili s právníkem dříve, nemuseli by se do těchto problémů dostat,“ popisuje praxi advokát Tomáš Philippi, který zároveň provozuje server jaknabydleni.cz Podle něho v řadě případů nejsou lidé schopni dostatečně rozpoznat rizikový obchod, a tudíž v mnoha případech teprve po právní konzultaci zjistí, že daná koupě pro ně může představovat rizika, o nichž neměli ani tušení.

Počet lidí, kteří ale v současnosti vyhledávají právní pomoc při koupi bydlení, postupně narůstá. Kupující si začínají uvědomovat nebezpečí, která při neodborném postupu nebo při absenci dobré smlouvy mohou nastat. Realitní kancelář AAABYTY.CZ zveřejnila statistiku, ve které uvádí, že se na její právní oddělení obrátilo za poslední rok mnohem více lidí, než tomu bylo v letech předchozích a oproti loňskému roku je to nárůst o čtvrtinu. Zhruba ve třetině případů jde přitom stejně jako v minulosti o kupující nebo prodávající, kteří důvěřovali neseriózní realitní kanceláři a dvě třetiny postižených tvoří ti, kteří se rozhodli pro nákup na vlastní pěst. „Nejčastějším důvodem nezdarů jsou chyby v kupních smlouvách, přehlédnutí zásadních faktů, neřešení právních i věcných vad nebo nekvalifikované poskytování služeb malými realitními kancelářemi. Počet případů stále stoupá. Paradoxní je, že většina poškozených se neobrátila na velkou realitní kancelář ze strachu před vysokou provizí. To je samozřejmě nesmysl. Výše provize se nehledě na velikost kanceláře pohybuje mezi třemi a pěti procenty z prodejní ceny. Avšak objem služeb je u velkých kanceláří nepoměrně větší,“ uvedl k situaci Otakar Šmíd, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Častý problém v sobě skrývají  také podpisy developerských smluv. Lidé uzavírají jednoduché rezervační smlouvy a skládají peníze na něco, co není ještě postavené a tudíž to nelze zkontrolovat. Navíc z textu rezervační či předkupní smlouvy nelze jasně zjistit, jak bude vypadat text kupní smlouvy samé a k čemu se v ní developer zaváže. „Ve většině takových smluv chybí podstatná zajištění kupujícího pro případ porušení povinností developerem a zejména pro případ jeho prodlení s výstavbou či dokončením. Že nemají kupující na developera žádné páky, jak jej přinutit k plnění smlouvy, si uvědomí až tehdy, když už  potřebují bydlet, přičemž zároveň už většinou hradí čerpanou hypotéku,“ upozorňuje advokát Philippi.

A kolik peněz taková právní pomoc stojí? „Cena za právní pomoc je různá a záleží vždy na typu smlouvy, jejím obsahu i kontextu transakce. Není však v žádném případě důvod se obávat, že by taková právní služba měla být v běžné transakci nějak výrazněji nákladná. Klient by si měl uvědomit, že pokud transakci nenechá prověřit a případně řešit zkušeným právníkem, může následně přijít o mnohem více peněz než tvoří odměna za právní služby. Doporučuji tedy vždy oslovit zkušeného advokáta, ale pokud se vám nabídka jeho služeb nebo cena nebude zdát vhodná, můžete vždycky oslovit jiného,“ radí na závěr Tomáš Philippi.

Jitka Vrbová

Nemovitosti v nabídce

ulice Smotlachova, Praha
9 323 153 Kč
prodej
prodej
ulice Josefa Kajetána Tyla, Sokolov
8 000 Kč/měsíc
pronájem
pronájem
ulice Smotlachova, Praha
6 773 768 Kč
prodej
prodej
Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies