V Praze se prodává levné nebo naopak luxusní bydlení
25.11.2009 - Cenová hladina nemovitostí v Praze zůstává i nadále největší v celém Česku. Dle údajů poradenské společnosti v oblasti realit King Sturge se zde průměrná cena nového bydlení pohybuje kolem 60.000 Kč za m2, u starších bytů pak v průměru 43.000 Kč za m2.
Současná nálada na trhu realit není hodnocena příliš optimisticky. „Na jedné straně jsou nespokojení majitelé, že prodávají pod cenou, developeři nemají rozprodané byty ještě před výstavbou ani po ní a na druhé straně nespokojení klienti, že na bytech váznou zástavy, nebo že nemohou sehnat svou vysněnou nemovitost,“ hodnotí situaci Luboš Dostál, ředitel Ireality Praha. Podle Ondřeje Novotného z King Sturge i přesto krize přinesla i pozitivní aspekty, a to hlavně pro kupující.„Krize jednoznačně posílila pozici kupujících. Klienti si pečlivě vybírají, více sledují klíčové parametry nemovitosti (lokalitu, kvalitu nemovitosti, provedení exteriéru a interiéru projektu, jeho okolí apod.) a zvykli si více vyjednávat. Díky krizi developeři více naslouchají svým klientům a jsou více nakloněni plnit jejich požadavky,“ uvádí.
Největší zájem je v Praze zejména o nejlevnější nemovitosti. „Teď se prodává jen to nejlevnější nebo naopak nejdražší, ale jen málo toho mezi tím, tedy například 2+kk za 6 milionů,“ říká Dostál. Na odbyt jdou dnes přitom hlavně projekty hotové po kolaudaci, kam je možné se ihned nastěhovat. „Takzvané papírové projekty – tedy novostavby před prvním výkopem – aktuálně důvěru zákazníků nemají. Klienti jsou k míře potenciálního rizika citlivější,“ podotýká Otakar Šmíd, ředitel AAABYTY.CZ. Největší zájem o bydlení přetrvává v oblíbených částech, tedy Praha 1, 2, 5 a 6. a dále pak o pozemky na výstavbu rodinných domů. Nízký zájem je pak o pozemky pro větší investiční záměry, ať už v komerční nebo rezidenční sféře.
Výstavba nových rezidenčních projektů se v hlavním městě realizuje minimálně a spíš se dokončují stavby započaté. „Developeři, kteří jsou závislí na bankovním financování, nejsou schopni plnit požadavky bank týkající se vysokého procenta předprodejů a více vlastních prostředků (v obou případech kolem 50%). V současné době zahajují výstavbu pouze developeři, kteří mají majoritně jiné zdroje financování než bankovní. Těch je bohužel menšina (jedná se třeba o Central Group),“ informuje Ondřej Novotný.
Související článek:
Reality Praha: nových projektů vzniká málo
Jitka Vrbová