Nejodolnějším státem v realitní krizi je Belgie
22.10.2009 - Že se realitní trh změnil a obchodníci si tak musejí zvykat na jeho drsnější podmínky, si za poslední rok zkusily na vlastní kůži bez výjimky všechny realitní společnosti téměř po celém světě. Podle prezidenta realitní společnosti ERA Europe Francoise Gagnona funguje realitní trh v cyklech.
Je to známá věc, ale lidé ji stále neberou vážně. Důkazem toho je index cen, který vznikl v sedmdesátých letech ve Velké Británii a později také v USA. Po nárůstu cen nemovitostí vždycky přichází pád a zase naopak. Nárůst cen nemovitostí byl však v letech 2006 - 2007 tak velký, že pád z této výšky bolet prostě musel.
Realitní společnost ERA Europe přišla tento týden s výsledky svého průzkumu o situaci na realitním trhu, a protože realizuje své obchodní aktivity v 18 zemích celé Evropy, nabízí pohled na situaci také do ostatních evropských lokalit. Vítězně z výzkumu vycházejí země, které si zachovali konzervativní přístup k poskytování hypoték jako třeba Belgie.“Zatímco se jim tedy v minulosti ostatní země posmívaly, nyní si přejí být na jejich místě,“ podotkl vtipně Gagnon.
Český trh začíná pomalu žít
V České republice docházelo k nárůstu cen nemovitostí nepřetržitě asi 15 let. Ani nám se nevyhnula krize, která způsobila horší dostupnost hypoték, pokles celkových objemů transakcí realitních kanceláří a samozřejmě i snížení cen nemovitostí. To ale není tak horké, jak by se mohlo zdát. Pokles prodejů na konci roku 2008 a počátku roku 2009 dosáhl propadu přibližně 30%. Jak se ale zdá, český realitní trh opět ožívá. Třeba jen v porovnání února a března 2009 s červnem a červencem 2009 vzrostly prodeje ve společnosti ERA Reality v každé její kanceláři o 17%.
„Ceny nemovitostí poklesly v rozmezí 5 - 7%. Týká se to ovšem nejvíce panelových domů a nemovitostí na okraji měst. Atraktivní nemovitosti v centrech a v jeho blízkosti si cenu udržely,“ řekl na tiskové konferenci Miroslav Vanka, ředitel pražské pobočky Era Seven Reality. Jeho kolega z berounské pobočky společnosti Vladimír Majer k tomu dodal, že je potřeba změnit ale dosavadní fungování realitních kanceláří a přizpůsobit ho struktuře trhu, která se najednou liší. „Velmi výrazně například vzrostl zájem o pronájmy, “ uvedl jeden z výrazných realitních trendů.
Propad cen v Černomoří
Pokud se podíváme na situaci v evropských zemích, tak velké problémy mají třeba v Irsku, Velké Británii a také Holandsku. Podle Gagnona je to důsledek velmi liberálního přístupu k poskytování hypoték. Například Lucembursku klesl za posledních 8 měsíců prodeje o 10%, ale ceny neklesají - drží se na úrovni roku 2008, což má za následek to, že se vůbec neprodávají. Výrazný propad cen je patrný ale naopak v Bulharsku, kde v porovnání s první polovinou roku 2008 se stejným obdobím roku 2009 zde nastal pokles cen až o 25%. Prodeje nemovitostí šly dolů dokonce o 30 - 40%. „Dobrá zpráva je, že je nyní ideální možnost kupovat nemovitost u Černého moře,“ uvedl Gagnon.
Lépe na tom není ani jeho severský soused - Rumunsko. Za posledních pět let zde vzrostly ceny realit bleskovou rychlostí, a to až o 400 %. V prvních třech měsících letošního roku tak starší byty v hlavním městě zlevnily až o 30 procent, pokles nových nemovitostí je závislý na poloze - v centu města je pomalejší než na okraji. Odborníci však předpovídají v nadcházejících dvou až tří letech propad cen o dalších asi 20%.
Naopak nejmenší pokles ze všech evropských zemí zaznamenalo Švédsko. Zde se ceny domů propadly jen o 4% a jednou z mála zemí, kde nenastal dokonce žádný pokles cen, je Belgie. Je to dáno hlavně její nezávislou ekonomikou, zahraničními investory a konzervativním přístupem k obchodování na realitním trhu.
Vysoké provize
Z výsledků průzkumu společnosti ERA Reality vzešlo ještě jedno další zajímavé zjištění, které se týká výše provizí realitních kanceláří. Zatímco průměr Evropské unie se pohybuje kolem 3,3% z hodnoty nemovitosti, naše republika tento průměr ještě převyšuje. Realitní obchodníci v Česku dostávají přibližně čtyři procenta z ceny nemovitosti. Více než u nás pak získávají snad jen obchodníci v Německu (5,1%), Turecku (5%) a Francii (4,7%). Naopak nejnižší provize jsou pak ve Velké Británii (1,5%). V budoucnu je však velmi nepravděpodobné, že by u nás výše provize za zprostředkování realitního obchodu měla klesnout.
Jitka Vrbová