1. etapa projektu Šantovka Olomouc má konkrétní podobu

realitní zpravodaj

22. 9. 2009

22.9.2009 - Obchodně–společenské centrum Šantovka už má svoji konkrétní podobu. Architekti londýnského ateliéru Benoy ve spolupráci s českobudějovickým Ateliérem 8000 dokončili svoje návrhy a představují je olomouckým radním i veřejnosti. Nové centrum bude prvním objektem budoucí čtvrti Šantovka, která se stane součástí Olomouce. Multifunkční centrum vznikne na ostrově mezi rameny řeky Moravy a kromě zhruba 160 prodejen, restaurací a míst ke kulturnímu vyžití nabídne i velkokapacitní parkoviště a dostatek zelených prostor. První návštěvníky uvítá Galerie Šantovka koncem roku 2012.

Na místě, kde ještě donedávna stál nevyužívaný a zdevastovaný komplex bývalé továrny Milo, vyroste v blízké budoucnosti multifunkční centrum, nabízející obchodní i rekreační aktivity. Prostor, který byl po léta Olomoučanům uzavřen, se tak stane novou vstupní branou do historického centra a jeho přirozenou spojnicí s jižními částmi města. "Velká pozornost je věnována revitalizaci zeleně a vodního toku. Projekt se snaží za současného respektování všech požadavků ochrany přírody zpřístupnit břehy pro veřejnost, realizovat cyklostezky a veřejné plochy v blízkosti vodního toku a obnovit místy nefunkční biokoridor u jednoho z ramen řeky", uvedl ředitel společnosti Benoy Robert Bishop k připravovaným návrhům. "Umístění objektu a jeho dobré dopravní, prostorové i funkční návaznosti v rámci města vytváří z navrhovaného obchodně – společenského centra novou atraktivní destinaci v Olomouci, která významně posiluje a zejména zkvalitňuje stávající maloobchodní nabídku a nabízí návštěvníkům kulturní a rekreační vyžití ve volném čase", dodal Robert Bishop. Jeho kancelář připravila design a rozmístění jednotlivých budov areálu v této fáze projektu. Přístupové cesty do obchodní galerie naplánovali architekti ve spolupráci s olomouckým Alfaprojektem a Stavoprojektem. Z centra města se návštěvníci dostanou do Šantovky tramvají nebo pěšky lávkou navazující na Kateřinskou ulici a vedoucí nad stávající třídou 17. listopadu. Ta vyústí přímo do prvního patra nákupní galerie. Auta se pak do velkokapacitního parkoviště dostanou novou silnicí od Velkomoravské ulice, kudy je plánována i tramvajová trať směřující od tržnice do jižní části města. "Hlavní parkovací kapacita se nachází v podzemních prostorách centra. Hlavní vjezd do galerie je z nového jižního napojení, vedlejší vjezd je pak z ulice Polská na severu objektu a z východu pak bude sloužit příjezd z Wittgensteinovy ulice. Doplňková parkovací kapacita se nachází na střeše obchodního centra, kde bude sloužit zejména zákazníkům kulturní a zábavní části projektu. Příjezd na střešní parking je zajištěn pomocí rampy nacházející se na jižní fasádě objektu obchodního centra", upřesňuje možnosti parkování spolumajitel Ateliéru 8000 Martin Krupauer. Při projektování multifunkčního centra architekti počítali s možností přivést do areálu tramvajovou trať, která by pokračovala na Nové Sady. Po jednáních s městem je jasné, že i vedení Olomouce tuto myšlenku uvítalo. Architekti se snaží, aby byla Šantovka dobře přístupná a stala se příjemným místem pro trávení volného času a nakupování. "Zeleň je integrovaná také do veřejného prostoru před obchodním centrem. Díky návrhu atypických prostorových prvků na střeše parkingu je umožněno vysázení vzrostlých stromů a dalších zelených prvků, doplněných městským mobiliářem. Na břehu východního ramene se charakter zazeleněných ploch více blíží rostlé přírodní zeleni a vytváří zelený pás. Zeleň je doplněna stezkami a chodníky pro pěší," popisuje Matin Krupauer.

V první etapě projektu vznikne zhruba 30 tisíc metrů čtverečních nákupních ploch, 15 tisíc metrů čtverečních pak připadne pro služby, zábavu a administrativní potřeby centra. Parkoviště o rozloze více než 30 tisíc metrů čtverečních pak pojme více než 1000 automobilů.

Projekt Šantovka i nadále pokračuje podle plánu a ani současná ekonomická situace ve světě a u nás jeho realizaci nijak neohrozí. Projekt Šantovka je absolutní prioritou pro všechny zúčastněné investory.

Nová čtvrť Šantovka vyroste na místě v současnosti nevyužívaného a zdevastovaného areálu bývalé továrny Milo. Vznikne zde více než 200 tisíc m? nových ploch, z nichž více než třetina bude patřit obchodům, restauracím nebo například multikinu. V Olomouci tak do roku 2015 vznikne rozsáhlé centrum za téměř deset miliard korun, které na ploše 12 hektarů zahrne moderní nákupní a zábavní plochy, bytové domy, a kanceláře. Nebudou chybět odpočinkové zóny, cyklistické stezky, dětská hřiště. Projekt počítá i se začleněním veřejné dopravy do života v nové čtvrti.
        

Související články:
Nová čtvrť Šantovka v Olomouci již v roce 2015

Zdroj: Mgr. Juraj Aláč, mluvčí projektu Šantovka

Copyright © 2006–2024 EuroNet Media s.r.o. | www.realitycechy.czZpracování osobních údajůNastavení souhlasu s cookies