Hypoteční makléř: Doba na nákup nemovitosti je určitě příznivá...
3.8.2009 - Hypoteční trh v České republice vykazoval v posledních letech značný růst, který byl zastaven až příchodem ekonomické recese na podzim roku 2008. Jaký byl vstup do nového roku a co uškodilo českému trhu s hypotečnímu úvěry nejvíce jsme se zeptali Ing. Libora Ostatka, ředitele společnosti GOLEM finance s.r.o. a spoluzakladatele českého hypotečního bankovnictví, který pracoval 10 let v hypotečním managementu bank jak v ČR, tak v zahraničí.
Jak hodnotíte I.pololetí roku 2009?
"Řečí čísel nic veselého. Za první pololetí se poskytlo bez mála 24 tisíc hypoték v celkovém objemu 40,1 mld. Kč. V meziročním srovnání s 1. pololetím loňského roku je pokles objemu -33%, v počtu hypoték pak -30%. Není tedy pochyb, že odvětví hypotečního financování čelí útlumu a je obrazem ekonomické recese, která u nás letos začala být zřetelnější pro větší část populace.
Banky už na přelomu roku začaly zpřísňovat podmínky poskytnutí hypotéky a dostupnost hypotéky se výrazně omezila. Banky zdražily rizikovější typy hypoték: 100% hypotéky zdražily v průměru o 0,5%, hypotéky bez prokazování příjmu zdražily řádově v procentech, pokud je banka nepřestala poskytovat vůbec. Pozitivním, velmi důležitým, faktem bylo to, že nezdražily hypotéky na 70% a 85%, zde se úroková sazba celé první pololetí drží v rozmezí 5% až 6%. První pololetí bývá tradičně svými výsledky lepší než 2. pololetí roku. V optimistickém scénáři předpokládáme opak a odhadujeme, že se poskytne 82,5 mld. Kč. Pokud však bude druhá polovina roku tradičně slabší, bude celkový objem hypoték letošního roku v rozmezí 75 až 78 mld. Kč. Jen pro srovnání, za rok 2008 se poskytlo hypoték za více než 117 mld. Kč."
Co podle vás nejvíce uškodilo trhu s nemovitostmi v České republice?
"Řekl bych, že médii importované a dále živené zkreslené informace a scénáře, které k nám přicházely především z trhů USA a Velké Británie. Na těchto trzích došlo k zásadním poklesům a změnám na trhu nemovitostí a obecně se vycházelo z předpokladu, že svět je dnes globalizován a nás čeká něco podobného. Dopad na chování klientů byl zřejmý, ale nejenom klienti reagovaly, ale i banky výrazně omezily hypotéky nad 85% hodnoty nemovitosti. Každý trh je specifický a unikátní. Je velmi pozitivní, že se zatím u nás drastické scénáře západních trhů nerealizovaly a věřím, že ani nenastanou. Realitní trh vnímám jako relativně stabilní a to, co probíhá je logické, souvisí to s obdobím ekonomické recese, kdy je pokles poptávky zákonitý. Pozitivním efektem bude očistný proces. Zkrátka stejně tak jako v našem oboru hypotečního makléřství, tak i v realitním sektoru přežijí subjekty, které jsou flexibilní, mají dobrou strategii, systém řízení a zaměří se na kvalitní služby a produkty pro své klienty."
Co byste doporučili lidem, kteří aktuálně zvažují koupi nemovitosti, koupit nebo vyčkat?
"Doporučil bych následující pravidlo, které se mi v životě opakovaně osvědčilo: „Jestliže chcete žít průměrný život, jestliže chcete dosáhnout průměrných výsledků, pak běžte s davem. Jestliže chcete úspěch a štěstí, vystupte z davu a řiďte se sami sebou, spoléhejte se na sebe a svoje schopnosti, ne na dav.“ Ti, co jdou s davem ať tedy vyčkávají. Ti, co si věří, umí si svoji příležitost k nákupu nemovitosti srovnat v hlavě, ať neváhají, hledají a kupují. Budou odměněni. Doba na nákup nemovitosti je určitě příznivá, jen najít to, co chci, pak už stačí vyjednat dobrou cenu."