Realitní trh nejen na Ostravsku: značný vliv médií, držení úrokových sazeb
30.7.2009 - Obchod s nemovitostmi je velmi citlivý na kupní sílu obyvatelstva. Jednotlivé regiony jsou ovšem závislé také na mnoha dalších veličinách, jakými jsou např. dopravní infrastruktura, atraktivita lokality, míra nezaměstnanosti atd. Velmi specifický je Moravskoslezský kraj, který v posledních letech zaznamenal enormní zvýšení cen nemovitostí a příchod nových developerských společností.
Střednědobý horizont dokončení dálnice D1 a lepší propojení Moravskoslezského kraje s Polskem zapříčinilo také zvýšený přísun nových investorů do této oblasti. Ceny mnohých nemovitostí ovšem začaly v průběhu roku 2008 ztrácet na své hodnotě, což značně ovlivnilo trh s realitami. Jak moc se změnil realitní trh na Ostravsku za posledního půl roku a co zapříčilo pokles cen nám nastínil Petr Močáry, výkonný ředitel společnosti PROMET REAL s.r.o.
Jak hodnotíte první pololetí roku 2009?
"První pololetí roku 2009 je v naší společnosti vnímáno velmi pozitivně. Na trhu práce se nyní objevilo mnoho volných zkušených obchodníků a manažerů, čehož využíváme k budování silného perspektivního týmu. Oproti minulému roku se nám rovněž podařilo značně snížit dodavatelské ceny. Na nemovitostním trhu převládá zatím podobná stagnace, jaká zde byla již ve druhém pololetí roku 2008. Zlepšení na nemovitostním trhu odhadujeme nejdříve až v průběhu třetího čtvrtletí, kdy by měly přijít potvrzující pozitivní zprávy o mírném zlepšení hospodářství v EU a tím by se měla uvolnit psychologická blokace nemovitostního trhu."
Co podle vás nejvíce uškodilo trhu s nemovitostmi v České republice?
"V České republice nestačilo dojít v minulosti k jevu, jemuž se říká realitní bublina. Za značný pokles mimo reálné ceny na trhu s nemovitostmi a za psychologickou blokaci nemovitostního trhu proto viním novináře v hlavních médiích a jejich neprofesionální přístup. Většina novinářů nesprávně a nebo se značným zpožděním interpretovala poklesy nemovitostí a statistické výsledky, čímž spustili opakovanou vlnu nedůvěry na sekundárním nemovitostním trhu. Dalším negativem prvního pololetí roku 2009 byl přístup většiny bank, které držely v České republice úrokové sazby hypoték zbytečně velmi vysoko, přestože jim ČNB několika sníženími sazeb dala možnost snížení úroků u hypoték i při zachování zvýšené rizikové přirážky u těchto úvěrů. Tento nesprávný krok na hypotéčním trhu se nyní bankám nevyplácí, jelikož trh s hypotékami ztratil kontinuitu. Banky tak začínají ztrácet značné investice vložené v minulosti do budování obchodních sítí a marketingu v hypotéčním segmentu."
Co byste doporučili lidem, kteří aktuálně zvažují koupi nemovitosti?
"Kdo má volnou hotovost nebo možnost výhodného úvěru, tak ať nakupuje byty, které se dnes dají v některých lokacích ČR koupit oproti roku 2008 až o 45% levněji. Byt pak doporučuji pronajmout, alespoň za cenu úvěru, což dnes při opětovné zvýšené poptávce po pronájmech nebude velký problém. U takového výhodného investičního nákupu bytu vidím zhodnocení do dvou let o 30% a více. Nadále jako bezpečnou investici doporučujeme nákup stavebního pozemku do 1.000 m2 v příměstské lokalitě s dobrým dopravním spojením. Tyto pozemky mají i v krizovém období stabilní ceny a v budoucnosti se mírně zhodnotí."